Hrhovská rozhľadňa na Medveďom vrchu je architektonicky zaujímavo riešená vyhliadková veža, ktorá leží na jednom z kopcov, južne od mesta Levoča, nad obcou Spišský Hrhov. Rozhľadňa vďaka svojej dobrej dostupnosti predstavuje vďačný tip na výlet, pokojne i pre celú rodinu. Rozhľadňa okrem pekných výhľadov, ponúka i dobré miesto na príjemný relax uprostred kombinácie prírody a agrárnej krajiny.

Hrhovská rozhľadňa na Medveďom vrchu

Hrhovská rozhľadňa sa rozprestiera na z veľkej časti odlesnenom kopčeku s názvom Medvedí vrch (v mapách má názov Medvedie vrchy). Kúsok pod kopcom sa nachádza neveľká osada Odorica. Nachádza sa tu farma, kde chovajú dobytok a ponúkajú i nejaké tie výrobky z mäsa. Na okraji osady sa potom chovajú koníky. Výlet na Hrhovskú rozhľadňu preto môžete spojiť aj s návštevou tohto miesta.

Ak máte šťastie na dobré počasie tak výlet k rozhľadni z Levoče vám okorenia i pekné pohľady na samotné mesto, so zaujímavou kulisou okolitých kopcov a štítov vzdialenejších Vysokých Tatier. Počas našej návštevy nám však počasie neprialo a dohľadnosť nebola príliš dobrá, preto sme si výhľady smerom k Tatrám vôbec neužili. Mimochodom z opačnej strany je vidno na Spišský hrad s s pahorkami pohoria Branisko v pozadí. Z tohto výhľadu sme však kvôli nepriaznivému počasiu tiež veľa nemali. Hádam sa nám pošťastí na budúce.

K Hrhovskej rozhľadni sa môžete vybrať z viacerých smerov. My sme sa sem vybrali z Levoče, keďže výlet k rozhľadni sme chceli skombinovať s návštevou mesta. Počas výletu, sme boli prekvapení, že napriek tomu že bola zima a sneh, cesta k rozhľadni viedla po širokej a prejazdenej ceste. Očividne je miesto populárne aj v tomto období. Ani by sme sa nečudovali, ak by sa k rozhľadni bežne premávali ľudia na terénnych autách, motorkách či štvorkolkách. Nie že by nás táto situácia tešila, no minimálne jedno pozitívum je aspoň v tom, že počas zimy je trasa k rozhľadni z Levoče dobre priechodná a tak sa sem môžete vybrať i s deťmi.

Hrhovská rozhľadňa leží uprostred trávnatého kopca, ktorý je z niekoľkých strán obrastený pásom lesa. Hneď pri rozhľadni si dozaista všimnete drevenú sochu medveďa s názvom Medvedí vrch. Je tu i viacero lavičiek, kde sa dá posedieť a tak isto drobný prístrešok, ktorý však neposkytuje príliš veľkú ochranu proti nepriazni počasia, keďže je zo všetkých strán nekrytý. Kúsok severne od rozhľadne narazíte na strom s dvoma lavičkami z kade sú dobré výhľady smerom k Levoči, k osade Odorica a ak máte šťastie tak i k Vysokým Tatrám.

Na vyhliadku rozhľadne sa dostanete po drevenom rebríku. Rozhľadňa má okrem vyhliadky i jedno vyčnievajúce poschodie, z ktoré ho sú však limitované výhľady. Z vyhliadky Hrhovskej rozhľadne sú potom dobré, 360 stupňové výhľady na veľkú časť okolitej krajiny. Za dobrej viditeľnosti dovidíte napríklad na Spišský hrad a pohorie Branisko. Z opačnej strany zas zaujme pohľad na mesto Levoča, okolité Levočské vrchy a tiež na vrcholky Vysokých Tatier. Vidno by malo byť i smerom k Spišskej Novej Vsi. Pre lepšie výhľadové zážitky, odporúčame si so sebou pribaliť ďalekohľad, pripadne teleobjektív, ak sa chystáte fotitiť.

Hrhovská rozhľadňa na Medveďom vrchu

Základné informácie o Hrhovskej rozhľadni

Hrhovská rozhľadňa má v porovnaní s mnohými klasickými rozhľadňami na Slovensku dosť netradičný tvar. Jedná sa o 5 na seba naskladaných drevených blokov z červeného smreka. Pritom jeden z blokov (modulov) vyčnieva do priestoru. Rozhľadňa preto pripomína kocku z Tetrisu. Rozmer použitého dreveného modulu je 2880 x 2880 mm. Nosným materiálom modulu je drevená konštrukcia, čiastočne opláštená záklopom z drevených dosák, doplnená pomocnými a kotviacimi oceľovými prvkami. Jednotlivé moduly sú k sebe navzájom kotvené pomocou oceľového spojovacieho materiálu a tak tvoria jeden celok.

