Dreveník je mimoriadne atraktívna a najmä unikátna prírodná lokalita v podobe rozsiahlej travertínovej kopy, kde nájdete množstvo zaujímavých skál, ktoré na niektorých miestach vytvárajú kamenné mestá. Aj vďaka tomu patrí Dreveník medzi najvýznamnejšie slovenské prírodné rezervácie. Lokalita je však prístupná turistickým chodníkom od Spišského hradu, Spišského Podhradia a Žehry. Navyše je tu povolené liezť, takže Dreveník možno považovať i za taký menší lezecký raj.

Dreveník

Poloha

Lokalita Dreveníka sa rozkladá medzi obcou Žehra a Spišským Podhradím v Hornádskej kotline. Miesto leží neďaleko diaľnice, ktorá vedie z Popradu na Levoču a Prešov. Aj vďaka tomu je dostupnosť sem vcelku dobrá a hlavne rýchla, keďže zjazd z diaľnice sa nachádza neďaleko Spišského Podhradia. Hneď vedľa Dreveníka sa rozkladá jeden z najznámejších slovenských hradov – Spišský hrad a tak sa vyslovene žiada spojiť návštevu Dreveníka aj s touto historickou pamiatkou.

Z kade vyraziť na Dreveník

Na Dreveník sa poľahky dostanete, či už od Žehry, prípadne z parkoviska pod Spišským hradom. Prísť sem vcelku rýchlo môžete aj od neďalekého kaštieľa v Hodkovciach. Podstúpiť sem môžete aj kratšiu túru zo Spišského Podhradia. Možností je teda viacero a je len na vás, z kade sa sem vyberiete. Z vyššie spomínaných lokalít sa na Dreveník dostanete zväčša do 30 minút s výnimkou trasy zo Spišského Podhradia, ktorá vám zaberie niečo vyše hodiny.

Dreveník

Trasa zo Spišského hradu na Dreveník

Trasa zo Spišského hradu na Dreveník je asi najobľúbenejšia. Hneď pod hradom je totiž väčšie parkovisko, ktoré zvykne byť v sezóne značne „natrieskané“. Mimo sezóny je to však v pohode. Z parkoviska vedie na Dreveník žltá turistická značka a tiež náučný chodník. Trasa je priamočiara, v podstate len prekonáte jeden kopec (Ostrá hora) a za ním sa už nachádza skalné mesto. Na Ostrej hore je mimochodom pekná vyhliadka ak si zbehnete možno 150 metrov od hlavnej trasy.

Dreveník

Trasa zo Spišského Podhradia na Dreveník

Väčšinu trasy pôjdete rovnako ako v prípade trasy od parkoviska pod Spišským hradom. Jediný rozdiel je výstup do kopca, ktorý budete musieť absolvovať na Spišský hrad. Kopec je na viacerých miestach strmší, no chodník je dobre schodný. Výstup k hradu zaberie asi 20-30 minút, podľa vašej kondície. Ak však nemáte radi šlipanie do kopca, je lepšie zvoliť ostatné výstupové varianty. Trasa zo Spišského Podhradia na Dreveník je značená žltou turistickou značkou a súčasne sa tu nachádza i náučný chodník. Trasu na Dreveník môžete začať z centra mesta, alebo z jeho okraja pri cintoríne, kde je i rozsiahlejšie parkovisko. Nachádza sa tam i sokoliareň, ktorú môžete navštíviť počas turistickej sezóny.

Dreveník

Trasa zo Žehry na Dreveník

Jedná sa o nie príliš často využívanú trasu, takže ak nemáte radi masy ľudí, na Dreveník sa môžete vydať i z tohto miesta. Zaparkovať môžete pod miestnym kostolom, kde je zopár parkovacích miest. Z tade sa treba vybrať žltou turistickou značkou / náučným chodníkom cez cestu a potok, až sa dostanete na rozsiahle polia. Tu už uvidíte vykúkajúce skaly skalného mesta ponad koruny stromov.

Turistická značka vás ďalej prevedie užším pásom lesa, až sa neskôr ocitnete na južnom okraji Dreveníka. Následne sa vydáte na sever vyšľapaným chodníkom naprieč zaujímavým prostredím nižších a vyšších tráv a zakrpatených stromov. V úvode tiež narazíte na asfaltku, ktorá mierne odbáča od turistického chodníka, ktorou sa dostanete k niekdajšiemu kameňolomu. Po prekonaní odlesneného úseku sa po chvíli dostanete k skalnému mestu.

