Prírodná pamiatka Jaskyňa Čertova pec je voľne prístupná jaskyňa, nachádzajúca sa pri obci Radošina. Jaskyňa slúžila v minulosti ako sídlisko lovcov v staršej dobe kamennej. Dnes predstavuje ľahko dostupnú atraktivitu pre celú rodinu. Neďaleko sa navyše nachádza motorest a menšia mini-zoo so zvieratkami.

Jaskyňa Čertova pec

Jaskyňa Čertova pec predstavuje podzemnú dutinu s dĺžkou 27 metrov, ktorá bola modelovaná riekou. Prístupná je z obidvoch strán, pomerne veľkými vstupnými portálmi. Našli sa tu početné paleontologické, antropologické a archeologické nálezy z paleolitu, neolitu a z doby halštatskej a zo stredoveku. Našli sa tu zvyšky mnohých druhov zvierat, jaskynnej hyeny a dokonca i zvyšky jaskynného medveďa. V minulosti jaskyňu využívali lovci zo staršej doby kamennej. Archeologickým výskumom bolo zistené viacvrstvové osídlenie.

Jaskyňa Čertova pec je súčasťou väčšej skaly, ktorú si viete obísť zo západnej strany. Do jaskyne sa dostanete po vyšľapanom chodníku, do mierneho kopčeka na záver. Pohybovať sa potom po jaskyni je bez problémov. V jaskyni sa dá pohybovať i bez baterky. Ak si však chcete poobzerať i steny jaskyne, môžete si nejakú pribaliť.

Samotná jaskyňa pripomína jednu veľkú halu so vstupmi na oboch koncoch. Steny jaskyne sú bez výzdoby. Koniec koncov tú tu ani nikto neočakáva. Jaskyňu si prebehnete doslova za pár minút. Túto prírodnú zaujímavosť preto možno považovať za takú „rýchlovku“. Viac menej je úplne ideálna na návštevu, najmä ak prechádzate okolo a chcete si narýchlo spraviť pauzu. Tak isto je to vhodná atrakcia pre deti, vzhľadom na to, že je veľmi ľahko dostupná, navyše so spestrením v podobe zvieratiek, ktoré tu sú v ohradách. Tak isto s dá občerstviť v motoreste Čertova pec.

Trasa

K Jaskyni Čertova pec sa dá rýchlo dostať od miestneho motorestu, tiež s názvom Čertova pec. Dozaista si tu všimnete menšiu zoologickú záhradu s lesnými zvieratami. Po ceste k jaskyni narazíte na ohradu s drobnými prasiatkami a kozičkami. Niektoré kozičky dokonca pobehovali po chodníku, čo samozrejme zaujalo najmä menšie deti, ktoré tade prechádzali. Je to milé spestrenie na krátkej trase k jaskyni. K jaskyni od motorestu, kde sa dá odparkovať auto vedie priamo chodník. Dá sa po ňom tlačiť i detský kočiar, ktorý môžete nechať pred jaskyňou. Od motorestu ste potom pri jaskyni doslova za pár minút. Výlet k Jaskyni Čertova pec je nenáročný, vhodný pre všetky vekové kategórie. Pohyb po jaskyni je tiež bezproblémový. Ak ste s deťmi, tak tu na nich nečakajú žiadne nástrahy.

Jaskyňa Čertova pec

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Jaskyňa Čertova pec
  • Obec / Mesto: Radošina
  • Okres: Topoľčany
  • Kraj: Nitriansky kraj
  • GPS: 48.56032, 17.91518
  • Geomorfologický celok: Považský Inovec
  • Náročnosť: 1 / 10
  • Aktivita: Turistika, Voľný čas
  • Kategórie: Jaskyne, Prírodné pamiatky, Prírodné zaujímavosti