Vodné mlyny na Oblazoch sú historické vodné mlyny, nachádzajúce sa uprostred malebnej prírody, na konci Kvačianskej doliny v Chočských vrchoch. V súčasnosti predstavujú ojedinelú technickú pamiatku, ktorú môžete navštíviť kratším výletom z obce Veľké Borové.
Kde sa nachádzajú vodné mlyny?
Vodné mlyny sa nachádzajú v Chočských vrchoch, v lokalite s názvom Oblazy, čo je miesto na rozhraní Kvačianskej doliny, doliny Borovianky a doliny Ráztockého potoka. Prakticky však ležia v hornej časti Kvačianskej doliny, na brehu potoka Kvačianka.
Lokalita má vcelku vďačnú polohu, keďže relatívne dobre sa sem dostanete smerom z južnej časti Oravy atiež z Liptova, z oblasti v okolí Liptovskej Mary. Východzími bodmi na turistiku sú obec Veľké Borové, prípadne obec Kvačany.
Trasa z Veľkého Borového na Oblazy
Výlet k vodným mlynom na Oblazoch môžete začať z južnej časti obce od cintorína, kde sa nachádza väčšie parkovisko. Je tu i hostinec a penzión. Z týchto miest na Oblazy vedie modrá turistická značka a náučný chodník. Trasa vedie spočiatku dolinou Borovianky. V jej závere pôjdete okolo Ráztockého vodopádu, ktorý odporúčame navštíviť (je to krátka odbočka od cesty).
V závere mini túry prejdete po moste, cez potok Kvačianka a čochvíľa sa ocitnete pri samotných mlynoch. Tie by ste minúť nemali, keďže sa nachádzajú priamo pri turistickej trase a určite ich uvidíte. Túra na Oblazy k vodným mlynom z Veľkého Borového trvá približne 25 - 30 minút + pripočítajte pár minút navyše, ak chcete navštíviť Ráztocký vodopád. Výlet je vhodný aj pre deti. V sezóne sa časťou trasy môžete zviesť na kočiari ťahaného koňmi (premáva od bufetu Goral po ústie Ráztockej a Kvačianskej doliny).
Trasa z Kvačian n Oblazy
Vodné mlyny Oblazy sú dobré dostupné aj z obce Kvačany cez Kvačiansku dolinu. Počas výletu natrafíte na viacero pekných vyhliadok z ktorých budete môcť obdivovať divokú Kvačiansku dolinu z výšky. Výlet je najlepšie začať od parkoviska na severe dediny, kde sa nachádza i bufet. Z tade pôjdete po červenej turistickej značke až po rázcestie s názvom Oblazy – Kvačianska dolina. Z tade sa vyberiete po modrej značke, ktorá vás po pár minútach privedie až k vodným mlynom.
Výlet z Kvačian k vodným mlynom na Oblazoch nie je príliš náročný. Zväčša vedie po širšej štrkovej a lesnej ceste. Technicke úseky sa na ceste nenachádzajú. Väčšinu trasy pôjdete do kopca, ten má však prijateľný sklon. Tesne pred Oblazmi je potom strmejší zostup, nič však komplikované. Výlet z obce Kvačany na Oblazy trvá zhruba 1 hodinu. Je vhodný aj pre deti.
Pri vodných mlynoch
Vodné mlyny na Oblazoch vás v prvom rade očaria prostredím v ktorom sú zasadené. Miesto tu dýcha prírodou a nespútanou divokosťou. Lokalitu obklopujú skalné stany sčasti porastené stromami. V mnohých z nich si možno všimnúť otvory a rôzne pukliny.
Na Oblazoch nájdeme niekoľko budov. V dolnej časti je to Dolný „Brunčiakovský“ mlyn s náhonom, ktorý predstavuje asi najväčšiu atrakciu. Jedná sa o vodný mlyn, ktorý bol zrekonštruovaný a je dokonca funkčný. Môžete si ho pozrieť zvnútra. V budove si tiež viete zakúpiť aj nejaké suveníry. Pri mlyne bola vybudovaná hať.
Kúsok vyššie, proti prúdu potoka sa nachádza Horný mlyn a maštaľ. Ten však v súčasnosti nie je v prevádzke. Pri vodných mlynoch nájdete pasúce sa domáce zvieratká. Nám tu prehliadku areálu spríjemňovalo niekoľko kozičiek, ktoré si na ľudí očividne zvykli.
O vodných mlynoch
Oba vodné mlyny na Oblazoch boli postavené v 19. storočí. Podľa posledných majiteľov sa nazývajú horný – Gejdošovský mlyn a dolný – Brunčiakovský mlyn. Mleli múku pre potreby obyvateľov okolitých obcí, ležiacich proti prídu. Okrem mlecích strojov využívali mlynári na oboch mlynoch energiu vody na pohon šindliarky – stroja na rezanie šindľa. V tridsiatych rokoch tu bolo inštalované dynamo, vďaka ktorému mali mlyny elektrické osvetlenie skôr, ako v susedných obciach. V roku 1936 bol jeden z mlynov prerobený na pílu.
Počas prvej ČSR mlynári svoje mlyny modernizovali. 2. svetová vojna však rozkvet mlynov pribrzdila a vojnové hospodárstvo mlynársku živnosť značne komplikovalo. Do mlynov a prestalo investovať. Na konci vojny boli mlynári radi, že si zachovali holé životy a mlyny im nevypálili.
Po 2. svetovej vojne mlyny postupne začali upadať a chátrať. Koncom 70. rokov horný mlyn zasiahol zosunutý svah a odtisol ho zo základov. Na dolnom mlyne sa zas preborili strechy mlynice a pílu a zariadenie pochovali trosky.
V 80. rokoch minulého storočia sa rozpadajúce mlyny dočkali pozornosti od skupinky nadšencov, ktorí napriek nevôli miestnych aj úradov začali mlyny opravovať. Mlyny boli takmer od základov postavané nanovo, rovnako ako hate v koryte potoka. V súčasnosti v mlynoch po celý rok bývajú dobrovoľníci, ktorí sa tu pravidelne striedajú a zveľaďujú mlyny a okolie.
Otváracie hodiny a vstupné
Vodné mlyny sú sprístupnené po celý rok v rámci otváracích hodín (9 – 17 hod, počas sezóny sú otváracie hodiny o niečo dlhšie). Vstupné ja dobrovolné.