Jednou z netradičných a tak trocha záhadných zaujímavostí na ktoré narazíte neďaleko Štúrova sú katakomby v pohorí Burda, občas nazývané aj ako Katakomby Štúrovo. Jedná sa o spleť tunelov zrejme vybudovaných nacistami, ktorých pôvod a najmä účel nie je stále úplne objasnený. Lokalita katakomb je vcelku ľahko dostupná, takže ak máte radi trocha vzrušenia a nachádzate sa niekde pri Štúrove alebo v oblasti Burdy, určite sa tu zastavte.

Katakomby Štúrovo v pohorí Burda

Ako sa dostať ku katakombám

Záhadné katakomby sa nachádzajú na južnej strane pohoria Burda, ktorá sa rozkladá východne od Štúrova v mieste kde sa Hron vlieva do Dunaja. Lokalita leží v oblasti Kováčova, čo je rekreačná oblasť pri obci Chľaba. Východzím bodom na krátky výlet ku katakombám je miesto, ktoré na turistických mapách nesie názov Kováčov, dom dôchodcov. Nachádza sa neďaleko železnice, ktorá smeruje do obce Kamenica nad Hronom. Nachádza sa tu i autobusová zastávka.

Prvé kroky vás prevedú cez železnicu po červenej turistickej značke. Po značne strmom, no krátkom úvode sa ocitnete v zarastenom lese, kde po chvíli natrafíte na plot okolo objektu domova sociálnych služieb. V týchto miestach pôjdete stále popri plote aj napriek tomu, že turistická značka odbočí ďalej na západ. Popri plote vedie vyšľapaný chodník. To že ste správne poznáte aj podľa toho, že prejdete okolo akejsi zdevastovanej menšej kaplnky.

Lesným chodníkom pôjdete ďalej a čochvíľa sa dostanete do miesta, kde sa stretávajú dva kopce. Medzi nimi sa nachádza menšia dolina, pripomínajúca vyschnuté koryto. Pôjdete stále popri ňom. Terén je tu prekvapivo schodný vďaka vyšľapanému chodníku. Po pár sto metroch prídete na koniec doliny, kde je zopár skalných útvarov. Počas našej návštevy tu bolo na zemi viacero popadaných driev a aj ohnisko, ohraničené kameňmi. Vchod do podzemia sa potom schováva na okraji jedného zo skalných výbežkov.

Prehliadka katakomb

Na prehliadku podzemných tunelov budete potrebovať svetlo, keďže po pár metroch po vstupe do priestorov začne čierno-čierna tma :). Podzemné katakomby pozostávajú zo spleti viacerých chodieb a križovatiek. Je tu aj niekoľko väčší siení. Katakomby by mali mať dokonca viacero poschodí, aspoň tak sme sa dočítali na internete. Predpokladáme však, že bežný návštevník si prejde len tie ľahšie dostupné miesta.

Prechod chodbami je vcelku bezproblémový, keďže výška stropu je akurát tak pre dospelého chlapa. Počas prehliadky tunelov natrafíte aj na chodby, resp. miesta ktoré sú viac zasypané. V nejakých miestach sme dokonca liezli po štvornožky, aby sme násyp prekonali.

Počas preskúmavania chodieb sme natrafili na zbytky dreva, prípadne sporadicky nájdete na nejaké stopy po niekdajšom hĺbení tunelov. Všeobecne sú však chodby prázdne. Nám tu spoločnosť robilo aj niekoľko netopierov, ktoré sme si všimli na viacerých miestach. V jednej chodbe sme našli zvyšky rozkladajúceho sa zvieraťa, po ktorom tu ostala už len srsť a kosti.

Čo sa týka orientácie, tak po počiatočných obavách, že sa v sieti tunelov stratíme, sme si na systém chodieb zvykli a bez problémov sme trafili von. Prísť sem môžete aj s deťmi, no je to už na vašu zodpovednosť. O lokalitu sa nikto nestará a hoci nám pôsobila „stabilne“, vždy sa môže stať, že dôjde k nejakému „narušeniu“ a povedzme sa zosype čas chodby.

Katakomby Štúrovo v pohorí Burda

Záhadné katakomby

Pôvod a účel katakomb v pohorí Burda dodnes úplne nie je objasnený. Vznikli zrejme počas II. svetovej vojny, keď časť Slovenska okupovalo Maďarsko. Mohli slúžiť na vojenské účely, buď ako úkryty, alebo sklad vojenského materiálu, alebo paliva.

Podzemný komplex sa zrejme začal budovať v roku 1944, keď tu za pár mesiacov vyrazili stovky chodieb. K objektu mala viesť tiež úzkorozchodná železničná trať, ktorá vznikla postupne na haldách materiálu, vyťaženého z podzemia. Práce však boli náhle prerušené a posledný odstrelený materiál z tade už ani nestihli vyviezť. V súčasnosti sa stále vedú dohady o tom, čo v tejto oblasti chceli Nemci vybudovať.

Otváracie hodiny a vstupné

Objekt katakomb je prístupný bez obmedzení, počas celého roka. V čas našej návštevy sa tu nenachádzala žiadna uzávera.

Katakomby Štúrovo v pohorí Burda

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Katakomby Štúrovo
 • Obec / Mesto: Kamenica nad Hronom
 • Ulica / Lokalita: Kováčovské kopce
 • Okres: Nové Zámky
 • Kraj: Nitriansky kraj
 • GPS: 47.82653,18.77563
 • Geomorfologický celok: Burda
 • Náročnosť: 2 / 10
 • Aktivita: Turistika, História
 • Kategórie: Bunkre, Kuriozity, Šachty a štôlne, Tunely, Vojenské objekty a pamiatky