Pomerne atraktívne výhľady v pohorí Burda ponúka vyhliadka s názvom Skaly, ktorá sa nachádza v južnej časti tohto mini pohoria. Výhľady sú vcelku podmanivé smerom na neďaleký Dunaj, maďarský Ostrihom a slovenské Štúrovo. Výlet sem nie je príliš náročný a je vhodný aj pre deti. Nevýhodou je relatívna odľahlosť pohoria Burda v rámci Slovenska a tak výlet sem je skôr určený pre tých, čo majú chuť na ľahšiu turistiku a nachádzajú sa v oblasti Štúrova.

Vyhliadka Skaly - Burda

Lokalita v oblasti skalnej vyhliadky je mimochodom zaujímavá tým, že tu bola vyhlásená národná prírodná rezervácia Kováčovské kopce – juh. Nachádza sa tu totiž najbohatšia teplomilná flóra na Slovensku. Viacero rastlín tu má najsevernejší výskyt v rámci Európe a jediný na Slovensku.

Trasa z Kamenice nad Hronom na vyhliadku Skaly

Vyhliadka Skaly je najrýchlejšie dostupná dvoma trasami. Prvá trasa na vyhliadku je z Kamenice nad Hronom, napríklad od miestneho hostinca. Nachádza sa tu i autobusová zastávka a teoreticky by sa tu dalo niekde i auto odparkovať. Z tade vás na vyhliadku bude sprevádzať náučný chodník s názvom Kováčovské kopce a niekoľko ďalších turistických značiek (červená / modrá).

Z počiatku budete prejdete okolo viacerých rodinných domov, až sa po chvíli dostanete do oblasti s krovinami a nevysokými stromami. Po chvíli prídete na menšiu lúku, ktorá ponúka pomerne dobré výhľady na obec a ďalej smerom k Ostrihomu a Štúrovu. Z lúkou sa nachádza ešte jedno podobné miesto. Väčšinu trasy potom budete prechádzať okrajom zalesneného kopca, ktorý však na viacerých miestach ponúka niekoľko vyhliadok, ktoré sú na menších skalných výbežkoch.

Posledný takýto skalný výbežok je práve na vyhliadke Skaly. To sa nachádza poniže hlavných turistických trás, vo vzdialenosti zhruba 100 metrov. Miesto je označené smerovníkom, ktorý vás už odnaviguje správnym smerom. Výstup z Kamenice nad Hronom na vyhliadku Skaly trvá približne 1 hodinu. Prekonáte pri tom zhruba 230 výškových metrov. Trasa je vhodná aj pre deti. Stúpanie je výraznejšie v prvej polovici trasy.

Vyhliadka Skaly - Burda

Trasa z Kováčova na vyhliadku Skaly

Druhov variantou ako sa dostať na vyhliadku je výstup z Kováčova, čo je rekreačná oblasť na okraji obce Chľaba. Ideálne je začať z miesta, kde sa nachádza zariadenie sociálnych služieb. Miesto má na mapách a smerovníku označenie ako Kováčov, dom dôchodcov. Je možné tu pri ceste nechať odparkované auto. Z tade sa cez železnicu treba vybrať priamo do lesa značne strmým a úzkym chodníkom.

Po chvíli budete prechádzať okolo oplotenia, kde treba sledovať značenie. V týchto miestach sa totiž môžete vydať rovno smerom k miestnym a záhadným vojenským katakombám, alebo odbočiť doľava na vyhliadku. Trasa na vyhliadku je značená červenou a modrou turistickou značkou. Po zdolaní ďalšieho stúpania prídete na miesto s názvom Pod Kótou 344. Z tade je to na vyhliadku Skaly už len 10 minút chôdze, našťastie už bez ďalšieho stúpania.

Tento variant trasy na vyhliadku by sme odporučili tým, čo si chcú pozrieť spomínané vojenské tunely. Výlet je trocha technicky náročnejší, najmä kvôli krátkemu úvodnému nepríjemnému stúpaniu úzkym chodníkom za železnicou. Zvyšok trasy je potom bezproblémový. Výstup na vyhliadku z Kováčova od domu dôchodcov na vyhliadku Skaly zaberie zhruba hodinu času. Prekonáte pri tom približne 235 výškových metrov. Je možné ho absolvovať aj s deťmi, hoci kvôli spomínanému krátkemu nepríjemnému úseku by sme odporučili zvoliť skôr prvú trasu. Najmä ak máte so sebou menšie deti.

Vyhliadka Skaly - Burda

Na vyhliadke Skaly

Vyhliadka skaly predstavuje menší skalný výbežok, ktorý vystupuje smerom na juh v južnom hrebeni pohoria Burda. Tento odlesnený výbežok nie je príliš rozsiahly, no bez problémov sa tu môže pohybovať viacero ľudí. Miesto je obkolesené nižšími stromami, ktoré čiastočne bránia vo výhľadoch. Nám tu strávený čas spríjemňovali začiatkom jari jašteričky a chrobáčiky májky, ktoré sa vyhrievali na slnku.

Výhľady nie sú síce panoramatické, no prekvapivo vcelku zaujímavé. Sú najmä smerom k mestám Ostrihom a Štúrovo, prípadne na protiľahlé kopce v Maďarsku, ktoré sú za Dunajom. Zaujme tiež pohľad na meander Dunaja a ústie rieky Hron. Lepšie sem prísť keď stromy nie sú zarastené a tak uvidíte o čosi viac. Výhľady si asi najviac užijete počas západu slnka. Cez deň, vzhľadom na južnú orientáciu tu dosť praží slnko a tak vzniká atmosferický opar, ktorý zhoršuje dohľadnosť.

Smerom na obec Kamenica nad Hronom je mimochodom niekoľko ďalších vyhliadok, kam sa poľahky dostanete z hrebeňa, takže odporúčame navštíviť aj tie. Výhľady sú síce podobné, no na každej z nich máte trocha inak otvorený výhľad.

Vyhliadka Skaly - Burda

Otváracie hodiny a vstupné

Vyhliadka Skaly je prístupná po celý rok, bez obmedzení. Za vstup sa neplatí. Neplatí sa ani za parkovanie v obci Kamenica nad Hronom a ani pri domove sociálnych služieb v obci Chľaba.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Vyhliadka Skaly
 • Obec / Mesto: Kamenica nad Hronom
 • Ulica / Lokalita: Skaly
 • Okres: Nové Zámky
 • Kraj: Nitriansky kraj
 • GPS: 47.82709,18.75831
 • Geomorfologický celok: Burda
 • Náročnosť: 3 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Vrchy a kopce, Výhľady