Rozhľadňa v Kravanoch nad Dunajom je dizajnovo zaujímavá rozhľadňa s dobrými výhľadmi na Dunaj a okolie. Je súčasťou menšieho voľnočasového areálu, v jej blízkosti však nájdete viacero ďalších zaujímavostí. Návšteva rozhľadne nezaberie veľa času a tak sa tu môžete zastaviť, ak prechádzate okolo. Výlet sem z centra obce navyše netrvá vôbec dlho.

Rozhľadňa Kravany nad Dunajom

Ako sa dostať k rozhľadni

Rozhľadňa sa nachádza v obci Kravany nad Dunajom, ktoré ležia na brehu Dunaja, medzi mestami Štúrovo a Komárno. Rozhľadňa je dobre dostupná pešo z centra obce, kde sa nachádza autobusová zastávka a potraviny a je tu i možnosť odparkovať auto. Následne sa treba vybrať bočnou cestou, ktorá smeruje juhozápadným smerom. Po nej sa dostanete až priamo k rozhľadni. Lokalita rozhľadne sa mimochodom nachádza na cyklotrase, ktorá spája Komárno so Štúrovom, takže prísť sem môžete z týchto smerov i na bicykli. Trasa vedie zväčša po Dunajskej hrádzi.

Ak sem idete autom, teoreticky by sa dalo parkovať aj neďaleko rozhľadne, no vyslovene parkovacie miesta za týmto účelom sme si nevšimli. Nachádza sa tu však zopár bytoviek, kde je niekoľko parkovacích miest. Menšia odstavná plocha je potom pri kostolíku, ktorý sa nachádza pri voľnočasovom areáli, súčasťou ktorého je i vyhliadková veža.

Pri rozhľadni

Rozhľadňa Kravany nad Dunajom je súčasťou vybudovaného rekreačného parku. Jedná sa o voľnočasový areál, resp. neveľký parčík s viacerými zaujímavosťami. Nájdete tu okrem rozhľadne ihrisko na cvičenie, amfiteáter s lavičkami, menší drevený most pri ktorom je veža s erbom. Je tu pekne upravené nábrežie Dunaja, na ktorom si všimnete i zopár infopanelov, z ktorých sa dozviete rôzne informácie o Dunaji.

Pri parku je Kostol mena Panny Márie so zvonicou. Kúsok od kostola si všimnete pomník Františka Rákocziho II. V zalesnenej oblasti pri kostole sa nachádza starý cintorín, kde nájdete zopár zarastených náhrobných kameňov.

Rozhľadňa Kravany nad Dunajom

Na rozhľadni

Rozhľadňa v Kravanoch nad Dunajom zaujme svojim vzhľadom, keďže svojim tvarom nepripomína klasické rozhľadne. Vyhliadková veža má tvar valca. Postavená bola v roku 2013, ako materiál boli použité drevo a oceľ. Na spodku sú betónové panely. Na vyhliadku vedie 90 točitých schodov. Celková výška rozhľadne je 17 metrov.

Výstup na vyhliadku je vcelku bezproblémový, hoci schody majú mriežkovú konštrukciu a tak vidíte pod nohy. Nie je to úplný ideál pre ľudí, čo sa boja výšok. Ostatní však s tým asi problém mať nebudú.

Na vrchole rozhľadne sa nachádza kruhová vyhliadka, osadená kovovým zábradlím. Vyhliadka nie je krytá a tak sa tu neskryjete pred nezmarmi počasia. Výhľady sú na všetky svetové strany. Uvidíte tak smerom na Dunaj a ďalej do Maďarska. Z opačnej strany sa zas naskytajú pohľady do obce Kravany nad Dunajom a potom na oblasť rovín a pahorkatín Podunajskej nížiny. Nás zaujal najmä pohľad na Dunaj a potom protiľahlý breh v Maďarsku, ktorý je kopcovitý. Dozaista si tu všimnete rozsiahlejší kameňolom. Zíde sa vám tu ďalekohľad, alebo teleobjektív ak fotíte.

Rozhľadňa Kravany nad Dunajom

Otváracie hodiny a vstupné

Rozhľadňa Kravany nad Dunajom je prístupná po celý rok, bez obmedzení a poplatkov.

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Rozhľadňa Kravany nad Dunajom
  • Obec / Mesto: Kravany nad Dunajom
  • Okres: Komárno
  • Kraj: Nitriansky kraj
  • GPS: 47.76107,18.48092
  • Geomorfologický celok: Podunajská pahorkatina
  • Náročnosť: 1 / 10
  • Aktivita: Voľný čas
  • Kategórie: Rozhľadne a vyhliadky, Výhľady