Rozhľadňa na Panskej Javorine predstavuje skvelý tip na o niečo náročnejšiu turistiku. Vrchol Panskej Javoriny sa rozkladá pri hlavnom hrebeni Považského Inovca a patrí medzi najvyššie vrcholy tohto pohoria. Vrchol je osadený rozhľadňou, vďaka ktorej si z tade užijete veľmi dobré výhľady. Výlet sem odporúčame skôr turistom a deťom s dobrou kondíciou.

Rozhľadňa Panská Javorina

Ako sa dostať na Panskú Javorinu

Výlet k rozhľadni na Panskú Javorinu môžete zahájiť z viacerých smerov. Najrýchlejší výstup je zrejme osady Kulháň (cca 2,5 hod), ktorá sa nachádza pri obci Zlatníky. Pomerne dobre sa sem však dostanete i napríklad z Duchonky (2,5 – 3 hod), alebo z obce Podhradie (2,5 – 3 hod), kde výlet na rozhľadňu môžete spojiť s návštevou Topoľčianskeho hradu.

Atraktívna je však i hrebeňová túra z Chaty pod Inovcom (3,5 – 4 hod) cez Inovec – najvyšší vrchol Považského Inovca. Jedná sa však o náročnejšiu a hlavne zdĺhavejšiu turistiku s viacerými stúpaniami a klesaniami. Rovnako zdĺhavejší výlet s väčším prevýšením je i z lyžiarskeho strediska Piesky pri Kálnici (3,5 hod). My sme sa na Panskú Javorinu vybrali z Podhradia a tak sa budeme v článku venovať najmä tejto trase. Vrchol je mimochodom súčasťou niekoľkých cyklotrás, takže prísť sem môžete aj na bicykli. V čase našej návštevy sme tu paradoxne stretli viac cyklistov, ako peších turistov.

Trasa z Podhradia na Panskú Javorinu

Tento výstupový variant sa oplatí podstúpiť, ak máte v pláne navštíviť Topoľčiansky hrad, ktorý sa nachádza priamo v obci. My sme mali bohužiaľ smolu, že v čase nášho výletovania bol hrad zatvorený a tak sme sa vybrali len na rozhľadňu na Panskej Javorine. Výlet sme začali z parkoviska pod hradom.

Od parkoviska vedie trasa najprv cez obec po modrej a žltej turistickej značke smerom na rázcestie s názvom Pod Smutným vŕškom. Tento úsek vedie po širokej asfaltovej a štrkovej ceste. Z rázcestia sa potom treba vydať žltou značkou na Dolné Zľavy. Tu už budete prechádzať lesom po užšom a mierne zarastenom chodníku (aspoň v našom prípade tak bolo). Na Dolných Zľavách máte možnosť vybrať sa na Panskú Javorinu po žltej, alebo zelenej turistickej značke. Odporúčame po jednej trase vyjsť a po druhej zísť. Trasy sú približne rovnako dlhé.

Žltá trasa z Dolných Zliav na Panskú Javorinu prechádza širším chodníkom, resp. cestou. Pôjdete cez les, aj lúky so záverečným strmejším stúpaním. Podobne je to aj so zelenou trasou, kde prejdete lesom aj lúkou. Tesne za Dolnými Zľavami je menšia vodná nádrž. Po ceste natrafíte na prameň v oblasti Rakytiny, či menší pomníček.

Nám výlet z Podhradia na Panskú Javorinu zabral niečo vyše 2 hodín, avšak sme šli bez prestávky. Ak na trase plánujete aj nejaké zastavenia, tak počítajte so zhruba 2,5 – 3 hodinovým výstupovým časom. Trasa z Podhradia na Panskú Javorinu nie je technicky náročná, no má takmer 8 km a prevýšenie približne 650 výškových metrov. Až na úsek medzi Smutným vŕškom a Dolnými Zľavami pôjdete prevažne do kopca. Trasa je vhodnejšia pre ľudí aspoň s nejakou kondíciou, prípade akčnejšie deti, ktorým nevadia poldňové výlety.

Rozhľadňa Panská Javorina

Na vrchole Panskej Javoriny

Vrchol Panskej Javoriny je sčasti odlesnený, osadený 16 metrov vysokou rozhľadňou. V minulosti sa na vrchole nachádzal i prístrešok, prispôsobený na prenocovanie. No ten vyhorel a tak jediným stojacím objektom na vrchole je práve rozhľadňa.

Na vrchole je potom zopár lavičiek so stolíkom, ďalšie provizórne posedenie a tiež niekoľko ohnísk. Na rozhľadni je však nápis, že je tu zákaz zakladania ohňa. Nájdete tu tiež mapu oblasti, krytú drevenou strieškou. Pohyb po vrchole je bezproblémový, keďže sa tu nenachádzajú žiadne strmé zrázy. Je tu viacero trávnatých plôch, kde môžete nechať pobehovať deti.

Rozhľadňa Panská Javorina

Rozhľadňa Panská Javorina

Dominantou vrcholu Panská Javorina je drevená rozhľadňa s vyhliadkou. Rozhľadňa má prízemie a ďalšie 3 poschodia. To najvrchnejšie slúžia ako vyhliadka. Vyhliadky z nižších poschodí sú kvôli okolitým stromom a neďalekému lesu nie až tak zaujímavé. Na jednotlivé poschodia sa dostanete po rebríkových schodoch osadených zábradlím. Pohyb po schodoch nie je zložitý a mali by ho zvládnuť aj deti.

Na najvrchnejšom poschodí je vyhliadka, osadená kruhovými tabuľkami s popismi okolitých vrchov a miest. Po okrajoch vyhliadky sú v rohoch provizórne lavičky. Na vyhliadku sa zmestia tak maximálne 2 ľudia na každú svetovú stranu. Ak by sa nehýbali, tak možno aj traja, no priestoru tu nie je až tak strašne veľa.

Rozhľadňa Panská Javorina

Výhľady z rozhľadne

Rozhľadňa Panská Javorina zaujme veľmi dobrými výhľadmi na všetky svetové strany. Dovidíte z tade veľmi dobre na strednú časť pohoria Považský Inovec. Z rozhľadne pekne vidno hlavný hrebeň pohoria, ktorý sa tiahne až k vrchu Inovec. Ak máte dobrý zrak, môžete si na ňom všimnúť vysielač a vyhliadkovú vežu.

Z miesta čiastočne vidno i smerom do Podunajskej Pahorkatiny v oblasti Považia a na priľahlé kopce Malých Karpát a Považského Podolia a zrejme i Bielych Karpát. Vidno však i opačným smerom, do Podunajskej Pahorkatiny v oblasti Topoľčian a Nitry a na pohorie Tribeč. Týmto smerom si môžete všimnúť i obec Podhradie s vyčnievajúcou ruinou Topoľčianskeho hradu.

Rozhľadňa Panská Javorina

Otváracie hodiny a vstupné

Rozhľadňa Panská Javorina je prístupná bez obmedzení po celý rok. Za vstup na rozhľadňu sa neplatí.

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Panská Javorina
  • Obec / Mesto: Podhradie
  • Ulica / Lokalita: Panská Javorina
  • Okres: Topoľčany
  • Kraj: Nitriansky kraj
  • GPS: 48.71205,18.01317
  • Geomorfologický celok: Považský Inovec
  • Náročnosť: 4 / 10
  • Aktivita: Turistika
  • Kategórie: Rozhľadne a vyhliadky, Vrchy a kopce, Výhľady