Niet pochýb, že Spišský hrad je jednou z najväčších dominánt na Slovensku a patrí medzi naše najnavštevovanejšie hrady. Už podľa názvu sa nachádza na Spiši, nad Spišským Podhradím v obci Žehra. Ak ste ho nikdy nenavštívili, mali by ste to čím skôr napraviť. Presnejšie sa nachádza v severozápadnej časti východného Slovenska. Hrad sa nachádza na vrchu travertínovej kopy Spišský hradný vrch.

Spišský hrad

História hradu

Z historického pohľadu bol hrad postavený ešte pred 900 rokmi, a to v 12. storočí na mieste, kde sa v týchto časoch vypínal starší hrad. Patril medzi dôležité politické, hospodárske a kultúrne centrum vtedajšieho Uhorska a vlastnilo ho niekoľko kráľov a rodín. V súčasnosti tento hrad patrí štátu a je nielen obľúbeným turistickým miestom, ale tiež jeden z najväčších hradov Európy.

Najstaršia písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1120. Z historického hľadiska ho od začiatku pred tatárskymi nájazdmi okolo roku 1241 chránilo kamenné opevnenie. V 15. storočí bol zase pôvodne románsky palác, ktorý sa nachádzal za hradbami prestavaný do gotického slohu. Na hrade sa narodil napríklad aj Ján Zápoľský, posledný kráľ pred Habsburgovcami.

Habsburgovci následne darovali hrad Turzovcom a tí ho potom prestavali v renesančnom slohu. Poslednou rodinou, ktorá ho vlastnila, bola rodina Csákyovcov, následne však zhorel v roku 1780. Postupne sa tak menil na zrúcaninu, avšak rukou pamiatkárov sa v druhej polovici 20. storočia začal rekonštruovať.

Spišský hrad

Súčasnosť

Dnes je tento hrad v podstate ruinou, ale napriek tomu je stále krásny. Natáčalo sa tu niekoľko filmov, ako napríklad Dračie srdce, Fénix, Kull dobyvateľ, Lev v zime alebo Posledná légia. V hrade je aj v súčasnosti možnosť stále veľa vidieť. V archeologickej časti expozície môžete vidieť nálezy od doby kamennej až po stredovek. Zámocká kuchyňa je pekne zrekonštruovaná a zaujímavými časťami expozície sú aj zámocká spálňa, umyváreň, zbrojnica, kaplnka a mučiareň. Veža zase ponúka krásne výhľady.

Spišský hrad

Ako sa dostať na Spišský hrad

Čo sa týka dopravy, autom sa dostanete ku hradu cez tunel Branisko od Prešova, prípadne smerom z Levoče. Má dobrú dostupnosť z diaľnice D1. Následne sa dá pešo dostať ku hradu dvomi spôsobmi – buď je to krátky výstup od parkoviska pod Spišským hradom. Ak sa chcete prejsť viac, je tu možnosť výstupu po strmom chodníčku od parkoviska nachádzajúceho sa na okraji Spišského Podhradia.

Spišský hrad

UNESCO

Spišský hrad spoločne s Kostolom Ducha Svätého v Žehre, Spišskou Kapitulou, Spišským Podhradím a mestom Levoča vytvára súbor, ktorý je dnes zapísaný v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Spišský hrad

Fotografie

 

 • Mapa:
 • Názov: Spišský hrad
 • Obec / Mesto: Žehra
 • Ulica / Lokalita: Spišský hradný vrch
 • Okres: Spišská Nová Ves
 • Kraj: Košický kraj
 • GPS: 48.9993,20.7673
 • Geomorfologický celok: Hornádska kotlina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: História, Voľný čas
 • Kategórie: Historické pamiatky, Hrady a zámky, Kultúrne pamiatky, Múzeá a galérie, Voľnočasové lokality, Výhľady