Vrch Holíš je nevysoký výhľadový kopec, ktorý sa rozkladá nad kúpeľmi Nimnica a nad Nosickou priehradou. Výlet na Holíš netrvá dlho a tak ho môžeme odporučiť ako tip na kratšiu túru, pokojne aj s deťmi. Zaujímavosťou miesta je to, že sa tu v minulosti rozkladalo hradisko.
Ako sa dostať na vrch Holíš
Vrch Holíš sa nachádza východne od Púchova, nad kúpeľmi Nimnica. Leží v oblasti jedného z meandrov Váhu, na ktorom v týchto miestach bola vybudovaná vodná nádrž Nosice. Pomerne dobre sa sem dostanete nielen smerom od Púchova, ale i z Považskej Bystrice. Východiskovým bodom na túru na Holíš sú Nimnické kúpele, alternatívne napríklad obec Udiča. My sme sa na vrchol vybrali z kúpeľov v Nimnici a tak sa budeme venovať najmä tomuto výstupovému variantu.
Trasa z kúpeľov Nimnica na Holíš
Do kúpeľov Nimnica sa viete poľahky dopraviť autom, ale i autobusom, či už z Púchova, alebo Považskej Bystrice. Je tu autobusová zastávka, ale i parkovisko, ktoré sa nachádza vedľa hlavnej cesty. Z kúpeľov na Holíš vedie modrá turistická značka.
Prvé kroky vás prevedú naprieč kúpeľmi. Tie sú mimochodom vcelku malé a tak ak máte čas, môžete si to tu pochodiť. Po turistickom chodníku sa dostanete do severnej časti kúpeľov a následne do lesa. V lese potom pôjdete stále na sever, až na samotný vrchol. Chodník vedúci lesom je ľahko schodný, až tesne pod samotným vrcholom, kde sa dostanete na hrebeň je užší a výrazne strmejší.
Výlet z kúpeľov Nimnica na Holíš nie je príliš náročný. Pôjdete síce neustále do kopca, no výstup sa dá zvládnuť do 1 hodiny, čo je vcelku prijateľný čas aj pre menej zdatných turistov, prípadne pre deti. Zostup sa dá absolvovať aj za 30-40 minút. Prevýšenie z kúpeľov na vrchol je okolo 250 výškových metrov. Pod vrcholom, ešte pred záverečným strmejším výstupom, sme natrafili na prístrešok s ohniskom, kde môžete načerpať energiu, ak vás doterajší výstup príliš unavil.
Na vrchole
Holíš predstavuje atraktívny hrebeňový vrchol, ktorý je pretiahnutý v smere z juhu na sever. Na niekoľkých miestach je odlesnený, vďaka čomu poskytuje dobré výhľady do okolia. Vrchol samotný je osadený krížom a zástavou. Nájdete tu i ohnisko a stolík s lavičkou. Kúsok pod vrcholom je altánok o ktorom sme písali vyššie.
Výhľady
Holíš priamo z vrcholu ponúka pekné výhľady a to najmä smerom k vodnej nádrži Nosice. Dobre z tade vidno i do Púchova, prípadne na opačnú stranu, na bradlo Klapy. Pri pohľade v smere na Púchov, môžete si všimnúť v pozadí skaly Vršatských bradiel.
Z okolitých pohorí uvidíte na južnú časť Javorníkov a na najsevernejšiu časť Bielych Karpát. Vidno i na kopce Súľovských a Strážovských vrchov. Tiež sa nám páčili výhľady do doliny Váhu v oblasti Považského podolia.
Hradisko Holíš
Oblasť Holíša predstavovala v minulosti výšinné keltské hradisko. Miesto obýval najmä ľud púchovskej kultúry v období okolo prelomu letopočtov. Temeno hradiska bolo podľa archeológov opevnené. Našli sa tu nálezy keramiky, či vzácne keltské mince.
Otváracie hodiny a vstupné
Vrch Holíš je prístupný bez obmedzení a poplatkov počas celého roka.