Sovia skala je menej známy, avšak pomerne atraktívny výhľadový vrchol, ktorý nájdeme v Slovenskom raji, nad rekreačným strediskom Čingov. Na Soviu skalu môžete podstúpiť kratučký výlet, ktorý sa dá absolvovať aj s deťmi. Z miesta vás potom očaria výhľady smerom na Čingov a k Vysokým Tatrám.

Sovia skala - Slovenský raj

Ako sa dostať na Soviu skalu?

Sovia skala je menší kopec v najsevernejšej časti Slovenského raja, ktorý sa týči nad Čingovom, obľúbeným rekreačným strediskom v tejto oblasti. Do Čingova sa poľahky dostanete autom zo Smižian, Spišských Tomášoviec, alebo zo Spišskej Novej Vsi. Miesto je dobre dostupné v rámci západnej časti Prešovského kraja, keďže neďaleko prechádza diaľnica.

Na Soviu skalu sa najrýchlejšie dostanete pešo z Čingova po zelenej turistickej značke. Alternatívne sem potom môžete vyraziť aj zo Spišskej Novej vsi po kombinácii žltej a zelenej turistickej značky. Jedná sa však o dosť dlhšiu trasu. Ďalšou alternatívou je výlet zo Smižian po modrej a zelenej turistickej značke. Opäť sa však jedná o dlhšiu trasu. V tomto smere je výlet na Soviu skalu určite najpraktickejší z Čingova.

Trasa z Čingova na Soviu skalu

Výlet z Čingova začnete v prvom rade tým, že prejdete na južnú stranu rieky Hornád. Prechodový most sa nachádza pri chate Na Rázcestí. Tu sa mimochodom môžete občerstviť a tiež si kúpiť nejaké suveníry. Od chaty sa potom treba napojiť na zelenú turistickú značku.

Po prejdení mosta sa po chvíli ocitnete v menšej chatkovej oblasti. Natrafíte tu na bufet s názvom Ihla. Toto miesto je na mapách označené ako Čingov, reštaurácia. Z tade pomaly prejdete do lesa a následne začne chvíľkové stúpanie, ktoré končí neďaleko vrchola. Pri vrchole potom narazíte na smerovník, krytý strieškou. Neďaleko neho sa nachádza vyhliadka.

Túra z Čingova na Soviu skalu sa dá absolvovať približne za 30 minút. Výlet nie je náročný, môžete sem preto zobrať aj deti. Stúpanie je okolo 125 výškových metrov. Technické úseky tu nie sú. Je tu však niekoľko výraznejších stúpaní, ktoré sú našťastie krátke. Väčšina trasy je vedená vyšľapaným lesným chodníkom.

Sovia skala - Slovenský raj

Na Sovej skale

Sovia skala je kopec, resp. kopcovitý výbežok ktorého samotný vrchol nie je výhľadový, keďže je ukrytý v lese. Poniže neho sa však nachádza vyhliadka. Vrchol kopca poznáte podľa prítomnosti smerovníka, ukrytého pod drevenou strieškou.

Čo sa týka vyhliadky, tak tá je osadená lavičkami, čo nás príjemne potešilo. Vyhliadka nie je zabezpečená a tak si treba dávať pozor na jej okraji. Pohybovať sa tu však dá bez väčších ťažkostí.

Sovia skala - Slovenský raj

Výhľady

Výhľady zo Sovej skaly sú prekvapivo zaujímavé. Sú najmä smerom k Vysokým Tatrám. Tie uvidíte v pozadí, ako fotogenickú kulisu. Výhľadom potom dominuje oblasť v okolí Čingova a priľahlé najsevernejšie výbežky Slovenského raja. Medzi Vysokými Tatrami a Čingovom si možno všimnúť zvlnený terén Popradskej a Hornádskej kotliny. Nachádza sa tu viacero dediniek a tiež diaľnica.

Z miesta tiež uvidíte do doliny rieky Hornád a okolité pahorky, ktoré sa do nej zvažujú. Celkovo nás výhľady zaujali. Škoda len, že vyhliadka je limitovaná najmä výhľadmi na sever. Výhľady ostatnými smermi sú totiž zväčša tienené stromami.

Sovia skala - Slovenský raj

Otváracie hodiny a vstupné

Sovia skala je prístupná bez obmedzení a poplatkov po celý rok. Za parkovanie na záchytných parkoviskách v Čingove sa platí.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Sovia skala
 • Obec / Mesto: Smižany
 • Ulica / Lokalita: Čingov
 • Okres: Spišská Nová Ves
 • Kraj: Košický kraj
 • GPS: 48.94188,20.48990
 • Geomorfologický celok: Slovenský raj
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Vrchy a kopce, Výhľady