Poľana predstavuje najvyšší vrchol pohoria Poľana, ktorý sa rozprestiera severozápadne od mesta Hriňová. Vrchol nie je síce výhľadový, no nachádza sa v peknom prírodnom prostredí. Oplatí sa ho navštíviť v rámci menej náročného výletu, napríklad od neďalekého Horského hotela Poľana.

Vrch Poľana - Poľana

Z kade sa vybrať na Poľanu

Vrchol Poľany sa rozkladá uprostred rovnakomenného pohoria. Dá sa k nemu najpraktickejšie dostať od Horského hotela Poľana, kam vedie relatívne krkolomná cesta od vodnej nádrže Hriňová. Prísť sem tiež môžete z lokality s názvom Kyslinky, prípadne z Hriňovských lazov (Bystré Vrátka), cez vodopád Bystré, jedná sa však už o dlhšie výstupové trasy.

Väčšina ľudí sa však na Poľanu vyberie práve od horského hotela a tak sa budeme venovať najmä tejto výstupovej trase. Z Poľany si potom môžete odskočiť na neďaleký vrchol Katruška, kde by mali byť aj nejaké tie výhľady.

Trasa od Horského hotela Poľana na Poľanu

Výlet na Poľanu môžete začať z parkoviska, ktoré sa nachádza neďaleko hotela. Na vrchol Poľany vedie modrá a červená turistická značka. Sprvoti prejdete okolo akýchsi garáži, chatovej osady a tiež samotného hotela. Hotel je mimo prevádzky, dá sa tu však posedieť v bufete, ktorý je však zrejme otvorený len v čase turistickej sezóny. V týchto miestach natrafíte i na pamätník, ktorý tu bol postavený ako pripomienka bojov partizánskej brigády proti fašistickým okupantom.

Následne trasa prechádza lúčkou, až do miesta s názvom Zadná Poľana, čo je prírodná rezervácia s výskytom pôvodných smrečín. Jedná sa o zaujímave miesto, kde sa striedajú lúky, mokrade s roztrúsenými smrekmi, v obkolesení lesa. Nachádza sa tu infopanel a tiež niekoľko drevených lávok, ktoré uľahčujú pohyb mokraďovejšími časťami. Po prekonaní mokradí prídete na rázcestie s názvom Sedlo Priehybina. Za ním sa dostanete do lesa a lesným chodníkom, ktorý má na viacerých miestach trocha väčší sklon, sa dostanete až na samotný vrchol Poľany

Výlet na Poľanu od Horského hotela Poľana sa dá zvládnuť za zhruba 50 – 60 minút. Prekonáte pri tom približne 250 výškových metrov. Trasa nie je príliš náročná. Kopcovitejšie časti sú skôr v druhej polovici trasy. Výstup by však mali zvládnuť aj ľudia, čo nevýletujú príliš často, prípadne aj deti, ktorým nevadia kratšie stúpania. Technické pasáže sa tu nenachádzajú. Maximálne si treba dávať pozor, po daždi, kde sa môže šmýkať na rozblatenom chodníku a vlhkých koreňoch v záverečnej časti výstupu. Treba si tiež dávať pozor na medvede, keďže v tejto oblasti sa ich vyskytuje pomerne veľa. Je preto lepšie, ak sa sem vydáte vo väčšom počte.

Vrch Poľana - Poľana

Na Poľane

Vrchol Poľany sa nachádza uprostred lesa. O jeho prítomnosti informuje smerovník. Ak by tu nebol, tak by ste si zrejme ani neuvedomili, že ste na najvyššom mieste pohoria Poľana. Na vrchole Poľany sa rozprestiera menšia lúčka s nižšími a vyššími trávami, obkolesená stromami. Nájdete tu tiež infopanel s informáciami o prírodnej rezervácii Zadná Poľana a obďaleč tiež akési meteorologické zariadenie. Je tu i triangulačný bod s tyčou, na ktorej je pripevnená návštevná kniha.

Výhľady z vrcholu Poľany nie sú. Poniže vrchola, smerom na juhovýchod, je však drobný skalný výbežok, na ktorý sa dostanete po vyšľapanom chodníku. Sú z neho výrazne obmedzené výhľady, kvôli okolitým korunám stromov. Lepšie výhľady sú potom z neďalekého vrcholu Katruška, ktorá sa nachádza severne od Poľany po červenej turistickej značke.

Vrch Poľana - Poľana

Otváracie hodiny a vstupné

Vrchol Poľany je prístupný po celý rok, bez obmedzení a poplatkov. Neplatí sa ani za parkovanie pri Horskom hotely Poľana.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Poľana
 • Obec / Mesto: Hriňová
 • Ulica / Lokalita: Poľana
 • Okres: Detva
 • Kraj: Banskobystrický kraj
 • GPS: 48.63682,19.48346
 • Geomorfologický celok: Poľana
 • Náročnosť: 3 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Vrchy a kopce