Končitá je nenápadný vrchol nad Nižnou Revúcou vo Veľkej Fatre, ktorý sa nachádza neďaleko trasy smerom na Malý Zvolen. Miesto sa oplatí navštíviť kvôli pekným a neopozeraným výhľadom.

Končitá - Veľká Fatra

Ako sa dostať na Končitú

Vrchol Končitej sa týči na Nižnou Revúcou, čo je jedna z častí obce Liptovské Revúce. Dostanete sa sem keď odbočíte v Liptovskej Osade z hlavnej cesty, ktorá spája Ružomberok, Donovaly a Banskú Bystricu. Končitá leží vo východnej časti Veľkej Fatry a predstavuje úvodný vrchol menšieho hrebeňa, ktorého súčasťou sú ďalšie vrchy – Malý Zvolen, Zvolen a Nová Hoľa.

Výlet na Končitú je najlepšie absolvovať z obce Liptovské Revúce z časti Nižná Revúca. Výstupová trasa vedie zväčša po lyžiarskej zjazdovke. Až za ňou sa dostanete na chvíľu do lesa, do Sedla pod Končitou. Následne sa treba vybrať vyšľapaným chodníkom po neznačenej ceste smerom na vrchol. Trvá to zhruba 5-10 minút. Je to v podstate presne opačná trasa, ako by ste išli na Malý Zvolen. Celá výstupová trasa z Nižnej Revúcej na Končitú zaberie zhruba 1,5 hodiny, prevýšenie je približne 600 výškových metrov.

Na Končitú sa dostanete aj z Donovál, buď pešo, alebo aj s využitím lanovky, vďaka čomu ušetríte nejaký čas. Túru môžete začať od centrálneho parkoviska po červenej turistickej značke. Vystúpate na vrch Zvolen (môžete si odbehnúť aj na Novú hoľu) a z tade sa po žltej značke vydáte smerom na Malý Zvolen a následne na Končitú. Výlet je o niečo dlhší a zaberie približne 2 – 2,5 hodiny s prevýšením cca 550 metrov. Ak by ste chceli využiť lanovku na Novú hoľu, ušetríte možno 30 – 45 minút výstupového času.

Náročnosť

Výlet z Nižnej Revúcej na Končitú absolvujete celý čas len do kopca, zväčša po zjazdovke. Tá je na viacerých miestach dosť strmá. Je to nepríjemné najmä ak je blato, alebo námraza. Až na tieto strmé úseky tú nejaké ostatné „nástrahy“ nehrozia. Výstup je určený najmä pre tých, čo nemajú problém s kopcami. Podobne to platí aj pri deťoch. Berte ich sem, len ak s kopcovitým terénom nemajú problém.

Náročnosť výstupu z Donovál je podobná ako tá z Nižnej Revúcej. Najstrmšie úseky budú v úvodnom stúpaní z Donovál smerom na Zvolen. Ďalšie stúpanie je potom v oblasti Malého Zvolena. Až na strmejšie úseky, technických miest po ceste veľa nie je. Tento výstupový variant je vhodný pre ľudí a deti, ktorým nevadia kopce a dlhšie výlety. Pre deti je asi najprijateľnejší variant s využitím lanovky, čím ušetríte čas a niekoľko sto výškových metrov stúpania.

Končitá - Veľká Fatra

Na Končitej

Vrchol Končitej je prevažne lúčny, obklopený z viacerých strán lesom. Ten je však o niečo nižšie položený a tak si z miesta užijete i nejaké tie výhľady. Na vrchole sa nachádza slovenský dvojkríž a to je asi tak všetko. Vrchol je vcelku rozložitý a tak tu bez problémov môžete nechať pobehovať deti. Nejaké strmé zrázy sme si tu nevšimli. Severozápadnú časť kopca Končitej zaberá lyžiarsky svah. Koniec lanovky je kúsok pod vrcholom.

Výhľady z Končitej sú na viacero svetových strán. Kde-tu vám vo výhľadoch budú zavadzať stromy, alebo vrcholky stromov z priľahlého lesa. Celkovo je však výhľadovosť veľmi dobrá. Pekne uvidíte smerom do Veľkej Fatry, alebo na západnú časť hrebeňa Nízkych Tatier. Vidno i na pahorky Chočských vrchov.

Končitá - Veľká Fatra

Otváracie hodiny a vstupné

Vrchol Končitej je prístupný počas celého roka, bez obmedzení. Za vstup sa neplatí.

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Končitá
  • Obec / Mesto: Liptovská Osada
  • Okres: Ružomberok
  • Kraj: Žilinský kraj
  • GPS: 48.91596,19.22900
  • Geomorfologický celok: Veľká Fatra
  • Náročnosť: 4 / 10
  • Aktivita: Turistika
  • Kategórie: Vrchy a kopce, Výhľady