Zelené pleso patrí medzi jedno z najobľúbenejších a najkrajších miest vo Vysokých Tatrách. Priezračné vysokohorské jazero s horskou chatou, učupené pod masívom Jastrabej veže, Kozieho a Jahňacieho štítu ponúka nezabudnuteľné prírodné scenérie. Zelené pleso je navyše dostupné aj v zimnom období, čo z neho robí ideálnu destináciu na turistiku počas celého roka.

Zelené pleso - Vysoké Tatry

Z kade sa vybrať na Zelené pleso?

Zelené pleso je dostupné z viacerých smerov, avšak najrýchlejšie je to z oblasti Bielej Vody, či Tatranských Matliarov. Túra z týchto miest, hoci sú relatívne zdĺhavé, patria k tým menej náročným v porovnaní s inými výstupovými trasami a tak sú vhodnejšie aj pre deti, či ľudí s nie až tak dobrou kondíciou. Z vyššie spomínaných lokalít si výlet na Zelené pleso môžete predĺžiť návštevou neďalekého Veľkého Bieleho plesa.

Náročnejší výlet sem môžete podstúpiť potom zo Ždiaru, či zo vzdialenejšej Tatranskej Javoriny. V oboch prípadoch budete prechádzať cez atraktívne Kopské sedlo. Náročnejší výstup, resp. aj zostup môžete podstúpiť aj z Tatranskej Lomnice, cez Skalnaté pleso a Veľkú Svišťovku. Výlet je možné skrátiť si využitím lanovky. Zaujímavý výlet môžete tiež absolvovať z osady Tatranská Kotlina, cez Chatu Plesnivec a Veľké Biele pleso.

Trasa z Bielej Vody na Zelené pleso

Túra z Bielej Vody na Zelené pleso patrí medzi najľahší a najkratší výstupový variant. Vedie celý čas po žltej turistickej značke. Trasa je na orientáciu veľmi jednoduchá, keďže budete prechádzať po pomerne širokej kamenistej ceste, ktorá je dobre schodná. Dokonca sa jedná o cyklotrasu, hoci je tu viacero miest s kamenitejším terénom, ktoré dajú zabrať aj poriadnemu horskému bicyklu.

Väčšina trasy z Bielej Vody vedie popri potoku Biela voda. Pôjdete buď lesom, alebo po jeho okraji. Na viacerých miestach sú tu zaujímavé výhľady na hrebeň Belianskych Tatier. Po ceste sme si všimli zopár prístreškov a tiež nejaký ten prameň. Ak budete stále nasledovať žltú turistickú značku, tak by ste sa nemali kde stratiť. V podstate stačí nasledovať dav turistov. Jediné odbočky z trasy sú v oblasti Kovaľčíkovej poľany a Rázcestia Šalviový prameň.

Výlet z Bielej Vody na Zelené pleso sa dá absolvovať za približne 2,5 – 3 hodiny. Prevýšenie na trase je približne 660 metrov a vzdialenosť okolo 8 km. Trasa vedie neustále do mierneho kopca, strmejších úsekov je tu však minimálne. V tomto smere je trasa náročná skôr kvôli svojej dĺžke. Výlet preto odporúčame každému, kto nemá problém s viachodinovým chodením. Bežne sem chodia aj rodiny s deťmi. Deti by však mali byť zvyknuté na dlhšie chodenie a minimálne poldňovú turistiku.

Zelené pleso - Vysoké Tatry

Trasa z Bielej Vody, cez Veľké Biele pleso na Zelené pleso

Tento výstupový variant váš výlet na Zelené pleso okorení atraktívnou zástavkou pri Veľkom Bielom plese a neďalekom Trojrohom plese. Trasa z polovice vedie rovnakou trasou ako v predchádzajúcom prípade. Akurát v oblasti Šalviového prameňa, resp Kovaľčíkovej poľany sa trasa odpája od žltej turistickej trasy a vedie po modrom turistickom chodníku.

Na trase je viac stúpaní a chodník je viac užší avšak dostatočne zreteľný. S orientáciou by tu preto nemal byť problém. Na trase sa nejaké ďalšie „odbočky“ nenachádzajú, ktoré by vás zviedli z turistického chodníka. Na Veľkom Bielom plese sa môžete tešiť na pekné prírodné scenérie, keďže sa budete nachádzať na rozhraní Belianskych Tatier a Vysokých Tatier. Nájdete tu tiež zvyšky Kežmarskej chaty. Od Veľkého Bieleho plesa potom vedie zostupový chodník okolo Trojrohého plesa a ďalej na Zelené pleso. Je tu zopár nepríjemnejších úsekov, ktoré dajú zabrať vašim kolenám.

