Čerenová skala je výborné vyhliadkové miesto, nachádzajúce sa v masíve vrchu Čerenová v Chočských vrchoch, nad obcou Liptovská Anna. Lokalita je vcelku dobre dostupná z obce a patrí do kategórie krátkych no strmých výstupov. Odmenou za vynaloženú námahu vám budú fantastické výhľady smerom do Liptovskej kotliny a okolité kopce. Ak nemáte príliš veľa času, no hľadáte niečo „intenzívnejšie“, výstup na Čerenovú skalu je skvelou voľbou.

Čerenová skala - Chočské vrchy

Čerenová skala leží severovýchodným smerom od obce Liptovská Anna. Jedná sa o podhorskú dedinku, ktorá sa rozkladá na južnom úpätí Chočských vrchov. Skala je pomerne výrazná a preto ju možno vidieť i voľným okom priamo z obce. Ak máte dobrý zrak, uvidíte dokonca kríž, nachádzajúci sa na jej vrchole. V niektorých mapách je Čerenová skala uvádzaná aj ako Jánošíkov stôl, takže ak narazíte na tento názov, malo by sa jednať o rovnakú lokalitu. Väčšina turistov vyráža na skalu z Liptovskej Anny, čo je jednoznačne najpraktickejšia východzia destinácia. Zaujímavosťou obce je ruina gotického kostola so zrekonštruovanou drevenou zvonicou, ktorá sa nachádza na jej okraji. Ak nemáte čo na práci, oplatí sa tu zastaviť. Lokalita je súčasťou miestneho cintorína.

Výstup na Čerenovú skalu môžete zahájiť z rozľahlejšej odstavnej plochy na konci dediny, či z menšieho parkoviska uprostred obce. Praktickejšie je parkovanie na konci dediny, keďže je tu viac priestoru. My sme na Čerenovú skalu vyrazili počas zimy a sneh tu nebol odhrnutý, a tak sme dokonca v jeden moment museli odtláčať niekoho auto, ktoré zapadlo v snehu. Čo sa týka výstupu na Čerenovú skalu, tak ten prebieha lesom s časti do strmého kopca. Počas výstupu sme nenarazili na lavičky, či miesta kde by sa dalo oddýchnuť. Nie je to však ani potrebné, keďže na skalu sa dá vybehnúť do 1 hodiny.

Čerenová skala má zväčša odlesnený vrchol, ktorý predstavuje výbornú vyhliadku so zhruba 270 stupňovými výhľadmi (v závislosti od toho v ktorej časti skaly sa nachádzate). Vrchol Čerenovej skaly je osadený klasicky dvojkrížom. Lavičky sme si tu nevšimli (ak neboli skryté pod snehom), no nebolo ani treba, keďže sa dá sedieť na skalných výbežkoch, vytŕčajúcich kde-tu zo zeme. Po skale sa dá bez problémov pohybovať a užívať si výhľady. Tie najzaujímavejšie sú najmä smerom na Liptovskú kotlinu, ktorej dominuje Liptovská Mara a mesto Liptovský Mikuláš s priľahlými dedinkami a pahorkami Nízkych Tatier. Vidno však i na západný hrebeň Západných Tatier, či na časť Chočských vrchov. Treba však viac podísť k okrajom vyhliadky aby ste lepšie videli na tieto miesta.

Čerenová skala - Chočské vrchy

Trasa z Liptovskej Anny na Čerenovú skalu

Trasu na Čerenovú skalu môžete zahájiť z parkovísk o ktorých sme písali vyššie. Miesto je prekvapivo populárne a tak (najmä v zime) môže byť s parkovaním trocha problém. Najmä ak sa sem vyberiete okolo obeda. Na skalu nás už z obce odnavigoval drevený smerovník. Nájsť správny smer preto nie je problém. Kúsok za odstavnou plochou za obcou sa trasa prudko otočí doprava, smerom na okraj lesa. Chvíľu pôjdete po vrstevnici, až sa dostanete k drevenému smerovníku s nápisom na doske Čereňová – pozor na m... Miesto troch bodiek je odhryznuté, zrejme medveďom :)

Následne vedie trasa už len do kopca, ktorý je v niektorých miestach viac prudký. V jednej časti sa nám tu, spomedzi koruny stromov, odkryli aspoň čiastočné výhľady smerom do kotliny. Nič však svetoborné. Trasa až na vrchol je v týchto miestach priamočiara, keďže tu nie je veľa možností, ako by sa dalo z cesty odbočiť. V závere výstupu sa dostanete pod západný výbežok skalného masívu Čerenovej skaly, ktorý v podstate obídete a na samotnú skalu sa dostanete zo severu. Nám výstup na vrchol trval niečo vyše hodinu s tým, že sme ešte z parkoviska za obcou „vyhrabávali“ zapadnuté auto turistov.

Čerenová skala - Chočské vrchy

Náročnosť výstupu na Čerenovú skalu

Výstup na Čerenovú skalu je vcelku rýchly. Prevýšenie z centra obce je však niečo vyše 350 m, kde väčšinu výškových metrov nastúpate najmä počas posledného kilometra výstupu (samotný výstup meria zhruba 2 km). Trasa je preto náročnejšia hlavne v strmých úsekoch. Počas výstupu sa tak preverí vaša kondícia, naopak počas zostupu vaše kolená. Tak isto si počas zostupu treba dávať pozor aby ste sa nešmykli. Dvojnásobne to platí počas zimy. Ak nemáte návleky s hrotmi, alebo paličky, môžete si z tade odniesť niekoľko modrín na zadku.

Výstup je vhodný aj pre deti, ideálne však pre tie, ktoré majú aspoň nejaké skúsenosti so strmejšími výstupmi. My sme na vrchole, a to aj počas zimy, narazili na niekoľko rodín s deťmi do 10 rokov. Niektoré vyzerali, že to dali v pohode, iné zas boli dosť zničené. Každopádne výstup očividne prežili.

Čerenová skala - Chočské vrchy

Otváracie hodiny a vstupné

Čerenová skala je dostupná celoročne, bez obmedzení. Za parkovanie v obci, resp. pri obci sme nič neplatili.

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Čerenová skala
  • Obec / Mesto: Liptovská Anna
  • Okres: Liptovský Mikuláš
  • Kraj: Žilinský kraj
  • GPS: 49.15472, 19.47293
  • Geomorfologický celok: Chočské vrchy
  • Náročnosť: 4 / 10
  • Aktivita: Turistika
  • Kategórie: Skaly, Vrchy a kopce, Výhľady