Lúčanský vodopád v obci Lúčky patrí medzi najkrajšie a zároveň najnetradičnejšie vodopády na Slovensku. So svojou výškou 13 metrov, predstavuje najvyšší travertínový vodopád na Slovensku. Ľahko dostupný vodopád sa navyše nachádza uprostred kúpeľnej obce Lúčky, čo jeho atraktivitu ešte zvyšuje. Vďaka tomu, že sa v obci a jej tesnej blízkosti nachádza viacero zaujímavostí, oplatí sa jeho návšteva spojiť s návštevou ďalších miest.

Lúčanský vodopád - Lúčky

Vodopád Lúčky bol v roku 1974 vyhlásený za chránený prírodný výtvor a v roku 1996 prekategorizovaný za národnú prírodnú pamiatku. Pretekajúca voda potoka Teplianka padá po kaskádach z výšky 13m do jazierka. Súčasný vzhľad vodopádu je výsledkom spätnej erózie, spôsobenej dopadajúcou vodou. Tá odlamuje celé lavice travertínov a neustále tak prehlbuje dno vodopádu. V oblasti vodopádu boli nájdené vzácne paleontologické a archeologické nálezy. Zaujímavosťou vodopádu je, že vďaka teplým prameňom z kúpeľov, ktoré do neho pritekajú nikdy úplne nezamŕza. Pri Lúčanskom vodopáde sme boli viac krát, dokonca i počas treskúcej zimy a je pravda, že prietok vody v ňom sa ani v takýchto dňoch úplne nezastavil. Minimálne však v okrajovejších častiach boli badateľné menšie ľadopádiky.

Lúčanský vodopád sa nachádza na potoku Teplianka, približne v strede obce Lúčky. Je pri ňom i menšie parkovisko, no pre limitovaný počet áut. Voda z vodopádu sa koncentruje v niekoľko desiatok metrov širokom jazierku, ktoré sa zužuje smerom k vodopádu. Vďaka spevneným okrajom jazierka, dá sa prísť až priamo k okraju vodopádu. Pohybovať sa však po samotnom vodopáde neodporúčame, jednak je tu dosť šmykľavý povrch a najmä sa jedná o prírodnú pamiatku, takže pohyb po ňom je zakázaný. Prejsť sa však dá okolo celého jazierka. V mieste, kde z jazierka vyteká potok, bol vybudovaný menší mostík. Pri jazierku je viacero lavičiek, takže si tu môžete v kľude posedieť a vychutnávať si pohľad na zurčiaci vodopád. Môžete si tiež vyjsť na vrchol vodopádu, kde sa pohodlne dostanete po jeho ľavom okraji. Tu zaujme i potok Teplianka, ktorý nad Lúčanským vodopádom vytvára viacero menších kaskád.

Vodopád Lúčky odporúčame spojiť s obhliadkou obce. Jedná sa o menšiu kúpeľnú dedinku, kde samotné kúpele sa nachádzajú prevažne v jej severnej časti. Tu narazíte na niekoľko prameňov, drobný kostolík, či prírodnú zaujímavosť Lúčanské travertíny. Ak máte času nazvyš môžete sa vydať Náučným chodníkom umelcov na prechádzku, ktorá vás napríklad privedie k Altánku Milana Michala Harminca. Ak si chcete spraviť celodenný výlet tak návštevu Lúčanského vodopádu a obce Lúčky môžete doplniť o kúpanie v Termálnom prameni Kalameny v susednej obci a prípadne vyraziť na neďaleký Liptovský hrad.

Lúčanský vodopád - Lúčky

Ako sa dostať k vodopádu Lúčky

Lúčanský vodopád leží zhruba v strede obce Lúčky. Bolo tu vybudované menšie parkovisko, no veľa áut sa tu nezmestí. Parkovať môžete vyskúšať niekde v obci, alebo severne v samotných kúpeľoch. Samotná obec leží nie až tak ďaleko od hlavného dopravného ťahu medzi Ružomberkom a Liptovským Mikulášom. V tomto smere je návšteva Lúčanského vodopádu vhodným miestom na návštevu, ak si chcete spraviť krátky oddych po ceste. Do Lúčiek sa potom dostanete odbočkou medzi Ružomberkom a Ivachnovou. Pri ceste je i dopravná tabuľa so šípkou k Lúčkam, tak by ste to nemali minúť. Do Lúčok sa však dá bez problémov dostať aj z Ivachnovej prípadne Bešeňovej. Vo všetkých prípadoch následne prejdete cez obec Liptovská Teplá, z ktorej je to do Lúčok už len pár minút jazdy autom.

Lúčanský vodopád - Lúčky

Náročnosť

Návšteva Lúčanského vodopádu je vhodná pre všetky vekové kategórie. Vzhľadom na to, že sa pri ňom dá priamo parkovať, tak výlet k nemu vám nevezme ani kúsok energie navyše.

Otváracie hodiny a vstupné

Vodopád v Lúčkach je otvorený celoročne, bez obmedzení. Vstup k vodopádu je bezplatný. Podobne ani za parkovanie sme tu neplatili.

Lúčanský vodopád - Lúčky

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Lúčanský vodopád
  • Obec / Mesto: Lúčky
  • Okres: Ružomberok
  • Kraj: Žilinský kraj
  • GPS: 49.12972,19.40336
  • Geomorfologický celok: Podtatranská kotlina
  • Náročnosť: 1 / 10
  • Aktivita: Voľný čas, Relax
  • Kategórie: Jazerá, Prírodné pamiatky, Prírodné zaujímavosti, Vodopády, Voľnočasové lokality