Lavička Gardeon je „drobná“ atraktivita, ležiaca na menšom kopčeku, na okraji obce Kláštor pod Znievom. Lavička väčších rozmerov poskytuje svojim návštevníkom dobré výhľady. Navyše vďaka jej ľahkej prístupnosti tiež môže slúžiť ako nenáročný tip na krátku prechádzku pre celú rodinu.

Lavička Gardeon - Kláštor pod Znievom

Obec Kláštor pod Znievom sa nachádza na západnom okraji, strednej časti Turčianskej kotliny, na úpätí pohorí Zniev a Malá Fatra. Z hľadiska dostupnosti v rámci Slovenska sa jedná o mierne odľahlejšiu lokalitu, no našťastie sem vedú pomerne dobré cesty z Martina, prípadne smerom z Prievidze či Kremnice. Samotná lavička Gardeon sa potom nachádza v severnej časti obce na úpätí trávnatého kopca. Výlet k lavičke Gardeon je vyslovene pohodový. K lavičke sa môžete vybrať napríklad z centra obce, prípadne z menšieho parkoviska na okraji dediny. Ak máte času nazvyš, môžete zbehnúť k neďalekej atrakcii v podobe Hôrdačky – provizórnej hojdačky, ktorá okrem hojdania zaujme i nejakými výhľadmi.

Čo sa týka samotnej lavičky Gardeon, tak tá je odhadom 2,5 - 3 metre vysoká. Vyškrabať sa na ňu dá niektorým zrejme zabrať. Rebrík na lavičku či nejaké ďalšie pomôcky tu totiž nenájdete (aspoň tak bolo v auguste 2022) a tak sa na ňu budete musieť vyslovene vyštverať, čo zrejme starším, či imobilnejším ľuďom narobí dosť problémov. Niektorí na lavičku bez pomoci asi ani nevylezú. Na druhej strane, pre tých aspoň trocha agilnejších to nebude predstavovať problém. Ak ste tu s deťmi, tak tie môžete zdvihnúť na rukách. Posed predsa len nie je až tak extrémne vysoko.

Lavička Gardeon je vcelku dobrým výhľadovým miestom, s výhľadmi prevažne smerom na obec Kláštor pod Znievom a priľahlé pohorie Zniev. Z druhej strany je badať len časť predhoria Malej Fatry. Potešia tiež čiastočné výhľady do Turčianskej kotliny. Výhľady síce nie sú úplne svetoborné (odporúčame zobrať si ďalekohľad), no oplatí sa sem prísť napríklad s kamarátmi, posedieť si tu a podebatiť pri západe slnka. Na takýto účel je miesto vyslovene ako stvorené.

Lavička Gardeon - Kláštor pod Znievom

Trasa z Kláštora pod Znievom k lavičke Gardeon

Dostať sa k lavičke Gardeon z obce Kláštor pod Znievom nie je príliš náročné, ak máte zhruba predstavu, kde sa miesto nachádza. Oficiálna turistická trasa sem totiž nevedie, preto je pred návštevou miesta dobré aspoň na rýchlo pozrieť mapu. Zhruba v strede obce je odbočka smerom na sever, neďaleko prvého slovenského katolíckeho gymnázia (je žlté a nachádza sa pár desiatok metrov od križovatky). Cesta bude následne prechádzať okolo miestneho kláštora. Potom treba stále pokračovať po asfaltke, kde na jednej strane sú rodinné domy a na druhej je stromoradie s vyššími stromami. Tu sa vám už postupne začnú objavovať odlesnené kopčeky, kde na jednom z nich sa nachádza lavička. Zhruba 100-200 metrov za okrajom obce je vyjazdený pľac, kde sa dá zaparkovať auto. Z miesta sa potom treba vybrať vyšľapanou cestou, ktorá vedie vľavo. Tá vás po pár minútach privedie k samotnej lavičke.

Náročnosť

Trasa z obce Kláštor pod Znievom k lavičke Gardeon je nenáročná, vhodná pre všetky vekové kategórie. Ak ste sa sem vybrali pešo z obce, trasu zvládnete za zhruba 15 – 20 minút. V prípade, že ste sa sem vybrali z parkoviska na okraji obce, ste tu doslova za pár minút. Ak chcete vyjsť na lavičku, je dobré mať aspoň nejakú obratnosť. Pomôcky na výstup sme si tu nevšimli. V prípade, že ste tu s malými deťmi, tak je dobré na nich občas dohliadnuť, aby z lavičky nevypadli.

Otváracie hodiny a vstupné

Lavička Gardeon je voľne prístupná po celý rok.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Lavička Gardeon
 • Obec / Mesto: Kláštor pod Znievom
 • Ulica / Lokalita: Lazany
 • Okres: Martin
 • Kraj: Žilinský kraj
 • GPS: 48.98298, 18.80257
 • Geomorfologický celok: Turčianska kotlina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Voľný čas
 • Kategórie: Kuriozity, Rozhľadne a vyhliadky, Výhľady