Tak trocha netradičný areál predstavuje Nádvorie Európy, ktoré sa nachádza v Komárne uprostred mesta. Miesto je typické svojou rozmanitou architektúrou, keďže sa tu nachádza viacero kópií historických budov z rôznych kútov Európy. Miesto má svoje špecifické čaro, takže oplatí sa sem pozrieť, ak sa nachádzate niekde v centre mesta.

Nádvorie Európy - Kománo

Ako sa dostať do Nádvoria Európy

Lokalita nádvoria sa nachádza pri Námestí generála Klapku v samom centre Komárna. Dostanete sa sem napríklad bránou, či už od Zichyho paláca (nachádza sa tu Podunajské múzeum v Komárne) alebo bránou, ktorá sa nachádza za radnicou pri Kaplnke sv. Anny. V oboch prípadoch sú miesta vzdialené len pár desiatok metrov od hlavného námestia. Pri bránach je aj ceduľa s označením Nádvoria Európy.

Ak by ste sem chceli prísť autom, tak to je najlepšie nechať odparkované vedľa neďalekej protitureckej pevnosti, kde je väčšie parkovisko. Na Nádvorie Európy sa z tade dostanete za pár minút. Priamo v centre Komárna parkovať moc neodporúčame, keďže sa jedná len o dočasné a navyše platené parkovanie. Dá sa sem potom pomerne rýchlo (cca 15-20 minút) prísť aj pešo zo železničnej stanice. Stačí ísť stále smerom na juh a za Jókaiho divadlom, kde sa nachádza menší park s vodárenskou vežou sa stočíte na juhovýchod a po chvíli sa dostanete do centra.

Prehliadka nádvoria

Nádvorie Európy v Komárne predstavuje menšie námestie, obkolesené pestrou paletou budov, rôznych architektonických štýlov. Napriek tomu, že budovy sú vizuálne naozaj rôzneho charakteru, celkovo to pôsobí pomerne dobrým dojmom.

Nádvorie môžete rozdeliť na dve časti. Tá severnejšia sa rozkladá okolo kruhovej fontány, ktorú obkolesuje viacero lavičiek s osvetlením a rôzne sochy. Túto časť, mierne kazí akoby nedostavaná jedna strana námestia. Nachádza sa tu tiež zopár obchodíkov a tiež nejaké tie gastro prevádzky. Dajú sa tu kúpiť i suveníry.

Južnejšia časť nádvoria je tvorená nielen námestíčkom ale i drobným parčíkom, kde v jeho strede je drevená kruhová budova. Jedná sa o hudobný pavilón. Je tu zopár stromov a na krátko pokosená trávička. Aj tu nájdete zopár kaviarničiek a niekoľko ďalších prevádzok. Nesmú chýbať samozrejme sochy. Natrafíte tu i na menšiu drevenú zvonicu.

Čo nás mierne zarazilo, že počas našej návštevy začiatkom jari, bolo nádvorie pomerne ľudoprázdne a aj viacero prevádzok tu bolo zavretých. Keďže nie sme domáci, tak nevieme posúdiť, či to je tak bežné aj počas hlavnej turistickej sezóny.

Nádvorie Európy - Kománo

O Nádvorí Európy

Nádvorie Európy v Komárne má rozlohu približne 6500 m², z toho 3500 m² je zastavaných budovami, zastavaná plocha na všetkých podlažiach je 25.000 m². Na nádvorí je možné obdivovať architektúru zo zhruba 4 desiatok európskych krajín. Budovy sú v mierke jedna k jednej.

S historickým centrom je nádvorie prepojené piatimi bránami. Brány sú pomenované podľa panovníkov, ktorí zohrali významnú úlohu v dejinách Európy a tiež prispeli k rozvoju mesta Komárno. Námestie je osadené sochami patrónov Európy (napr. Márie Terézie, Mateja Korvína, Panny Márie a iných).

Nádvorie Európy - Kománo

Otváracie hodiny a vstupné

Nádvorie Európy je voľne prístupné bez obmedzení a poplatkov.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Nádvorie Európy
 • Obec / Mesto: Komárno
 • Ulica / Lokalita: Nádvorie Európy
 • PSČ: 94501
 • Okres: Komárno
 • Kraj: Nitriansky kraj
 • GPS: 47.75805,18.12934
 • Geomorfologický celok: Podunajská rovina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Kultúra, Voľný čas
 • Kategórie: Kuriozity, Námestia, Ulice, Voľnočasové lokality