Rajtopíky je vrchol a zároveň národná prírodná rezervácia v pohorí Branisko. Lokalita sa rozkladá nad obcami Dúbrava a Harakovce, neďaleko Spišského Podhradia. Jedná sa o atraktívne prírodne miesto, ktoré je špecifické najmä svojimi skalnými formami a to najmä skalnou bránou, ktorá je azda najväčším lákadlom tohto miesta. Neďaleko vrchola sa tiež nachádza vyhliadka, takže výlet na Rajtopíky si môžete okoreniť aj peknými výhľadmi.

Rajtopíky - Branisko

Ako sa dostať na Rajtopíky

Vrchol Rajtopíky je dostupný z viacerých smerov. Najrýchlejšie trasy vedú buď z priesmyku (sedla) Branisko, prípadne z obce Dúbrava. Dá sa sem však prísť aj kombináciou trás z Hrakoviec. My sme volili trasu z priesmyku Branisko a Rajtopíky predstavovali kratšiu medzizastávku na ceste na vrchol Sľubica, čo je mimochodom veľmi dobrý výhľadový vrchol a tiež obľúbené miesto medzi paraglajdistami.

Trasa z priesmyku Branisko na Rajtopíky

Sedlo Branisko je dobre dostupné autom, ktoré môže nechať odparkované kúsok severne od pomníka Chvalabohu na odstavnej ploche na bočnej ceste. Na vrchol, resp. do prírodnej rezervácie Rajtopíky vedie z priesmyku zelená značená turistická trasa. Jedná sa o hrebeňovú trasu smerujúcu na vrch Sľubica, ktorá vedie občas aj členitejším terénom. Chodník je tu na viacerých miestach dosť úzky a okolité svahy sú strmejšie. Trasa nie je extrémne navštevovaná a tak môže byť mierne zarastená.

Z priesmyku Branisko na Rajtopíky potom treba prejsť hlavnú cestu a vojsť do lesa. Hneď za priesmykom natrafíte na akúsi chatku s posedením a ohniskom. Zhruba kilometer na to budete prechádzať okolo vysielača Rudník a čochvíľa vystúpate na rovnakomenný vrchol. Za Rudníkom postupne prejdete do členitejšieho terénu, kde budú pomaly pribúdať aj nejaké tie menšie skaly a drobné skalné mestečká ukryté v lese. To je dobré znamenie toho, že ste o chvíľu na Rajtopíkoch.

Vrchol Rajtopíky je značený ceduľou. Kúsok od neho je vyhliadka a povyše i skalné mestečko s jaskyňou v skale a skalným oknom, resp. bránou. V oblasti skalnej brány sa nám stratila značka smerujúca na Sľubicu a išli sme tak trocha naslepo možno 50 metrový skalný úsek.

Nám výlet z priesmyku Branisko na Rajtopíky zabral okolo hodiny času. Nastúpali sme pri tom zhruba 370 výškových metrov. Trasa nepatrí medzi extra náročné, ale zas nebude to úplne zadarmo. Ak ste tu s deťmi je dobré ich mať na pozore na zopár miestach, kde je strmejší terén. Prísť sem s menšími deťmi je preto lepšie, keď už majú nejaké skúsenosti s turistikou. Po daždi sa tu tiež môže viac šmýkať. Kratší technický úsek je potom nad skalnou bránou, kde sme tuším použili aj ruky.

Rajtopíky - Branisko

Na Rajtopíkoch

Rajtopíky môžeme rozdeliť na viacero častí. Prvú časť tvorí vyhliadka, ktorá je kúsok od vrcholu, resp. od turistického značenia. Nachádza na menšom skalnom brale. Keď sa vydáte ďalej smerom na Sľubicu, tak po chvíli natrafíte po ľavej strane na drobnú skalnú jaskynku a kúsok za ňou veľmi atraktívnu skalnú bránu. Táto druhá časť Rajtopíkov je veľmi fotogenická. Skaly sú tu viac nahusto. Popod skalnú bránu navyše vedie turistická značka, takže si ju budete môcť obzrieť aj z druhej strany.

Zhruba 100 metrov južne od skalnej brány, po turistickej značke narazíte na nie príliš výrazné rázcestie. Hlavná trasa vedie na Sľubicu z ktorej sa odpája nevýrazný chodník smerujúci na východ k ďalšiemu skalnému mestečku s drobnou vyhliadkou. Miesto má názov Sokolica, skalné mesto. Jedná sa o tretiu zaujímavú časť Rajtopíkov, hoci sa už nachádza mimo prírodnej rezervácie. Skaly sú tu však roztrúsené v lese, často v strmejšom teréne a tak to nepôsobí až tak zaujímavo ako oblasť pri skalnej bráne.

Rajtopíky - Branisko

Vyhliadka

Výhľady z Rajtopíkov ponúka menší skalný výbežok, smerujúci západným smerom. Vďaka svetovej orientácii budete mať z tade výborné, takmer polkruhové výhľady do Hornádskej kotliny a na vedľajšie kopce Volovských a Levočských vrchov. Čerešničku na torte dodáva výhľadom pohľad na Spišský hrad v pozadí s Vysokými Tatrami. My sme tu počas našej návštevy však mali výhľady do značnej miery zastreté slnečným oparom z čoho sme boli dosť sklamaní. Ak sem však prídete za dobrej dohľadnosti, výhľady si naozaj užijete. Výhľady z Rajtopíkov predstavujú akúsi demoverziu toho, čo uvidíte zo Sľubice.

Otváracie hodiny a vstupné

Rajtopíky sú prístupné počas celého roka bez obmedzení. Za vstup sa neplatí. Ak sem vyrážate z priesmyka Branisko, tak za parkovanie v tejto oblasti sa tiež neplatí.

Rajtopíky - Branisko

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Rajtopíky
 • Obec / Mesto: Harakovce
 • Ulica / Lokalita: Rajtopíky
 • Okres: Levoča
 • Kraj: Prešovský kraj
 • GPS: 48.99585,20.86415
 • Geomorfologický celok: Branisko
 • Náročnosť: 3 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Prírodné rezervácie, Prírodné zaujímavosti, Skaly, Výhľady