Považský hrad síce nepatrí medzi jeden z najznámejších na Slovensku, ale je nemenej zaujímavý na návštevu a taktiež ponúka pomerne zaujímavé výhľady na okolie. Určite patrí medzi jeden z najkrajších hradov na Považí. Zaujímavosťou tohto hradu je, že vznikol na skalnatom vápencovom predhorí Javorníkov vo výške 497 metrov n. m.

Považský hrad

Tento hrad, presnejšie povedané jeho zrúcanina, sa nachádza na pravom brehu rieky Váh a siluetu tohto hradu môžete vidieť aj z diaľnice D1. Od Považskej Bystrice sa nachádza vo vzdialenosti iba 3 kilometre.

Čo sa týka samotného hradu, prvá písomná zmienka o hrade pochádza už z roku 1316 a prvým známym majiteľom hradu je Matúš Čák Trenčiansky. Hoci sa na ňom dodnes nezachovalo toľko, ako na ostatných hradoch, nedávno bol na ňom vybudovaný aj vyhliadkový mostík, ktorý je tiež zaistený zábradlím. Vďaka nemu budete mať priamo z hradu krásny výhľad na Bytčiansku kotlinu, taktiež rieku Váh a mesto Považská Bystrica. Z hornej časti hradu si zase môžete vychutnať pohľad na nádherný Veľký a Malý Manín, malofatranský Kľak a Roháč v Súľovských skalách.

Považský hrad

Súčasný stav

Hoci je hrad v súčasnosti zrúcaninou, zachoval si horný palác, dolný hrad a nachádzajú sa v ňom aj ďalšie pozostatky, ako napríklad komín či kuchyňa. Postupne sa hrad aj rekonštruuje a hoci možno nepatrí medzi tie najdôležitejšie hrady na Slovensku, určite sa tu zastavte, keď budete mať cestu okolo!

Považský hrad

Trasa na Považský hrad z Považského Podhradia

Dostať sa na Považský hrad z Považského Podhradia je pomerne jednoduché. Ak pôjdete autom, stačí sa dostať z mesta Považská Bystrica do Považského Podhradia. Z hlavnej cesty odbočíte ku kaštieľu Burg, pri ktorom sa nachádza parkovisko. Z neho sa po kamenistej cestičke a žltej turistickej trase môžete dostať až priamo k hradu.

Vystupujte najlepšie priamo po žltej značke z Považského Podhradia. Príjemná túra vedie po lesnej prevažne spevnenej ceste a trvá asi 15 minút. Len ku koncu sa nachádzajú strmšie drevené schody. Výstup na Považský hrad z Považského Podhradia nie je náročný a hravo ho zvládnu aj malé deti či starší ľudia.

Považský hrad

Ďalšie výstupové trasy na Považský hrad

Ak sa na hrad vyberiete pešo, choďte určite cez Považskú Bystricu. Zo železničnej stanice sa na hrad z Považskej Teplej (ak by ste sa chceli na hrad vybrať z tade) pre rieku Váh nedostanete. Ak pôjdete cez Považskú Bystricu, využite turistický chodník cez obec Orlové. Táto trasa potrvá asi 2 hodiny. No a poslednou pešou možnosťou ako sa dostať na Považský hrad je aj túra z Udiče cez pekné vyhliadkové miesto Klapy a ďalej cez Sedlo Klapy a Lopatinu, ktorá trvá niečo cez 2 hodiny.

Považský hrad

Otváracie hodiny a vstupné

Vstup do hradu je bezplatný a verejnosti je sprístupnený celoročne. Najlepšie sa navštevuje pravdepodobne cez leto, ale svoje čaro má aj v zime.

Považský hrad

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Považský hrad
 • Obec / Mesto: Považská Bystrica
 • Ulica / Lokalita: Považské Podhradie
 • Okres: Považská Bystrica
 • Kraj: Trenčiansky kraj
 • GPS: 49.14556,18.45798
 • Geomorfologický celok: Javorníky
 • Náročnosť: 2 / 10
 • Aktivita: Turistika, Kultúra, História, Voľný čas
 • Kategórie: Historické pamiatky, Hrady a zámky, Kultúrne pamiatky, Rozhľadne a vyhliadky, Výhľady