Čertova svadba je dobre dostupný vrchol nad Čertovicou v Nízkych Tatrách, kde zároveň končia vleky miestneho lyžiarskeho strediska. Miesto okrem zimných radovánok predstavuje i vhodný tip na kratšiu minitúru počas celého roka. Odmenou vám budú vcelku atraktívne výhľady do okolia. Vrchol si navyše môžete v zime zlyžovať, ak sa sem napríklad vyberiete na skialopch.

Čertova svadba - Nízke Tatry

Vrchol Čertova svadba sa nachádza v nadmorskej výške 1463 metrov. Leží juhovýchodne od sedla Čertovica, z kade sa sem dostanete pešo, buď po zjazdovke, alebo po chodníku, prechádzajúcom poniže nej. Samotný vrchol nie je nijako značený a v podstate sem nevedie ani žiadna oficiálna turistická trasa. Tesne pod vrcholom narazíte na lanovku a menšiu búdu. Kúsok vyššie je potom niečo ako príjmač, obkolesený dreveným plôtikom. Z týchto miest sa ešte dá vyjsť na hrebeň, ktorý smeruje k neďalekému vrchu Končisté. Na hrebeň sa dá vyjsť po vyšľapanom chodníčku. V zime sme tu narazili na dosť stôp po skialpoch a aj po snežniciach. Samotný vrchol sa zrejme nachádza mierne južnejšie od hrebeňa, kdesi v kosodrevine, z ktorej vyrastajú roztrúsené ihličnany, ktoré občas vytvárajú menšie lesíky.

My sme sa na Čertovu svadbu vybrali počas zimy. Lyžiarske stredisko bolo napriek tomu prázdne a vleky nefungovali. Okrem jednej rodiny s deťmi sme tu preto nikoho nestretli. Výhodou bolo, že lyžiarska zjazdovka bola prázdna a tak sa po nej dalo vyjsť, bez strachu, že by nás zrazil nejaký lyžiar. Mimo zimy však s týmto problém určite nebude. Neďaleko Čertovej svadby mimochodom prechádza zjavne populárna bežkárska trasa a tak sme v sedle Čertovica stretali niekoľkých bežkárov. Ak máte bežky, môžete spojiť bežkovanie s návštevou Čertovej svadby.

Výstup z Čertovice na vrchol je obohatený o viacero výhľadových miest. Azda najzaujímavejšie sú z miest v oblasti zjazdovky, kde sa nachádza drevený plot. Pekne z tade vidno na hrebeň Nízkych Tatier, vedúci od Čertovice smerom na Rovienky a Panskú hoľu. Zaujmú tiež výhľady smerom k Vysokým Tatrám, či výhľady do doliny k obci Jarabá. Výhľady pekne dopĺňa vysielač, nachádzajúci sa vo vrchných zjazdovky. Vysielač sme sa pokúsili zo zaujímavosti obísť, no nakoniec sme skončili v kosodrevine, zaborení po kolená v snehu. Tieto miesta aspoň ponúkli niekoľko zaujímavých výhľadov smerom na juh.

Čertova svadba - Nízke Tatry

Trasa z Čertovice na Čertovu svadbu

Z Čertovice sa na Čertovu svadbu dostanete po zjazdovke, ktorá prechádza kúsok za Čertovicou, prípadne po chodníku, ktorý sa nachádza o čosi nižšie. Vyraziť môžete z parkoviska, buď pred miestnym motorestom, alebo z väčšieho parkoviska za ním, ktoré je určené pre návštevníkov lyžiarskeho strediska, prípadne bežkárov.

Výstup po zjazdovke je dosť strmý a možno nie pre každého. V zime je preto dobré mať so sebou návleky s hrotmi, ak by sa šmýkalo. Praktickejšie je preto využiť chodník, ktorý prechádza pod zjazdovkou. Ten má o niečo prijateľňejší sklon. Chodník vás potom privedie pod vrchol, kde sa napája na zjazdovku. To že ste správne poznáte podľa prítomnosti dreveného plota od ktorého sú výhľady na červeno-biely vysielač. Tak isto tu natrafíte na koniec lanovky, vedľa ktorej je drevená búda a akýsi príjmač s dvoma „satelitmi“. Z tade si potom môžete vybehnúť na hrebeň pri Čertovej svadbe po vyšľapanom chodníku, prípadne ísť hľadať vrchol, ak máte GPS. Ten by sa mal nachádzať zhruba 250 metrov juhovýchodným smerom od konca lanovky.

Čertova svadba - Nízke Tatry

Náročnosť výstupu na Čertovu svadbu

Výstup na Čertovu svadbu nie je príliš náročný, keďže netrvá dlho. Dá sa to z Čertovice zvládnuť za zhruba 40 minút. Prekonáte pritom zhruba 250 výškových metrov, takže trocha sa aj zapotíte. Každopádne ak si chcete užiť výhľady, nemusíte vyjsť až na samotný vrchol, či hrebeň. Výlet je vhodný aj pre deti. Nejaké technické pasáže sa tu nenachádzajú. Možno tak výstup v úvode po zjazdovke je náročnejší, ale ako sme písali vyššie, na miesto nej, je možné využiť neďaleký chodník.

Čertova svadba - Nízke Tatry

Otváracie hodiny a vstupné

Výstup na Čertovu skalu nie je v princípe ničím limitovaný, i keď treba mať na pamäti, že tu, resp. kúsok pod vrcholom začína hranica Národného parku Nízke Tatry. Čo sa týka parkovania, tak za motorestom (reštauráciou) Čertovica je väčšie parkovisko, určené pre bežkárov a návštevníkov lyžiarskeho strediska. Podľa informácii z webstránky prevádzkovateľa je poplatok za státie vo výške 10,- €/1 deň (8.00-18.00), vyberaný v sobotu, v nedeľu, cez jarné prázdniny a štátne sviatky. Zákazníci SKI Čertovica, ktorí si v daný deň zakúpia min. 2-hodinový skipas budú parkovať ZADARMO (informácia z roku 2023). Aktuálne ceny však odporúčame overiť si na oficiálnej stránke prevádzkovateľa lyžiarskeho strediska. Parkovať sa dá potom i pred motorestom, či vedľajším penziónom, no parkovisko je primárne určené pre návštevníkov týchto zariadení.

Čertova svadba - Nízke Tatry

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Čertova svadba
  • Obec / Mesto: Vyšná Boca
  • Okres: Liptovský Mikuláš
  • Kraj: Žilinský kraj
  • GPS: 48.8968,19.7447
  • Geomorfologický celok: Nízke Tatry
  • Náročnosť: 3 / 10
  • Aktivita: Turistika, Šport
  • Kategórie: Lyžiarske strediská, Vrchy a kopce, Výhľady, Vysielače