Hôrdačka pri Kláštore pod Znievom je drobná atraktivita v podobe hojdačky, zavesenej na niekoľko metrov vysokých reťaziach medzi dvoma stromami. Hojdačka Hôrdačka môže byť dobrým tipom na krátky výlet s možnosťou húpania sa, navyše s obstojnými výhľadmi. Neďaleko sa tiež nachádza ďalšia drobná zaujímavosť – giganitcká lavička a tak sa vyslovene žiada počas výletu navštíviť obidve miesta.

Hojdačka Hôrdačka - Kláštor pod Znievom

Hojdačka Hôrdačka leží severne nad obcou Kláštor pod Znievom, na rozhraní miestneho lesa a lúky. Vybrať sa sem môžete pešo z obce, prípadne autom, kde parkovisko sa nachádza na okraji dediny. Prechádzka sem je pomerne príjemná, do mierneho kopca. Výlet sem je preto vhodný pre celú rodinu. Nám počas výletu dosť pieklo slnko na hlavu, našťastie bol výlet veľmi krátky a hojdačka sa nachádza čiastočne v tieni. Po poludní sa tu však dá hojdať a opaľovať zároveň :)

Samotná hojdačka má veľmi primitívnu konštrukciu. Drevená doska na ktorej sa sedí, je dvoma kovovými reťazami pripevnená na brvno, pripevnené o 2 priľahlé kmene stromov. Jeden kmeň je zrezaný. Konštrukcia je pomerne stabilná, resp. nemali sme pocit, že by nám brvno, na ktorom bola hojdačka pripevnená malo spadnúť na hlavu. Nepraktický bol skôr posed na hojdačke, ktorý sa podľa toho aký máte materiál oblečenia môže dosť šmýkať a tak je možné, že pri trocha nepozornosti sa môžete ocitnúť chrbtom na zemi. Ak si však nájdete vhodnú a stabilnú polohu, dá sa tu dobre pohojdať.

Počas hojdania sa môžete kochať výhľadmi. Tie sú fajn, prevažne západným smerom. Uvidíte najmä okolité lúky a polia s priľahlými kopcami. Výhľady sú orientované smerom k doline, ktorá sa rozprestiera medzi pohorím Žiar a Malá Fatra. Čiastočne potom vidno i okraj obce Kláštor pod Znievom. Týmto smerom sú však výhľady lepšie z neďalekej lavičky Gardeon, čo je vlastne nadrozmerná lavička, ktorú môžete navštíviť počas výletu k Hôrdačke, keďže sa nachádza po ceste.

Hojdačka Hôrdačka - Kláštor pod Znievom

Trasa k Hôrdačke z Kláštora pod Znievom

Oficiálna turistická trasa k Hôrdačke z obce Kláštor pod Znievom sem nevedie žiadna, preto je pred návštevou miesta možno dobré aspoň na rýchlo pozrieť mapu, aby ste sa lepšie zorientovali. Hojdačka sa nachádza severne, ani nie kilometer za obcou. Zhruba v strede obce je odbočka smerom na sever, neďaleko prvého slovenského katolíckeho gymnázia (je žlté a nachádza sa pár desiatok metrov od križovatky). Cesta bude následne prechádzať okolo miestneho kláštora. Potom treba stále pokračovať po asfaltke, kde na jednej strane sú rodinné domy a na druhej je stromoradie s vyššími stromami. Tu sa vám už postupne začnú objavovať kopčeky, kde na jednom z nich, po pravej strane sa nachádza Hôrdačka. Zhruba 100-200 metrov za okrajom obce je vyjazdený pľac, kde sa dá zaparkovať auto. Z miesta sa potom treba vybrať vyšľapanou cestou, ktorá vedie chvíľu rovno a potom vpravo. Tá vás po pár minútach privedie k samotnej lavičke. Ak by ste chceli navštíviť i lavičku Gardeon, tak ta sa nachádza po ľavej strane za parkoviskom.

Hojdačka Hôrdačka - Kláštor pod Znievom

Náročnosť

Výlet k hojdačke Hôrdačka je málo náročný, či už idete z parkoviska za obcou (cca 5-10 minút), alebo zo samotnej obce Kláštor pod Znievom (cca 30 minút). Výlet sem je preto vhodný pre celú rodinu. Čo sa týka samotného hojdania, tak to je skôr vhodné minimálne pre staršie deti a dospelých. Je to najmä z toho dôvodu, že doska na ktorej sa sedí sa môže šmýkať a môže byť tak dosť nestabilná. Nám sa tu napríklad podarilo pristáť hneď na chrbte, ako sme si sadli, keďže materiál našich nohavíc sa po lavičke kĺzal ako po ľade. Keď sme však už vedeli do čoho ideme, hojdanie bolo bezproblémové.

Otváracie hodiny a vstupné

Hojdačka Hôrdačka je otvorená celoročne, bez obmedzení a platenia. Neplatí sa ani na odstavnej ploche pre autá za obcou Kláštor pod Znievom.

Hojdačka Hôrdačka - Kláštor pod Znievom

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Hôrdačka
  • Obec / Mesto: Kláštor pod Znievom
  • Okres: Martin
  • Kraj: Žilinský kraj
  • GPS: 48.9866,18.8077
  • Geomorfologický celok: Turčianska kotlina
  • Náročnosť: 1 / 10
  • Aktivita: Voľný čas
  • Kategórie: Kuriozity, Výhľady