Sľubica je rozložitejší, prevažne trávnatý vrchol ležiaci v južnej časti pohoria Branisko, nad obcami Vojkovce, Slatvina a Dúbrava. Miesto je obľúbené nielen medzi turistami, čo sem prišli obdivovať výborné výhľady, ale i paraglajdistami, čo si tu prišli zalietať. Západný svah vrcholu Sľubica má totiž vhodné podmienky na rozlet.

Sľubica - Branisko

Ako sa dostať na Sľubicu

Výlet na Sľubicu môžete zahájiť z viacerých miest, či už zo Slatviny, Vojkoviec, alebo Dúbravy, prípadne z o niečo vzdialenejšieho priesmyku Branisko. Vo všetkých prípadoch sa pripravte na výživnejšie stúpanie. Najpraktickejší nám príde výstup z Dúbravy, hoci tento variant sme zatiaľ neskúšali. My sme sa na Sľubicu totiž vybrali z priesmyku Branisko, keďže sme sa po ceste chceli ešte zastaviť na Rajtopíkoch. Tento variant, ak zarátame aj cestu späť však je najnamáhavejší a najdlhší. Nie je preto úplne vhodný pre najmenšie deti, či turistov bez kondície. Praktickejší výstup, navyše po lepšej ceste bude z Dúbravy.

Trasa z priesmyku Branisko na Sľubicu

Priesmyk, resp. sedlo Branisko je pomerne dobre dostupný autom od Spišského Podhradia a z diaľnice, ktorá prechádza okolo. Môžete tu zaparkovať na bočnej ceste za pomníkom Chvalabohu. Je tu odstavná plocha pre viacero áut. Následne sa treba vybrať do lesa po zelenej turistickej značke. Jedná sa o hrebeňovú trasu, ktorá vás privedie až na samotný vrchol Sľubice.

Po ceste prekonáte vrcholy Rudník a Rajtopíky, vďaka čomu je táto trasa dosť zvlnená. Užijete si tu preto viacero klesaní a stúpaní. To má nevýhodou najmä pri návrate, keď nepôjdete len z kopca, ale tiež opäť niekoľko krát do kopca. Odmenou za vynaloženou námahu vám okrem vrcholu Sľubice, bude i návšteva skalného mestečka Rajtopíky s peknou vyhliadkou a skalnou bránou. Za Rajtopíkmi nasleduje strmejšie klesanie do sedla Humenec. Tu sa napojíte na širšiu cestu, ktorá vás privedie až na vrchol Sľubica.

Trasa zo sedla Branisko na Sľubicu sa dá bez prestávky zvládnuť za zhruba 2 hodiny. Ak počítate s nejakými zastávkami, výlet môže zabrať približne 2,5 – 3 hodiny. Pri výstupe nazbierate zhruba 650 výškových metrov. Po trase naspäť zas nastúpate zhruba 300 výškových metrov. Trasa naspäť je však o niečo rýchlejšia.

Trasu z priesmyku Branisko na Sľubicu by sme zaradili do kategórie ľahších, stredne náročných túr pre bežného turistu. Bez dobrej kondície sa však na viacerých miestach dosť potrápite. Ak sa na to necítite, je lepšie zvoliť inší výstupový variant, napríklad z obce Dúbrava. Výlet z priesmyku Branisko na Sľubicu by sme tiež neodporučili menším deťom a deťom bez kondície a bez skúseností s kopcami. Trasa je technicky náročnejšia na niektorých miestach v oblasti skalného mestečka na Rajtopíkoch, kde je užší chodník a občas i strmejší terén. V týchto miestach tiež budete prekonávať jednu skalu, kde zrejme použijete aj ruky.

slubica branisko 231014 13 03 IMG 5284

Na Sľubici

Vrchol Sľubica je najmä zo západnej strany odlesnený vrchol, pokrytý prevažne trávami. Na vrchole je tráva pomerne nízka a vyfúkaná. Poniže smerom na západ je o čosi vyššia. Bez problémov sa však po vrchole dá pohybovať, navyše tu nie je ani strmý terén, takže tu môžete nechať deti pobehovať.

Na vrchole nájdete kríž, smerovník, akúsi pietnu informačnú tabuľu a tiež jednu lavičku. Na okraji lesa si potom zrejme všimnete drevenú sochu. Na vrchole mimochodom vcelku fúka, takže je dobré si pribaliť pre istotu vetrovku, či niečo teplejšie. Zhruba 200 metrov pod vrcholom je ohnisko, okolo ktorého sú do kruhu poskladané polená na sedenie.

Na vrchole sa okrem vyššie spomínaných vecí už nič nenachádza. Výhľadová je najmä západná časť, kde výhľadom nebránia stromy. Sever a juh Sľubice je porastený lesom a východná časť potom menšími stromami. Takže do istej miery aj z tejto strany si môžete užiť nejaké výhľady, no nie je to úplne ideálne. Mimochodom zaujímavosťou miesta je, že vrcholom prechádza hranica Prešovského a Košického kraja.

Sľubica - Branisko

Výhľady

Ako už bolo spomenuté, výhľadová je najmä západná časť vrcholu Sľubica. Výhľady sú zhruba polkruhové a to najmä smerom do Hornádskej kotliny a priľahlé kopce Levočských a Volovských vrchov. Pekne uvidíte na dedinky rozkladajúce sa okolo neďalekého mestečka Spišské Podhradie.

Výhľady skrášľuje prítomnosť Spišského hradu s tatranskými štítmi v pozadí. Je však nevyhnutné mať dobrú dohľadnosť, aby ste si takéto výhľady užili. Nám tu napríklad výhľady znepríjemňoval svetelný opar a tak boli dosť obmedzené. Za lepších podmienok však uvidíte skutočne ďaleko. Pre lepší zážitok, odporúčame pribaliť si teleobjektív, alebo ďalekohľad.

Sľubica - Branisko

Otváracie hodiny a vstupné

Vrchol Sľubica je prístupný počas celého roka, bez obmedzení. Za vstup sa neplatí. Neplatí sa ani za parkovanie v sedle Branisko. Ako je to s parkovaním v obciach pod vrcholom netušíme, keďže sme zatiaľ nevyskúšali tieto výstupové varianty.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Sľubica
 • Obec / Mesto: Vojkovce
 • Ulica / Lokalita: Sľubica
 • Okres: Spišská Nová Ves
 • Kraj: Košický kraj
 • GPS: 48.9734,20.8725
 • Geomorfologický celok: Branisko
 • Náročnosť: 4 / 10
 • Aktivita: Turistika, Šport
 • Kategórie: Vrchy a kopce, Výhľady