Klapy sú bradlovitý vrchol (niekde nazývaný aj ako Cigánka) a zároveň prírodná rezervácia v pohorí Javorníky. Nájdeme ich pri Považskej Bystrici, ako sa týčia nad vodnou nádržou Nosice. Klapy sú dobre dostupné z obce Udiča a ak vystúpate na ich vrchol, potešia vás pekné výhľady na vodnú nádrž a širšie okolie.

Klapy - Javorníky

Ako sa dostať na Klapy

Bradlo Klapy sa rozkladá na južnom výbežku v pohorí Javorníky, nad Nosickou priehradou. Južným smerom od bradla sa nachádza Považská Bystrica, ktorou prechádza diaľnica. Aj vďaka tomu sa do týchto oblastí dá vcelku rýchlo dostať. Najmä ak sa nachádzate niekde na severnom Považí. Východiskový bod na túru na Klapy je obec Udiča, z ktorej je to na vrchol nie je príliš ďaleko. Prísť sem však viete aj z Považskej Bystrice. Jedná sa však o dosť dlhší výstup.

Trasa z Udiče na Klapy

Z Udiče vedie na Klapy žltý turistický chodník. Z obce sa treba vybrať na východ, najprv do lesa, ktorý keď prejdete, ocitnete sa na rozsiahlejšej lúke, ktorá obkolesuje masív Klapov zo západnej a severnej strany. Po prekonaní lúky sa ocitnete opäť v lese, tento krát však už v strmejšom teréne. Prechádza tade užší chodník, ktorým sa dostanete až na samotný vrchol Klapov.

Výlet z Udiče na Klapy je pomerne krátky. Výstup sa dá zvládnuť za približne 45 – 60 minút. Prevýšenie je zhruba 360 metrov. Stúpanie je v podstate na celej trase, s viacerými strmejšími úsekmi v druhej polovici výstupu. Terén je trocha technickejší na niektorých miestach, avšak nič, čo by nezvládol priemerný turista. Zobrať sem môžete aj deti, ak nemajú problém s kopcovitejším terénom. Treba však dávať pozor, najmä v oblasti vyhliadok, aby nespadli zo skaly, je tu totiž viacero strmejších zrázov.

Mimochodom východná časť Klapov je menej strmá a tak ak nemáte radi stúpania, môžete obísť Klapy po lúke zo serveru a následne na vrchol vystúpiť z východnej strany. My sme si tu spravili okruh a na Klapy vyšli zo západu a zišli ich z východu. Následne sme sa po lúke vrátili naspäť do obce Udiča.

Klapy - Javorníky

Bradlo Klapy

Klapy predstavujú atraktívne skalné bralo, ktoré v najvyšších častiach masívu výrazne vystupuje na povrch. Skalné bralá Klapov vidno najmä z juhu, keďže táto časť je odlesnená a skaly sú tu mimoriadne strmé. Zo severnej strany však skaly nevidno, keďže táto časť kopca je zalesnená.

Naprieč Klapmi prechádza turistický chodník, ktorý vás prevedie viacerými miestami, ktoré možno považovať za vyhliadky. Sú však čiastočne tienené stromami. Na samotnom vrchole narazíte na menšiu plošinu, z ktorej sú výborné panoramatické výhľady. V týchto miestach sme natrafili na ohnisko a provizórne posedenie.

Pri potulkách lokalitou sme ešte našli jaskyňu s interesantným názvom „Dzedova ric“. Ide o menšiu jaskyňu, ktorá sa nachádza v juhovýchodnej časti masívu Klapov. Vedie k nej užší vyšľapaný chodník.

Klapy - Javorníky

Výhľady

Z vyhliadky na Klapoch si užijete veľmi pekné výhľady na oblasť severného Považia. Zaujme najmä pohľad na meander vodnej nádrže Nosice a na priemyselnú časť mesta Považská Bystrica. Pokochať sa tiež môžete výhľadmi na časť Javorníkov, Súľovských vrchov, Malej Fatry, či Strážovských vrchov. Čiastočne tiež vidno na skalné časti Manínskej Tiesňavy s priľahlými vrcholmi Veľkého a Malého Manína.

Klapy - Javorníky

Zaujímavosti o bradle

Klapy predstavujú bralnatý hrebeň, budovaný vápencami a vápnitými pieskovcami s pestrou mozaikou rastlinných a živočíšnych druhov. Nájdeme tu jedno z najbohatších nálezísk chráneného ponikleca slovenského. V roku 1993 boli Klapy vyhlásené za prírodnú rezerváciu.

Vrch má 2 názvy. Oficiálny sú Klapy a neoficiálny je Cigánka. Tento výraz je zaužívaný najmä medzi miestnymi obyvateľmi. Podľa legendy ide o cigánku, ktorá tu ukradla jedlo miestnemu gazdovi so synom, čo tu orali pole. Cigánku však zbadali na vrchole brala, ako si pochutnáva na ich jedle a tak ju prekliali. Cigánka následne skamenela a od vtedy nesie miesto tento názov.

Klapy - Javorníky

Otváracie hodiny a vstupné

Klapy sú prístupné po celý rok bez obmedzení a poplatkov.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Klapy
 • Obec / Mesto: Udiča
 • Ulica / Lokalita: Klapy
 • Okres: Považská Bystrica
 • Kraj: Trenčiansky kraj
 • GPS: 49.1617,18.4250
 • Geomorfologický celok: Javorníky
 • Náročnosť: 3 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Prírodné rezervácie, Prírodné zaujímavosti, Vrchy a kopce, Výhľady