Dreveník

Trasa od kaštieľa v Hodkovciach na Dreveník

Táto trasa je vcelku rýchla, no je tiež menej známa. Využívajú ju skôr ľudia čo to tu poznajú. Zaparkovať môžete priamo v areáli kaštieľa, ak sa ho chystáte navštíviť. Ak nie, tak potom ideálnejšie je zaparkovať pri miestnej farme, kde končí cesta, na ktorú sa dostanete zo zákruty pred kaštieľom. Následne len treba prekonať lúku s viacerými ohradníkmi a ste na Dreveníku. Trasa je značená ako náučný chodník. Miesto však býva často prehradené elektrickým plotom, keďže sa tu zvyknú pásť domáce zvieratá.

Dreveník

Na Dreveníku

Dreveník môžeme rozdeliť na viacero častí. Tú severnú zaberá fotogenické skalné mesto a často tu stretnete i lezcov. Strednú časť potom predstavuje rozsiahlejšia planina, pokrytá prevažne nižšími a vyššími trávami. Občas tu narazíte i na nejaký menší strom, či ker. Južnú časť Dreveníka zaberá skalný hrebeň, neďaleko ktorého sa nachádza dnes už nefunkčný kameňolom. Atraktívnym miestom je tiež ďalšie menšie skalné mestečko, typické vyššími skalami a drobnými roklinami. Nachádza sa v západnej časti Dreveníka. Jedná sa tiež o lezeckú oblasť.

Dreveník

Skalné mesto Dreveník

Skalné mesto je azda najatraktívnejšou a najnavštevovanejšou časťou Dreveníka. Zaberá severnú časť lokality a mnohí ho nazývajú ako Raj I. Miesto je typické množstvom fotogenických skál a skalných vežičiek. Je tu vychodených viacero cestičiek a tak si skaly môžete obzrieť z viacerých strán. Na tie, ktoré ohraničujú západnú časť skalného mesta sa dá dokonca vyjsť a tak si budete môcť miesto pozrieť i z vrchu. V skalnom mestečku neraz stretnete lezcov, ktorý zdolávajú skalné steny, ktoré majú rôznu obtiažnosť.

Dreveník

Roklina Peklo

Ďalším zaujímavým miestom na Dreveníku je lokalita typická vyššími skalami s úzkymi roklinami. Miesto dostalo označenie Peklo a tiež predstavuje jednu z lezeckých lokalít. Areál Pekla nie je príliš rozsiahly o to viac je však zaujímavejší. Pre bežného návštevníka budú asi najzaujímavejšie výhľady z niektorých skál, na ktoré sa poľahky dostanete, priamo od vyšľapaného chodníka, ktorý vedie naprieč západnou časťou Dreveníka. Skaly však nie sú nijak zabezpečené a tak si treba dávať pozor, aby ste nezleteli z ich okraja. Výhľady sú potom smerom s Spišskému Podhradiu a na Spišský hrad.

Dreveník

Kameňolom Žehra

Vcelku atraktívne miesto na návštevu predstavuje v súčasnosti už nefunkčný travertínový kameňolom Žehra. V minulosti sa tu ťažil travertín rezaním kamenných blokov priamo na mieste. Ťažba travertínu tu skončila v 90. rokoch. Kameňolom má niekoľko poschodí a s trochou zručnosti sa po nich dá i pohybovať. V porovnaní s inými kameňolomami je to, že vám tu pravdepodobne nebude hroziť, že vám nejaký kameň padne na hlavu, keďže jednotlivé terasy sú pomerne široké. Z vyšších poschodí sú na kameňolom vcelku pekné výhľady.

Dreveník

Otváracie hodiny a vstupné

Dreveník je prístupný počas celého roka, za vstup sa neplatí. Neplatí sa ani za parkovanie pod Spišským hradom.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Dreveník
 • Obec / Mesto: Žehra
 • Ulica / Lokalita: Dreveník
 • Okres: Spišská Nová Ves
 • Kraj: Košický kraj
 • GPS: 48.9871,20.7755
 • Geomorfologický celok: Hornádska kotlina
 • Náročnosť: 2 / 10
 • Aktivita: Turistika, Šport, Voľný čas
 • Kategórie: Lezecké lokality, Prírodné rezervácie, Prírodné zaujímavosti, Skaly, Vrchy a kopce, Výhľady