Pamätník sovietskej armády pri obci Kamenín predstavuje monumentálny pamätník, ktorý je venovaný pripomienke bojov jednej z najväčších tankových bitiek v II. svetovej vojne v niekdajšom Československu. Lokalita sa nachádza neďaleko Štúrova a je veľmi ľahko dostupná autom.

Pamätník Sovietskej armády - Kamenín

Ako sa dostať k pamätníku

Pamätník sovietskej armády leží východne od obce Kamenín, priamo pri ceste, ktorá spája Štúrovo s obcou. Jedná sa o jednu z bočných ciest, hoci zo Štúrova sa sem môžete vybrať aj po hlavnej ceste a následne v Kameníne odbočíte na východ, cez rieku Hron. Pamätník sovietskej armády sa nachádza vedľa mosta. Je tu dokonca i autobusová zastávka. Parkovať sa dá autom povedľa pamätníka, kde je parkovisko pre viacero áut.

Prehliadka pamätníka

Areál pamätníka sovietskej armády sa rozkladá na úpätí menšieho kopca, z ktorého sú mimochodom aj nejaké tie výhľady do oblasti okolo obce Kamenín. Pamätník bol vybudovaný v roku 1985. Jedná sa o typické dielo z obdobia reálneho socializmu. Pamätníku dominujú dva šikmé stĺpy, pod ktorými sa nachádza tank. Nachádza sa tu niekoľko schodísk, ktorými sa dostanete nad pamätník.

V spodnej časti schodiska natrafíte na značne vyblednutý nápis, na ktorom sa píše: „Pamätník sovietskej armády, miesto bojov 6 gardovej tankovej armády a 7 armády II. ukrajinského frontu, v januári, februári a marci 1945, za hrdinstvo v bojoch na kamenínskom predmostí, dostalo 15 červenoarmejcov štátne vyznamenanie, hrdina sovietskeho zväzu.“

Ďalšie zaujímavosti sme si potom už v oblasti pamätníka nevšimli. Čo však zrejme pri návšteve miesta neobídete je jedna zničená budova, ktorá sa nachádza nad parkoviskom. Zrejme ide o akýsi bufet, alebo reštauráciu, ktorá tu zrejme istý čas fungovala. Nesie názov Čarda – Biely Agát. V čase našej návštevy sa dalo dostať dokonca dnu, keďže dvere aj okná by ste tu už márne hľadali.

Pamätník Sovietskej armády - Kamenín

Tanková bitka

Ako už bolo v úvode spomenuté, pamätník sovietskej armády bol vybudovaný na počesť tankovej bitky, ktorá sa odohrala v tejto oblasti. Údajne išlo o najväčšiu tankovú bitku na území Československa. Len Nemci tu mali nasadiť viac ako 400 tankov a ďalšiu ťažkú techniku, aj spolu s pechotou a letectvom. V obci Kamenín bolo zničených 80% budov a zahynulo tu 130 obyvateľov. Straty na oboch stranách bolo vyše 5000 mŕtvych. Niekde sa udáva že tu padlo až 6000 sovietskych vojakov a na nemeckej strane boli ešte početnejšie straty.

Otváracie hodiny a vstupné

Pamätník sovietskej armády v Kameníne je prístupný bez obmedzení počas celého roka, za vstup a ani parkovanie sa neplatí.

Pamätník Sovietskej armády - Kamenín

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Pamätník sovietskej armády
 • Obec / Mesto: Kamenín
 • Ulica / Lokalita: Pamätník sovietskej armády
 • Okres: Nové Zámky
 • Kraj: Nitriansky kraj
 • GPS: 47.88115,18.66282
 • Geomorfologický celok: Podunajská pahorkatina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Kultúra, História
 • Kategórie: Kultúrne pamiatky, Pomníky a pamätníky, Vojenské objekty a pamiatky