Výlet z Bielej Vody, cez Veľké Biele pleso na Zelené pleso je dlhý približne 9 km, prekonáte pri tom 770 výškových metrov. Dá sa absolvovať za 3 – 3,5 hodiny v závislosti od toho ako sa zdržíte na Veľkom Bielom plese. Trasa je fyzicky náročnejšia a odporúčame ju skôr ľuďom a deťom s dobrou kondíciou.

Zelené pleso - Vysoké Tatry

Na Zelenom plese

Zelené pleso sa rozkladá v krásnom prírodnom prostredí. Je obkolesené viacerými tatranskými štítmi – Veľkou Svišťovkou a Malým Kežmarským štítom z juhu a zo západu Čiernym a Kolovým Štítom, Jastrabou Vežou, Jahňacím štítom a Kozím štítom. Ďalšiu dominantu miesta potom predstavuje Chata pri Zelenom plese. Pleso v spojení s okolitými štítmi miestnou horskou chatou tvoria vizuálne jednu z najzaujímavejších prírodných scenérií nielen v rámci Vysokých Tatier, ale dovolíme si tvrdiť že i v rámci celého Slovenska.

Potulky v oblasti Zeleného plesa môžete začať pri horskej chate, ktorá je zväčša hojne navštevovaná turistami. Pri chate sa nachádza drevená lávka, ktorou sa dostanete cez východnú časť plesa. Pleso totiž v týchto miestach mierne „vytŕča“. V jeho závere je potom menší vodopádik, ktorý ste si dozaista všimli, ak ste sem prišli smerom z Bielej Vody.

Pleso si teoreticky viete prejsť po obvode, keďže je okolo neho vyšľapaný chodník. Treba však mať na pamäti, že sa nachádzate v národnom parku a pohyb mimo turistických chodníkov je zakázaný. Na niektorých miestach, neďaleko výstupovej trasy na Veľkú Svišťovku sú pri plese drobné kamenisté pláže, kde sa dá príjemne posedieť.

Zelené pleso - Vysoké Tatry

O Zelenom plese

Zelené pleso sa rozkladá v nadmorskej výške 1545 m n. m. Má rozlohu 1,78 ha a je hlboké 4,5 metra. Zelené pleso nesie svoj názov podľa zeleného zafarbenia, ktoré vzniká vďaka vyvierajúcim prameňom na jeho dne. Nedávno bola na konci Zeleného plesa vybudovaná menšia vodná elektráreň, ktorá zásobuje elektrinou vysokohorskú chatu.

Chata pri Zelenom plese

Okrem atraktívneho prírodného prostredia, Zelené pleso láka svojich návštevníkov aj prítomnosťou vysokohorskej chaty. Chata pri Zelenom plese je celoročne prístupná, takže občerstviť sa tu môžete v akomkoľvek období. Je dokonca možné si tu zajednať i ubytovanie. Väčšina ľudí sa však príde do chaty občerstviť a oddýchnuť. V ponuke je klasická slovenská kuchyňa

Posedieť potom môžete v priestoroch chaty, prípadne na jej terase a keď sa nenájde miesto (čo mimochodom počas turistickej sezóny nie je vylúčené), môžete posedieť na skalkách za chatou. Mimochodom, ak je voľné miesto, odporúčame sadnúť si na terasu chaty, ktorá sa nachádza vedľa plesa. Sú z tade pekné výhľady smerom na pleso. Je to vcelku romantika.

Zelené pleso - Vysoké Tatry

Otváracie hodiny a vstupné

Zelené pleso a Chata pri Zelenom plese sú otvorené celoročne.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Zelené pleso
 • Obec / Mesto: Vysoké Tatry
 • Ulica / Lokalita: Zelené pleso, Tatranská Lomnica
 • Okres: Poprad
 • Kraj: Prešovský kraj
 • GPS: 49.2096,20.2203
 • Geomorfologický celok: Vysoké Tatry
 • Náročnosť: 4 / 10
 • Aktivita: Turistika, Relax
 • Kategórie: Jazerá, Prírodné zaujímavosti, Voľnočasové lokality, Výhľady