Pekným výhľadovým miestom v oblasti Turca sú Ondrašovské skaly, nachádzajúce sa v nie príliš známom pohorí Žiar. K tejto atraktívnej skalnej vyhliadke sa môžete vybrať z obce Ondrašová. Výlet sem nie je príliš náročný a tak vhodné poslúži aj ako taká turistická „rýchlovka“.

Ondrašovské skaly - Žiar

Poloha

Ondrašovské skaly ležia v severnej časti pohoria Žiar, na jeho východnom úpätí, na kontakte s Turčianskou kotlinou. Na skaly sa najpraktickejšie dostanete z obce Ondrašová, kam sa môžete dopraviť autom buď smerom z Martina, prípadne od Turčianskych Teplíc, alebo od Prievidze cez Nitrianske Pravno. Poloha v rámci Slovenska nie je úplne najprívetivejšia, keďže v blízkosti neprechádzajú tie najvýznamnejšie dopravné ťahy, avšak spraviť si sem zachádzku z Martina, okolo ktorého prechádza diaľnica, nie je až tak časovo náročné (cca 30 minút z diaľnice).

Trasa z Ondrašovej na Ondrašovské skaly

Jednoznačne najlepšia trasa na Ondrašovské skaly je z obce Ondrašová, ideálne však z jej okraja, na úpätí pohoria, kde sa nachádza akýsi podnik na spracovanie dreva. Sem sa autom úplne nedostanete, keďže sa tu nachádza zákaz vjazdu. Dá sa však auto nechať v oblasti, kde križuje asfaltku cyklistický chodník. My sme auto napríklad nechali odparkované kúsok nad cestou, na okraji lúky. Ak však nemáte problém s časom, môžete výlet začať priamo v obci (je to cca 1,5 km navyše + samozrejme 1,5km navyše po ceste naspäť).

Trasa z Ondrašovej na Ondrašovské skaly nie je značená a tak veľmi dobre poslúži ak so sebou budete mať mapu, alebo GPS navigáciu. Po prekonaní úvodnej asfaltky z obce a po prejdení miesta, kde je vstup do priemyselného areálu narazíte na miesto s množstvom narúbaného dreva. Za ním sa treba vybrať cestou rovno do lesa a nie doľava. Mimochodom počas nášho výletu, cesta doľava bola označená ako nepriechodná, kvôli – ťažbe dreva, údržbe ciest, stavebným prácam a intenzívnemu lovu. Vyberte sa teda rovno, kde obmedzenia nie sú. Navyše je to najpriamejšia cesta.

Keď sa dostanete do lesa, budete prechádzať po širokej lesnej ceste, ktorá sa stočí smerom na severovýchod v mieste, kde je menšia chatka. Tu opäť narazíte na množstvo zákazov, no cesta na Ondrašovské skaly je bez problémov priechodná. Po prekonaní kratšieho strmejšieho úseku prídete na miesto, kde je provizórna ceduľa s názvom Rázcestie skalné bralo. Za ním sa po užšom chodníku po vrstevnici dostanete až k samotnému skalnému bralu Ondrašovských skál.

Ondrašovské skaly - Žiar

Náročnosť výstupu

Výstup na Ondrašovské skaly z Ondrašovej nie je príliš náročný. Pôjdete síce väčšinu trasy do kopca, sklon je však prijateľný, Strmých úsekov až tak veľa po ceste nie je. Technicky je túra nenáročná. Možno jedine, kde si treba dávať trocha pozor je počas záverečných pár sto metrov, keď budete prechádzať po užšom chodníku po okraji svahu. Chodník je však dobre priechodný.

Výstup z konca Ondrašovej, na Ondrašovské skaly zaberie zhruba 40-50 minút. Ďalších 20 minút si pripočítajte, ak by ste išli priamo z obce. Prevýšenie je zhruba 250 m (resp. 330 m z obce). Výlet na Ondrašovské skaly patrí medzi tie ľahšie, vhodné aj pre ľudí s horšou kondičkou, alebo pre deti. Pre bežného turistu bude výlet na Ondrašovské skaly predstavovať peknú prechádzku.

Ondrašovské skaly - Žiar

Vyhliadka a výhľady z Ondrašovských skál

Najatraktívnejším miestom Ondrašovských skál je vyhliadka, situovaná smerom do Turčianskej kotliny. Na vyhliadke je inštalovaná drevená lavička, ktorá je už v polčase rozpadu, ako posedenie však ešte poslúži. Kúsok za ňou nájdete na strome pripevnený box s návštevnou knihou a neďaleko akýsi buškrafťácky prístrešok z popadaný konárov. Nič ďalšie sa v oblasti vyhliadky nenachádza. Môžete si však zbehnúť pozrieť sa ku skalnému bralu, ktoré vyčnieva na povrch západne od vyhliadky. Miesto je však pokryté vyrastajúcimi, alebo popadanými stromami a vegetáciou, takže zas až tak veľa na obdivovanie tam toho nie je.

Výhľady z Ondrašovských skál sú výborné! Ako na dlani tu budete mať pohľad na takmer celú Turčiansku kotlinu. V tomto smere je to bezpochyby výhľadová „špička“. Výhodou je navyše to, že poväčšinu dňa budete mať slnko po pravici, alebo za chrbtom, takže sa nebudete musieť báť nepríjemného protisvetla, ktoré značne znižuje zážitok z výhľadov.

Z Ondrašovských skál výborne uvidíte tiež na Veľkú Fatru a na niektoré kopce Kremnických vrchov a Malej Fatry. Pre čo najlepší zážitok, odporúčame si sem zobrať ďalekohľad, alebo teleobjektív, ak fotíte. Pekne si tak budete môcť prezrieť jednotlivé dedinky roztrúsené naprieč Turčianskou kotlinou. Dovidíte i do miest ako Turčianske Teplice, či Martin.

Ondrašovské skaly - Žiar

Otváracie hodiny a vstupné

Ondrašovské skaly sú dostupné počas celého roka bez obmedzení. Za vstup sa neplatí.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Ondrašovské skaly
 • Obec / Mesto: Ondrašová
 • Ulica / Lokalita: Ondrašovské skaly
 • Okres: Turčianske Teplice
 • Kraj: Žilinský kraj
 • GPS: 48.95071,18.77810
 • Geomorfologický celok: Žiar
 • Náročnosť: 3 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Skaly, Vrchy a kopce, Výhľady