Prírodná pamiatka Opatovská jaskyňa, nazývaná aj ako Jaskyňa nad cestou je verejne prístupná jaskyňa, nachádzajúca sa na úpätí svahu, pri zrúcanine kláštora na Skalke, neďaleko Trenčína. Jaskyňa má dĺžku niekoľko desiatok metrov. Je ľahko dostupná priamo od hlavnej cesty. Jej návšteva je vhodná ako doplnok návštevy miestneho kláštora, ktorý je najväčšou atraktivitou v tejto oblasti.

Opatovská jaskyňa (Jaskyňa nad cestou)

Opatovskú jaskyňu vytvorili tečúce podzemné vody a dotvorili ich priesakové vody. Pozostávajú z dvoch chodieb prepojených vo vstupnej časti krátkou spojovacou chodbou. 38 metrov dlhá západná vetva končí hlinenou zátkou. Juhozápadná vetva je dlhá 22 metrov a tiež sa končí zahlinením. Jaskyňa je vytvorená z tmavosivých triasových vápencov s výskytom kremitých rohovcov, ktoré sú odolnejšie a vystupujú z jaskynnej steny.

Návštevník Opatovskej jaskyne si môže prejsť niekoľko desiatok metrov dlhú chodbu. Čím pôjdete hlbšie do útrob jaskyne, tým viac sa bude jej strop znižovať a chodba zužovať. Ak je človek dostatočne ohybný, je schopný prejsť veľkú časť jaskyne. Je to vcelku zážitok, najmä pre deti. Odporúčame si tiež vziať so sebou baterku, pretože hlbšie v jaskyni už nie je takmer žiadne svetlo.

V jaskyni zaujmú dva okenné portály, cez jeden z nich sa do jaskyne aj dostanete. Tu je i menšia predsieň, kde môžete bez problémov stáť vzpriamene. Z hľadiska výzdoby, určite nepočítajte s nejakými kvapľami, alebo stalagmitmi, stalagnátmi a pod. Jaskyňa je skôr milým spestrením návštevy neďalekého kláštora.

Trasa

Do Opatovskej jaskyne sa dostanete cez vchod, ktorý leží pár metrov od chodníka, vedúceho od hlavnej cesty, smerom ku Kláštoru Veľká Skalka. Miesto spoznáte i podľa cedule, informujúcej o prítomnosti prírodnej pamiatky. Isto by ste to nemali minúť. Následne stačí prekonať pár metrov strmšieho terénu a potom preliezť cez 1,5 - 2 m vysoký skalný prah a ste v jaskyni. Ak sa k jaskyni chystáte autom, tak to môžete nechať zaparkované na opačnej strane hlavnej cesty. Nachádza sa tu väčšia odstavná plocha pre autá.

Opatovská jaskyňa (Jaskyňa nad cestou)

Náročnosť

Prístup k Opatovskej jaskyni je nenáročný. Jedinou prekážkou môže byť prekonanie skalného prahu, nad ktorým je vstup do jaskyne. Väčšina ľudí s tým nebude mať problém. Výnimkou budú asi starší ľudia, prípadne ľudia s obmedzenými pohybovými možnosťami a najmenšie deti. Tým bude vo výstupe potrebné asistovať. Deti školského veku, ktoré sú zvyknuté na preliezky by s výstupom nemali mať problém. Naopak menšie deti budu mať výhodu, počas prechodu, keďže strop jaskyne sa s pribudajúcimi metrami bude stále znižovať. Dospelý človek preto záverečné metre pôjde vyslovene po čupiačky, resp. po kolenách (ak mu nevadí zašpiniť sa). Celkovo možno skonštatovať, že jaskyňa je najvhodnejšia pre menších a agilnejších ľudí. Tak isto si sem nezabudnite vziať baterku.

Opatovská jaskyňa (Jaskyňa nad cestou)

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Opatovská jaskyňa
 • Obec / Mesto: Trenčín
 • Ulica / Lokalita: Opatová
 • Okres: Trenčín
 • Kraj: Trenčiansky kraj
 • GPS: 48.91515, 18.07333
 • Geomorfologický celok: Považské podolie
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Turistika, Voľný čas
 • Kategórie: Jaskyne, Prírodné pamiatky, Prírodné zaujímavosti