Roháčsky vodopád v Západných Tatrách patrí medzi najkrajšie vodopády na Slovensku. Tento impozantný vodopád s výškou 23 metrov predstavuje skvelý tip na výlet v oblasti Zverovky v Západných Tatrách. Výlet k nemu nemusí predstavovať až také utrpenie, keďže väčšia časť trasy k vodopádu vedie po asfaltovej ceste. Túra k Roháčskemu vodopádu je preto vhodná pre širšie spektrum turistov, vrátane detí.

Roháčsky vodopád

Poloha

Roháčsky vodopád sa nachádza na Roháčskom potoku v Zelenej doline v severnej časti Západných Tatier. Lokalita leží neďaleko Zuberca, južne od asfaltovej cesty, ktorá spája lyžiarske stredisko Roháče - Spálená s Ťatliakovou chatou. V rámci Slovenska predstavuje Roháčsky vodopád menej dostupnú lokalitu, no ak sa nachádzate niekde na Orave, prísť sem nemusí predstavovať až taký problém.

Roháčsky vodopád

Ako sa dostať k Roháčskemu vodopádu

Východiskový bod na túry k Roháčskemu vodopádu je Zverovka, resp. najpraktickejšie neďaleké lyžiarske stredisko Roháče – Spálená. Pri lyžiarskom stredisku sa nachádza väčšia platené parkovisko. Ak máte času nazvyš, vyraziť sa dá aj od Múzea oravskej dediny, no nie je to až tak výhodné, keďže by ste si trasu predĺžili len o nezáživný asfaltový úsek.

Roháčsky vodopád

Trasa k Roháčskemu vodopádu z lyžiarskeho strediska Roháče – Spálená

Trasu môžete začať na miestnom parkovisku, ktoré pojme dosť veľa áut. S parkovaním tu preto nebude žiaden problém. Pri parkovisku narazíte na smerovníky aj s označením Roháčskeho vodopádu, takže bez ťažkostí by ste sa mali po úvodnej lesnej časti (zelená značka) dostať na asfaltovú cestu, ktorá vedie smerom na Adamcuľu a následne na Ťatliakovu chatu (červená turistická značka). Na asfaltku vyjdete v mieste s názvom Rázcestie Šindľovec, kde je drevenička s občerstvením. Následne pôjdete stále rovno, až prídete na rázcestie s názvom Adamcuľa.

Od Adamcule sa vyberiete po žltej turistickej značke smerom k vodopádu. Trasa vedie sprvoti po štrkovej a neskôr kamenistej ceste naprieč lesom. Čím viac sa budete približovať k Roháčskemu vodopádu tým viac bude terén strmejší. V závere treba prejsť ešte cez jeden mostík a ste pri vodopáde.

Výlet k Roháčskemu vodopádu z lyžiarskeho strediska Roháče – Spálená sa dá absolvovať za zhruba 1 – 1,5 hodinu. Prekonáte pri tom približne 300 výškových metrov. Trasa je dobre značená. Na asfaltovej ceste po Adamcuľu je niekoľko prístreškov, kde sa dá v prípade nepriazne počasia schovať. Samozrejme nechýbajú aj lavičky.

Roháčsky vodopád

Náročnosť

Výlet k Roháčskemu plesu z lyžiarskeho strediska Roháče - Spálená patrí medzi menej náročné túry. Trasa nie je technicky náročná a zvládnu ju aj turisti, čo na túry nechodia moc často. Maximálne si treba dávať pozor ak ste s deťmi, v samom závere výstupu a pri vodopáde, kde je strmejší terén a trasa je vedená po kamenných blokoch. Najmä po daždi sa tu šmýka a šmýka sa tiež pri vodopáde, kde je neustále vlhko. Za dobrého počasia je však trasa dobre schodná a vhodná aj pre deti. Je však dobré, aby kvôli záverečnému úseku mali aspoň nejaké skúsenosti s kopcami, nech vám nemrnčia po ceste. A samozrejme na nich dávajte zvýšený pozor pri vodopáde, kvôli nie moc ideálnemu terénu.

Roháčsky vodopád

Pri Roháčskom vodopáde

Roháčsky vodopád vás očarí svojou výškou a tiež mohutnosťou. V okolí vodopádu je príjemná mikroklíma, čo najviac oceníte počas teplých dní. Vodopád prepadáva cez niekoľko desiatok metrov vysoký skalný prah a jeho voda je následne odvádzaná kaskádami smerom dole Zelenou dolinou do Roháčskej doliny.

Okolie Roháčskeho vodopádu nie je príliš praktické na chodenie a tak tu budete musieť preskakovať po väčších kameňoch a kamenných blokoch. Keď si chcete vodopád čo najviac užiť a vidieť ho v plnej kráse, oplatí sa sem prísť po výdatnejších dažďoch, hoci vodopád by mal mať slušný prietok aj počas suchších dní.

Roháčsky vodopád

O Roháčskom vodopáde

Roháčsky vodopád leží v nadmorskej výške približne 1340 m n. m. Jeho prietok je podľa cedule pri vodopáde cca 500 – 1200 l/sek. Vodopád meria úctyhodných 23 metrov a je tak najvyšším vodopádom v Západných Tatrách.

Roháčsky vodopád

Otváracie hodiny a vstupné

Navštíviť Roháčsky vodopád môžete počas celého roka bez obmedzení. Za vstup sa neplatí. Platí sa však za parkovanie v lyžiarskom stredisku Roháče – Spálená.

Roháčsky vodopád

Fotografie

 

 • Mapa:
 • Názov: Roháčsky vodopád
 • Obec / Mesto: Zuberec
 • Ulica / Lokalita: Zelená dolina
 • Okres: Tvrdošín
 • Kraj: Žilinský kraj
 • GPS: 49.21530,19.72943
 • Geomorfologický celok: Západné Tatry
 • Náročnosť: 4 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Prírodné zaujímavosti, Vodopády