Oravský hrad je majestátny hrad nachádzajúci sa na severe Slovenska, v regióne Orava. Patrí medzi najvýznamnejšie a najpôsobivejšie pamiatky na Slovensku. Oravský hrad je tiež jedným z najväčších a najzachovalejších v celej strednej Európe.

Oravský hrad

Oravský hrad je postavený na skalnatom kopci v obci Oravský Podzámok a obkolesuje ho rieka Orava, čo mu dodáva jedinečnú a veľkolepú polohu. Z jeho veží si môžete vychutnať nádherný výhľad na okolie, vrátane hornatej krajiny a okolitých lesov.

Počas svojej histórie prešiel mnohými rekonštrukciami a rozšíreniami, z ktorých vznikla jedinečná a fascinujúca architektúra. V minulosti bol Oravský hrad dejiskom mnohých historických udalostí, vrátane bitiek a konfliktov medzi rôznymi šľachtickými rodmi. V súčasnosti je jednou z hlavných turistických atrakcií v regióne, ktorá každoročne navštívi tisíce návštevníkov.

Oravský hrad je okrem svojej historickej a architektonickej hodnoty známy aj tým, že bol v minulosti dejiskom známych filmov. V roku 1922 sa tu natáčal film Upír Nosferatu. Krása a tajomnosť hradu inšpirovala v priebehu storočí mnohých spisovateľov a umelcov.

História hradu

S výstavbou Oravského hradu sa začalo už v 13. storočí a boli to konkrétne feudáli tejto oblasti. V priebehu 14. a 15. storočia bol hrad rozšírený a vylepšený, aby sa stal pevnejšou obrannou stavbou, schopnou odolávať útokom útočníkov. V 19. storočí, po zániku feudalizmu na Slovensku, hrad stratil svoj vojenský význam a stal sa šľachtickým sídlom. Bol prerobený v neogotickom štýle, aby sa prispôsobil potrebám doby. Počas tohto obdobia boli postavené nové miestnosti a pridané dekoratívne prvky, ako sú veže a vrcholy.

Počas 2. svetovej vojny bol hrad využívaný ako vojenský sklad nacistických síl. Po vojne ho znárodnili a zmenili na múzeum. V 50. rokoch 20. storočia prebehli významné reštaurátorské a konzervátorské práce na zachovanie hradu pre ďalšie generácie.

Oravský hrad

Architektúra

Jednou z najvýraznejších čŕt Oravského hradu je jeho architektúra, v ktorej sa spájajú rôzne štýly v priebehu storočí. V jeho pôvodnej výstavbe prevládal gotický štýl, no postupom času sa k nemu pripojili renesančné a barokové prvky.

Oravský hrad

Súčasnosť

Dnes je Oravský hrad jednou z najnavštevovanejších pamiatok na Slovensku. Turisti môžu preskúmať mnohé miestnosti a sály hradu vrátane hlavnej veže, trónnej sály, kaplnky a žalára. Z najvyšších veží hradu si môžete vychutnať nádherný výhľad na okolitú krajinu.

Oravský hrad je skrátka impozantný hrad s bohatou históriou a veľkolepou polohou. Jeho jedinečná architektúra v kombinácii s historickým a kultúrnym významom z neho robí jedno z najfascinujúcejších miest na Slovensku.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Oravský hrad
 • Obec / Mesto: Oravský Podzámok
 • PSČ: 02741
 • Okres: Dolný Kubín
 • Kraj: Žilinský kraj
 • GPS: 49.2617,19.3587
 • Geomorfologický celok: Oravská vrchovina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Kultúra, História
 • Kategórie: Historické pamiatky, Hrady a zámky, Kultúrne pamiatky, Múzeá a galérie, Výhľady