Malčekova skala je menší skalný útvar, nachádzajúci sa v pohorí Poľana v oblasti Hriňovských lazov, severozápadne od mesta Hriňová. Na Malčekovu skalu sa dá podstúpiť kratšia no i náročnejšia prechádzka, v závislosti od toho z kade budete vyrážať. Odmenou vám budú pekné výhľady navyše v unikátnom prostredí Hriňovských lazov.

Malčekova skala sa nachádza na južnom úpätí Poľany, kúsok nad cestou, kľukatiacou sa naprieč miestnymi lazmi. Z cesty vyzerá ako obyčajný kopec, keďže jej skalné časti sú ukryté v neveľkom lesíku. Navyše skaly sa nachádzajú len z jednej strany. Pod kopcom narazíte na menší prístrešok, čo vcelku poteší, keďže sa tu dá schovať pred slnkom, alebo nepriazňou počasia.

Samotná Malčekova skala vystupuje na povrch v severovýchodnej časti vrcholu kopca. Nachádza sa tu viacero ploských kamenných blokov. Skalu si môžete pozrieť i zo spodnej časti. Je však schovaná v menšom lese. Nás tu počas návštevy prekvapili srnka a bažant, ktorí tu spokojne oddychovali, až kým sme ich nevyrušili našou prítomnosťou.

Z vrcholu Malčekovej skaly sú v podstate 360 stupňové výhľady, i keď v niektorých smeroch ich mierne kazí nevysoká vegetácia. Okrem samotnej Poľany je dobre vidno i do Zvolenskej kotliny v obkolesení pohoria Ostrôžky a Veporských vrchov. Výhľady si viac užijete, ak si so sebou pribalíte ďalekohľad, alebo teleobjektív, v prípade že máte so sebou fotoaparát.

Trasa

Spôsobov, ako sa vydať na Malčekovu skalu je viacero. Ten najjednoduchší z nich je vybrať sa ku skale autom. Vyjsť sem autom po úzkych točitých cestách je sám o sebe zážitok. To, že ste správne zistíte podľa novostavby, ktorá sa nachádza popri ceste. Zhruba 100 metrov za ňou je potom odbočka do kopca, o ktorom informuje i šípka na jednom zo stromov pri ceste. Na začiatku odbočky je prístrešok. Čo sa týka parkovania, tak parkovisko sme tu nenašli žiadne, no teoreticky parkovať je možné na okraji cesty, ak to situácia dovolí. Často tu totiž narazíte na polia a ohradené pozemky, kvôli pasúcemu sa dobytku. Situácia je o čosi jednoduchšia, ak sú okolité políčka pozberané. Ak sa vám podarí zaparkovať niekde pod skalou, tak výstup na ňu potom nezaberie veľa času, odhadom tak do 10 minút.

Fajnšmekri sa k Malčekovej skale môžu vybrať i z obce Kriváň po modrej turistickej značke, alebo z Hriňovej po žltej, zelenej a modrej trase. V oboch prípadoch však zaberie výstup takmer 3 hodiny. Atraktivitou týchto výstupov je to, že sa budete pohybovať vo veľmi zaujímavom prostredí Hriňovských lazov – čo je v podstate mix roztrúsených obydlí a poľnohospodárskej krajiny. Keďže je terén kopcovitejší, z viacerých miest počas výstupu budete mať dobré výhľady na okolitú krajinu.

Náročnosť

Trasa na Malčekovu skalu je nenáročná, ak sa pod skalu priveziete autom. Výstup na skalu, do technicky nenáročného kopca by mali zvládnuť i menšie deti. Vrchol môže byť prehradený „elektrickým“ plotom (nie vždy je v ňom elektrina), v závislosti od toho, či sa tu pasie dobytok. Dá sa však jednoducho prekročiť, alebo podliezť.

Ak sa vyberiete na vrchol z Kriváňa, alebo Hriňovej, výstup je náročnejší už aj s nejakým prevýšením. Náročný je najmä kvôli dĺžke (v oboch prípadoch 9 – 10 km). Ak si vezmeme aj cestu späť, jedná sa o slušnú poldennú až dennú turistiku. Tento výstup je vhodný pre bežných turistov, staršie deti, alebo deti čo nemajú problém s dlhšími túrami. Obidve trasy našťastie vedú nenáročným terénom, zväčša po asfaltke. Počas leta bude asi najväčším nepriateľom slnko, ktoré tu dokáže riadne potrápiť, keďže sa pred ním často nie je kde schovať.

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Malčekova skala
  • Obec / Mesto: Hriňová
  • Okres: Detva
  • Kraj: Banskobystrický kraj
  • GPS: 48.59213, 19.47154
  • Geomorfologický celok: Poľana
  • Náročnosť: 1 / 10
  • Aktivita: Turistika, Voľný čas
  • Kategórie: Skaly, Vrchy a kopce, Výhľady