Ihrík je nenápadné výhľadové miesto, ležiace v severnej časti Slovenského raja. Predstavuje menší skalný masív, ktorý ohraničuje severnú časť rieky Hornád, západne od Letanovského Mlyna. Miesto ponúka veľmi zaujímavé výhľady na túto časť Slovenského raja a tak isto do doliny Hornádu. Ihrík je pomerne ľahko dostupný a tak môže predstavovať dobrý tip na nie príliš dlhý výlet za výhľadmi.
Zaujímavosťou Ihríka je, že sa jedná o najteplejšie miesto v Slovenskom raji. Skalné steny tohto masívu sú totiž orientované južným smerom a tak sú väčšinu dňa vystavené slnku. Vďaka tomu južné svahy Ihríka poskytujú výborné podmienky pre teplomilnejšie a dokonca vzácne druhy rastlín a živočíchov. Aj preto tu napríklad v skorom jarnom období môžete naraziť na kvitnúci poniklec slovenský (endemická chránená rastlina), ktorý je symbolom Národného parku Slovenský raj.
Tak isto tu nájdete modré kvety kosatca bezlistého uhorského a biele kvety veternice lesnej. Čo sa týka fauny, tak spomenúť možno výskyt húsenice motýľa jasoňa červenookého, či jašterice múrovej a slepúcha lámavého. Na jašteričky, vyhrievajúce sa na teplých skalách, sme tu narazili i počas našej návštevy. Na Ihríku sa zriedkavo môže vyskytovať i vzácny druh teplomilného pavúka – stepník červený.
Z turistického hľadiska predstavuje Ihrík výhľadovú skalnú plošinu, ktorá sa ťahá po okraji lesa a následne sa zvažuje strmými skalnými svahmi k Hornádu. Dĺžka tejto vyhliadky je niekoľko sto metrov, hoci na viacerých miestach ju prerušujú stromy. Dá sa tu bez problémov pohybovať, miesto však nie je nijak zabezpečené a tak si občas treba dávať pozor, najmä ak ste na okraji strmých zrázov. Skaly sú na Ihríku pokryté menšími a stredne vysokým trávami. Pohyb je tu však bezproblémový, keďže tade prechádza úzky, vyšľapaný chodník. Narazíte tu i na niekoľko infopanelov, keďže cez lokalitu prechádza Náučný chodník Prielom Hornádu.
Na západnom okraji Ihríka narazíte na zaujímavý skalný útvar s názvom Gackova diera. Jedná sa o priepasť, ktorá bola vytvorená krasovými procesmi vody v svetlých vápencoch. Jej hĺbka je 24 metrov. Ďalšou zaujímavosťou Ihríka je to, že v mladšej dobe kamennej si na týchto miestach vybudovali naši predkovia výšinné sídlisko. O jeho prítomnosti svedčia napríklad nálezy keramiky badenskej kultúry.
Mnoho turistov sa dostane na Ihrík vďaka tomu, že leží na spätnej trase, ak sa vyberiete absolvovať túru, resp. okruh naprieč Prielomom Hornádu. Každopádne, miesto sa oplatí navštíviť aj bez absolvovania tejto peknej túry. Ihrík je totiž vďačným výhľadovým miestom, ktoré je navyše vcelku rýchlo dostupné. Lokalita ponúka výborné výhľady, dokonca porovnateľné s tými, čo zažijete na populárnom Tomášovskom výhľade. Z Ihríka budete mať skvelé výhľady do doliny Hornádu a na priľahlé kopce. Vďaka svojej orientácii si tu môžete užiť pekné východy, ale i západy slnka.
Trasa na Ihrík z Letanoviec (Pri Starej Horárni)
Najrýchlejšie sa na Ihrík dostanete z Letanoviec, resp. z južného okraja obce. Zhruba kilometer za obcou sa nachádza „Vstupná brána do Slovenského raja“. Je to miesto kde končí cesta a dá sa tu zaparkovať auto. Toto miesto nájdete v mapách pod názvom Pri Starej Horárni. Z tade sa na Ihrík dostanete po kombinácii červenej a žltej turistickej značky. Najprv sa červenou značkou dostanete k lokalite Trstený potok. Ešte tesne pred smerovníkom je veľmi nenápadná odbočka po žltej značke, smerom do kopca do lesa, po úzkom chodníku. Odbočka je ľahko prehliadnuteľná a my sme ju trafili až na druhý krát. Pre istotu odporúčame mať so sebou mapu, alebo navigáciu pre lepšiu orientáciu. Ak už odbočku trafíte, na Ihrík sa bez problémov dostanete úzkym, strmejším chodníkom. Nám cela trasa zabrala zhruba 35 minút času.
Náročnosť
Návšteva Ihríka patrí medzi menej náročné túry. Výlet je preto vhodný pre väčšinu turistov. Časť trasy však pôjdete v strmšom teréne po vyšľapanom chodníku. Ten, hoci môže byť mierne zarastený je dobre schodný. Azda po daždi môže byť viac rozblatený a môže sa na ňom šmýkať. Čo sa týka samotného Ihríka, tak budete sa pohybovať na okraji strmejších svahov. Plošina po ktorej sa budete pohybovať je našťastie dostatočne široká a tak by s tým nemal byť problém. Túra je vhodná aj pre deti, keďže nezaberie veľa času a prevýšenie nie je až tak veľké (od Starej Horárne ani nie 140 výškových metrov).
Otváracie hodiny a vstupné
Lokalita Ihríka je prístupná celoročne. Za vstup sa neplatí, leda že by ste sa sem vybrali z Čingova, alebo Podlesku. Na týchto miestach sa vyberá vstupné do Slovenského raja, podľa toho aká je sezóna. Priplatíte si aj za parkovanie. Z lokality Pri Starej horárni sa v čase našej návštevy žiaden vstup nevyberal a ani za parkovanie sa neplatilo. Pre lepší prehľad poplatkov však odporúčame navštíviť oficiálnu stránku Národného parku Slovenský raj.