Magurka je bývalá banícka osada, v súčasnosti súčasť obce Partizánska Ľupča, ležiaca na severnom úbočí Nízkych Tatier. Zároveň predstavuje drobné turistické centrum s možnosťami ubytovania a samozrejme skvelý východiskový bod na turistiku v tejto časti Nízkych Tatier. Magurka je značne odľahlým miestom, prísť sem je zážitok sám o sebe.

Osada Magurka - Partizánska Ľupča

Do osady Magurka si môžete odbehnúť z cesty, ktorá vedie z Liptovskej Lúžnej do Partizánskej Ľupče. Pripravte sa však na rozbitejšie cesty a to najmä smerom od Partizánskej Ľupče. Vďaka svojej odľahlosti sa v Magurke budete cítiť ako na okraji sveta. Napomáha tomu i fakt, že tu takmer nie je žiaden mobilný signál. Napriek tomu tu často stretnete turistov, čo si prišli vybehnúť na niektorý z nízkotatranských kopcov, prípadne cyklistov, ktorým nerobí problém šliapať do kopca.

V Magurke sa oplatí chvíľu potulovať. Dozaista narazíte na menší Kostol Ružencovej Panny Márie. Obďaleč sa nachádza kultúrna pamiatka Dom Ruppeldtovcov, kde žil miestny významný rodák Karol Ruppeldt – zbrojmaster, učiteľ, hudobný skladateľ a prívrženec slovenského národnopolitického hnutia. Asi najznámejším objektom v obci je Chata Magurka s reštauráciou a možnosťou ubytovania sa. Okrem iného sú od nej fajn výhľady smerom do doliny. Kúsok nižšie je potom ihrisko pre deti s preliezkami.

Osada Magurka je výborný východiskový turistický bod do Západnej časti Nízkych Tatier. Výhodou je jej nadmorská výška, ktorá dosahuje až 1050m, čo ju zaraďuje medzi najvyššie položené osady na Slovensku. Vďaka tomu sa budete môcť „relatívne“ rýchlo dostať na hrebeň Nízkych Tatier. Výlet môžete podstúpiť napríklad na Zámostskú hoľu, Latiborskú hoľu, či z opačnej strany na Ďurkovú, alebo Chabanec. Zaujímavý je tiež výlet na neďalekú Mestskú horu, čo je vrchol na jednom z bočných hrebeňov Nízkych Tatier.

Osada Magurka - Partizánska Ľupča

Ako sa sem dostať

Do osady Magurka sa najrýchlejšie dostanete autom z Liptovskej Lúžnej po ceste, ktorá vedie smerom do Partizánskej Ľupče. Pár kilometrov za osadou Železnô, okolo ktorej budete prechádzať je potom odbočka do Magurky. Je tam aj veľký smerovník s informáciou o osade, ktorý vás odnaviguje správnym smerom. V zime je dobré mať snehové reťaze, bez ktorých tu nemusíte vyjsť. Do Magurky môžete vyraziť i z Partizánskej Ľupče a odbočíte pri rovnakom smerovníku. Z Partizánskej Ľupče je však cesta ďaleko viac rozbitá. Počítajte preto s tým, že si tu dosť „zatočíte“ s volantom. V samotnej osade je potom pár miest na parkovanie pred Chatou Magurka (ak sa tu chystáte najesť, či ubytovať). Pár miest je i pred kostolom, prípadne kúsok nižšie na okraji svahu s popadanými stromami. Môžete tu nechať auto pri ceste na pomerne širokom pľaci. Poznáte to podľa prítomnosti drevenej búdy.

Do Magurky sa oplatí prísť i na bicykli, ak Vám nevadí kopcovitý terén. Na cyklistov sme tu narazili dosť často. Vedú sem oficiálne cyklotrasy z Železného, Liptovskej Lužnej či Partizánskej Ľupče. Cyklistom odporúčame dávať si pozor najmä počas zjazdu, ak idete po ceste pre motorové vozidlá. Cesta je na viacerých miestach úzka a kľukatá a tak sa môže stať, že vám zo zákruty vyletí auto.

Magurka je prístupná aj peším turistom po zelenom turistickom chodníku z osady Železnô (Železné), čo je menší rekreačný areál. Zvládnuť by ste to mali za zhruba 1,5 hodiny. Vybrať sa sem môžete samozrejme i z Liptovskej Lúžnej, no túra napešo po asfaltke až po osadu Železnô môže vcelku nudiť.

Osada Magurka - Partizánska Ľupča

Náročnosť

Pohyb po samotnej osade Magurka nie je náročný, aj keď často pôjdete do kopca, alebo z kopca. Náročnejšie sú však výstupy na okolité nízkotatranské štíty, ktoré sa radia už do kategórie stredne ťažkých. V prípade, že sa sem vyberiete na bicykli z Liptovskej Lúžnej, je dobré mať kondíciu a najmä ochotu šľapať do kopca. Ideálne je skôr vyraziť zo Železného, ušetríte tak nejaké výškové metre. V prípade, že idete do Magurky na bicykli od Partizánskej Ľupče, kondička je nevyhnutnosť.

Osada Magurka - Partizánska Ľupča

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Osada Magurka
 • Obec / Mesto: Partizánska Ľupča
 • Ulica / Lokalita: Magurka
 • PSČ: 03215
 • Okres: Liptovský Mikuláš
 • Kraj: Žilinský kraj
 • GPS: 48.9441, 19.432
 • Geomorfologický celok: Nízke Tatry
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Turistika, Šport, Voľný čas
 • Kategórie: Mestá a obce, Občerstvenie, Výhľady