Rozhľadňa bola postavená v rokoch 2018 – 2019. Meria 11,63 metrov a autormi rozhľadne sú Jakub Ptačin a jeho tím. Stavbu realizovala obecná firma Hrhovské služby – sociálny podnik. Celý projekt bol realizovaný ako dar obci Spišský Hrhov.

Hrhovská rozhľadňa na Medveďom vrchu

Trasa z Levoče k Hrhovskej rozhľadni

Výlet k Hrhovskej rozhľadni nám prišiel najzaujímavejší práve z Levoče, pretože návštevu rozhľadne môžete spojiť s návštevou tohto historického mestečka. Výstup môžete začať z centra mesta. My sme ho napríklad začali od Košickej brány. Z tade treba prejsť k väčšej budove, na ktorej je nápis „Poliklinika“ a vybrať sa smerom ku Slovenskej knižnici pre nevidiacich (na budove sú vlajky). Na tejto ulici (Štúrova) by ste mali naraziť i na modrú turistickú značku, ktorá vás privedie až pod vrchol, na ktorom sa nachádza Hrhovská rozhľadňa. Ak už budete na modrej značke tak s orientáciou by ste nemali mať problém.

Po modrej turistickej značke s dostanete von z mesta. Na jeho konci je viacero rodinných domov a tiež akási záhradkárska oblasť. Následne prejdete ponad diaľnicu a dostanete sa na menší vrchol s názvom Šibeník. Po ceste naň narazíte v jednom mieste na lavičku, pomník a kríž. Keď prejdete vrchol Šibeníka v diali sa už na horizonte objaví i samotná rozhľadňa. V miestach pod vrchom, kde sa rozhľadňa nachádza, treba opustiť modrú značku a vybrať sa smerom do kopca, kde po chvíli narazíte na žltú turistickú značku, vedúcu zo Spišského Hrhova. Ak by ste pokračovali ďalej po modrej, dostanete sa do osady Odorica. Žltá turistická značka vás potom privedie k samotnej Hrhovskej rozhľadni. Výlet z centra Levoče k Hrhovskej rozhľadni trvá zhruba 1,5 hodiny a prekonáte približne 200 výškových metrov.

Hrhovská rozhľadňa na Medveďom vrchu

Trasa zo Spišského Hrhova k Hrhovskej rozhľadni

Tento výstupový variant sme zatiaľ nevyskúšali, no podľa máp, v porovnaní s výstupom z Levoče sa jedná o kratšiu výstupovú trasu. Výstup vedie po žltej turistickej značke a zaberie zhruba hodinu. Prekonáte pritom niečo cez 200 výškových metrov. Záverečná časť výstupu od okraja osady Odorica je totožná s výstupom z Levoče.

Hrhovská rozhľadňa na Medveďom vrchu

Náročnosť

Výstup na Hrhovskú rozhľadňu, či už z Levoče, alebo Spišského Hrhova predstavuje menej náročnú turistiku. Trasa v obidvoch prípadoch vedie stále do kopca, ktorý má našťastie zväčša prijateľný sklon. Výlet je vhodný aj pre deti, keďže sa počas výstupu nenachádzajú žiadne technické miesta. Samotná rozhľadňa na nás pôsobila stabilným dojmom a je dobre zabezpečená. Akurát stupačky na rebríku mohli byť väčšie. Ak ste tu s malými deťmi tak pri výstupe rebríkom im možno budete musieť asistovať.

Hrhovská rozhľadňa na Medveďom vrchu

Otváracie hodiny a vstupné

Hrhovská rozhľadňa je prístupná počas celého roka, bez časových obmedzení. Akurát v prípade nepriazne počasia by ste nemali vystupovať na vyhliadku. Zaťaženie je max. 8 ľudí na jeden modul. Deti môžu na rozhľadňu len v sprievode rodičov. Vstup na rozhľadňu je potom bezplatný. V prípade, že sa na rozhľadňu vyberiete z Levoče, tak čo sa týka parkovania, tak v centre mesta je spoplatnené. Mimo centra by sa však malo dať parkovať bezplatne. My sme napríklad parkovali pod Košickou bránou, kde bolo vybudované väčšie záchytné parkovisko. Je tu síce parkovací automat, no v čase našej návštevy nebol funkčný a rampy pri vstupe boli otvorené.

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Hrhovská rozhľadňa
  • Obec / Mesto: Spišský Hrhov
  • Ulica / Lokalita: Medvedie vrchy
  • Okres: Levoča
  • Kraj: Prešovský kraj
  • GPS: 48.9910,20.6249
  • Geomorfologický celok: Hornádska kotlina
  • Náročnosť: 3 / 10
  • Aktivita: Turistika, Voľný čas
  • Kategórie: Prístrešky a ohniská, Rozhľadne a vyhliadky, Vrchy a kopce, Výhľady