Hrad Tematín je ruina hradu z 13. storočia, ukrytá v lesoch západnej časti Považského Inovca. Hrad predstavuje vďačný tip na výlet, hoci podmienkou jeho návštevy je podstúpenie vyše hodinovej túry. Odmenou, okrem obdivovania samotného hradu, budú i zaujímavé výhľady a príjemný relax, či opekačka v útrobách hradu, prípadne pod ním.

Hrad Tematín

Na hrade už dlhší čas prebieha rekonštrukcia, čím sa však netreba nechať odradiť. Väčšina hradu je totiž prístupná. V niektorých častiach narazíte na množstvo popadaného kamenia, ktorý sa zrejme používa aj ako stavebný materiál. V úvodnej časti hradu si môžete zakúpiť aj nejaké to občerstvenie, prípadne suveníry, teda v tom prípade, že je prevádzka otvorená. Tak isto tu nájdete posedenie a miesto na opekanie. Ak hľadáte výhľady tak tie sú v južnejšej časti hradu. Je tu menšia vyhliadka. Sú z nej výborné výhľady smerom na Považie, Podunajskú nížinu a juhozápadné pahorky Považského Inovca. Z hľadiska oddychu, môžete využiť i altánok a posedenie pod hradom. Je tu i niekoľko ohnísk. Občas sme tu narazili aj na „pojazdný“ bufet, kde sa dali zakúpiť čapované nápoje.

Výhodou hradu Tematín je to, že sa k nemu dá dojsť i na horskom bicykli z viacerých smerov. Niektoré časti okolitých cyklotrás nám však skôr prišli vhodné pre zdatnejších horských cyklistov, najmä kvôli terénu. Všetko však závisí od toho z ktorej časti sa sem vyberiete. Z hľadiska turistiky, odporúčame návštevu hradu spojiť s návštevou lyžiarskeho strediska Bezovec, prípadne si vybehnúť na neďaleký vrchol Ihrík, ktorý ma zaujímavý, čiastočne odlesnený hrebeň s viacerými výhľadmi. Ide však o neznačenú trasu, určenú cyklistom.

Na hrad Tematín sa najrýchlejšie dá dostať z lyžiarskeho strediska Bezovec. Dá sa to zvládnuť za hodinu, resp. hodinu a pol v závislosti od kondície. Trasa je mierne kopcovitá, no dá sa zvládnuť aj s menšími deťmi, ktorým chodenie nerobí problém. Dlhšie výstupy sú potom z Hrádockej doliny, prípadne od obce Lúka. Tu už aj budete potrebovať dobrú kondíciu.

Náročnosť

Najmenej náročný variant trasy na hrad Tematín vedie z Bezovca. Z tade odporúčame vyraziť ak nemáte veľa času, prípadne ste s menšími deťmi, alebo tiež menej zdatným turistom. Prevýšenie je tu najprijatelnejšie, chodník je dobre schodný, no sporadicky sa tu nájdu aj nejaké tie stúpania. Trasy z Lúky a Hrádku sú náročnejšie a aj prevýšenie je o dosť výraznejšie. Na samotnom hrade sa potom dá pohybovať bez problémov. V prípade že ste tu s deťmi, tak treba na nich občas mrknúť. Vo viacerých častiach hradu je dosť stavebného materiálu (najmä kamenia), nejaké drevené či kovové konštrukcie, tak aby o niečo nezavadili.

hrad tematin 210509 18 43 IMG 3315

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Hrad Tematín
 • Obec / Mesto: Lúka
 • PSČ: 91633
 • Okres: Nové Mesto nad Váhom
 • Kraj: Trenčiansky kraj
 • GPS: 48.67724, 17.92904
 • Geomorfologický celok: Považský Inovec
 • Náročnosť: 3 / 10
 • Aktivita: Turistika, História, Voľný čas
 • Kategórie: Historické pamiatky, Hrady a zámky, Výhľady