Ak niektorá z prírodných vyhliadok na Slovensku určite stojí za to, je medzi nimi aj Tomášovský výhľad, ktorý sa nachádza v Slovenskom raji. Je to predovšetkým preto, že je z neho naozaj veľkolepý výhľad. Ide o skalný výstupok, ktorý má terasovitý tvar a nachádza sa v Slovenskom raji na južnom svahu Ludmanky. Priamo z neho získate výhľad do doliny Bieleho potoka, na Prielom Hornádu a na Vysoké Tatry.

Tomášovský výhľad - Slovenský raj

Tomášovský výhľad je skalný útvar terasovitého tvaru nachádzajúci sa na južnom svahu Ludmanky v nadmorskej výške 680 metrov. Ludmanka je široký hrebeň na severnom okraji Slovenského raja, cez ktorý vedie žltý turistický chodník. Miestami dosahuje výšku okolo 145 metrov nad hladinou rieky Hornád. Tvoria ho strmé vápencové bloky, ktoré vytvárajú jednotlivé terasy, pričom najvrchnejšou časťou je Tomášovský výhľad.

Toto miesto je jedným z miest v Slovenskom raji, ktoré je využívané aj ako cvičný terén na horolezectvo. Tomášovský výhľad má niekoľko lezeckých ciest, ktoré môžete vyliezť. Zvyčajne sú pomenované po ľuďoch, ktorí ich objavili a vyliezli ako prví. Často sa tu konajú preteky v lezení.

Tomášovský výhľad - Slovenský raj

Trasa na Tomášovský výhľad z Čingova

Určite vás poteší, že výstup k Tomášovskému výhľadu z Čingova nie je príliš náročný. Je s ním však spojené určité stúpanie, ktoré je možné zvládnuť za hodinu. Celá trasa má pritom tri a pol kilometra a je riadne označená. Výstup zvládnu aj seniori či deti, prevýšenie je niečo okolo 200 metrov.

Trasa sa začína na parkovisku Čingov. Priamo z neho je potrebné držať sa žltej značky, ktorá vás prevedie okolo pomníka. Ten je venovaný Slovenskému raju, trasa tam tiež naberá mierne stúpanie. Tak sa dostanete až k chatovej osade, kde je stúpanie ustálené. Táto chatová oblasť v minulosti slúžila na ubytovanie turistov. Po žltej značke potom pokračuje stúpanie mierne hore až po lesnej ceste. Ak budete pozorne sledovať, po ceste máte tiež dve menšie odbočky, ktoré vedú k dvom ďalším výhľadom. Iba na jednu vec si nepochybne treba dávať pozor na tomto mieste – výhľad nie je zabezpečený zábradlím, preto dbajte predovšetkým na bezpečnosť.

Tomášovský výhľad - Slovenský raj

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Slovenský raj
  • Obec / Mesto: Spišské Tomášovce
  • Okres: Spišská Nová Ves
  • Kraj: Košický kraj
  • GPS: 48.94476,20.45985
  • Geomorfologický celok: Slovenský raj
  • Náročnosť: 3 / 10
  • Aktivita: Turistika, Šport
  • Kategórie: Lezecké lokality, Prírodné zaujímavosti, Skaly, Vrchy a kopce, Výhľady