Kúpeľný ostrov sa nachádza v meste Piešťany na západnom Slovensku. Mesto Piešťany je vo všeobecnosti známe svojimi liečivými termálnymi prameňmi a patrí medzi najznámejšie kúpeľné destinácie na Slovensku. Kúpeľný ostrov s upraveným parkom sa nachádza hneď vedľa centra mesta, medzi riekou Váh a kanálom, ktorý odvádza vodu z termálnych prameňov. Je to obľúbené miesto pre turistov aj miestnych obyvateľov, ktorí sem chodia oddychovať, relaxovať a užívať si prírodu a krásne prostredie.

Kúpeľný ostrov - Piešťany

Poloha

Kúpeľný ostrov sa nachádza na ľavom brehu rieky Váh a je bezprostredne ohraničený jeho obtokovým ramenom. S mestským parkom – Sad Andreja Kmeťa ho spája Kolonádový most. Ďalším komunikačným prepojením je Krajinský most, ktorý umožňuje v obmedzenom režime prístup na Kúpeľný ostrov pre automobilovú dopravu. Tento krásny park je skutočne zaujímavým miestom na návštevu pre domácich aj turistov.

Kúpele Piešťany

Kúpele Piešťany patria viac ako 100 rokov medzi popredné európske kúpele v liečbe reumatizmu, rehabilitácii pohybového aparátu a nervového systému. Liečivá voda, ktorá vyviera z 10 termálnych prameňov obsahuje sírovodík a 1 500 mg liečivých minerálnych látok na liter.

Prvá správa o kúpeľoch v Piešťanoch pochádza zo 16. storočia. Najväčší rozmach zažili počas 19 a 20. storočia, kedy ich spravovala rodina Winterovcov. Od tohto obdobia až dodnes sú Piešťany popredným kúpeľným miestom.

Kúpeľný ostrov - Piešťany

Kúpeľný ostrov

Celý Kúpeľný ostrov je miestom, ktoré je veľmi obľúbeným centrom relaxu a ponúka množstvo príležitostí na športové aktivity. Väčšina kúpeľných zariadení piešťanských kúpeľov je sústredených na Kúpeľnom ostrove. Nachádza sa tu tiež kultúrne centrum s bohatým spoločenským programom a tiež 9-jamkové ihrisko či vonkajšie termálne kúpalisko „Eva“, kde sú aj tenisové kurty a ihriská na plážový volejbal. Na ostrove tiež nájdete možnosť ubytovania sa v 2 až 5-hviezdičkových kúpeľných hoteloch, ktoré majú aj vlastné rehabilitačné centrum.

Pôvodne bol v areáli Kúpeľného ostrova lužný les, ktorý musel pred cca 150 rokmi ustúpiť zmenám vodných pomerov a stavebným prácam. Najstarší hlavný termálny prameň bol pomenovaný podľa autora oslavnej básne o piešťanských kúpeľoch Adama Trajana Benešovského.

Kúpeľný ostrov - Piešťany

Kúpeľný park

Na ostrove sa rozkladá kúpeľný park, kde sa nachádza veľké množstvo kaviarní a tiež reštaurácií. Je to aj skvelé miesto na prechádzky. Kúpeľný park sa nachádza v bezprostrednom areáli Kúpeľov Piešťany, ktoré sú až svetoznáme, návšteva tohto blízkeho parku je viac ako očarujúca. V parku nájdete tiež romantické leknové jazierka aj pávy, sovy a iné vtáky. Kúpeľný park Piešťany taktiež poskytuje veľmi príjemné osvieženie a odpočinok, nielen pre hostí, ktorí sú ubytovaní v kúpeľoch, ale aj pre návštevníkov. V parku sa tiež nachádzajú najrozličnejšie dreviny z viacerých kontinentov.

Kúpeľný ostrov - Piešťany

Termálne jazierka

V parku nájdete až 3 jazierka, ktoré majú termálnu vodu a vysadené vodné rastliny. Najvzácnejšie je lekno viktória kráľovská (Victoria regia), ktoré pochádza z tropických oblastí. Zaujímavosťou je, že každý rok sa sem lekná dovážajú z tropických záhrad v Českej republike. Listy tohto lekna môžu dosiahnuť až 2 metre. Samotná voda má v lete 25 – 28 °C a v zime 10 – 12 °C.

Kúpeľný ostrov - Piešťany

Rastlinstvo

Pri leknových jazierkach nájdete ginko dvojlaločné (Ginkgo biloba). Vzácnym druhom neďaleko jazierok je aj kryptoméria japonská (Cryptomeria japonica). Oproti jazierkam sa nachádza judášovec strukový (Cercis siliquastrum).Trsy lilavých motýľovitých kvetov vyrastajú priamo z pňa stromu. Za judášovcom smerom k Váhu rastú kríky voňavého kalykantu floridského (Calycanthus floridus). Pochádza z USA. Jedľovec kanadský, vzácny ihličnan, ktorý tiež rastie pri leknových jazierkach, má len 20 mm dlhé šišky.

Kúpeľný ostrov - Piešťany

Fontány

Na Kúpeľnom ostrove sa nachádza aj 5 fontán, pričom najstaršou a pamiatkovo chránenou je dvojica fontán v záhrade 5* hotela Thermia Palace. Tieto vznikli začiatkom 20. storočia a sú zároveň súčasťou secesnej záhrady. V jednej z fontán je osadená socha Najády – vodná grécka nymfa. Je dielom neidentifikovateľného autora pravdepodobne z roku 1859 a kultúrnou pamiatkou.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Kúpeľný ostrov Piešťany
 • Obec / Mesto: Piešťany
 • Ulica / Lokalita: Kúpeľný ostrov
 • Okres: Piešťany
 • Kraj: Trnavský kraj
 • GPS: 48.5907,17.8457
 • Geomorfologický celok: Podunajská pahorkatina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Kultúra, Voľný čas, Relax
 • Kategórie: Kúpele, Parky a záhrady, Pramene, Promenády, Voľnočasové lokality