Rozhľadňa Parížske močiare je zasadená do unikátneho prírodného prostredia Parížskych močiarov na pri obci Gbelce. Rozhľadňa ponúka výhľady na oblasť močiarov a vhodne poslúži napríklad i na pozorovanie vtáctva. Výhodou návštevy rozhľadne je jej ľahká dostupnosť, keďže sa nachádza priamo na okraji obce.
Ako sa dostať k rozhľadni
Rozhľadňa parížske močiare sa nachádza v juhovýchodnej časti Parížskych močiarov. Ľahko sa sem dostanete z obce Gbelce, keďže rozhľadňa leží na jej severnom okraji. Gbelce sa mimochodom nachádzajú ani nie 20 kilometrov od Štúrova, takže prísť sem z tohto mesta nemusí predstavovať až taký problém, najmä ak máte auto.
K rozhľadni sa z Gbeliec dostanete pohodlne pešo, keď sa vydáte popri hlavnej ceste, ktorá smeruje na Svodín a v závere odbočíte na Trstinovú ulicu, ktorá vás privedie takmer až k samotnej rozhľadni. Ulica je vcelku dlhá, obklopená rodinnými domami. Ak ste sem prišli autom, tak to sa dá odstaviť v závere ulice. K rozhľadni je to potom už len pár minút chôdze. Vedie k nej trávnatý chodník.
Pri rozhľadni
Rozhľadňu obklopujú mokrade Parížskych močiarov, no blízke okolie rozhľadne nie je našťastie podmáčané. Počas našej návštevy sa tu dalo normálne prechádzať, bez toho aby sme stúpili do blata alebo kaluže. Iné to však môže byť po výdatných zrážkach. Každopádne za normálnych okolností je tu pohyb bezproblémový.
Pri rozhľadni sa nachádza niekoľko chodníkov. Jeden vás prevedie južnou časťou Parížskych močiarov, ďalší potom smeruje severnejšie priamo do útrob močiaru. Pri rozhľadni je nezarastená vodná plocha v podobne menšieho jazierka. Akurát v čase našej návštevy tu vtipne vyzerajúci stroj upravoval jeho breh. Pri jazierku potom nájdete infopanel, kde sa dočítate informácie o Parížskych močiaroch. Rastlinstvo v okolí je značne homogénne, dominujú mu všadeprítomné trstinové porasty. Priamo pri rozhľadni sa však nachádza i zopár nižších drevín.
Na rozhľadni
Rozhľadňa Parížske močiare má drevenú konštrukciu. Meria zhruba 8 metrov. Bola postavená v roku 1999. Je krytá strieškou. Na jej vyhliadku vedie drevené schodisko osadené zábradlím. Pohyb po ňom je bezproblémový. Hoci rozhľadňa nie je príliš veľká, má pomerne veľkorysú vyhliadku, kde sa vojde pohodlne aj 10 ľudí. Strieška rozhľadne dobre kryje pred slnkom, či sa zíde najmä počas slnečných letných dní.
Výhľady z rozhľadne sú najmä na močiare a blízke okolie, čiastočne potom aj na obec Gbelce a priľahlé polia. Močiare majú monotónny vzhľad, keďže sú takmer cele posiate trstinou. Ak ste sem prišli fotografovať rozmanitosť krajiny, tak si toho až tak neužijete. Vzhľadom na to, že močiare poskytujú útočisko mnohým druhom vtáctva, je lepšie než za výhľadmi, prísť sem za pozorovaním operencov. Odporúčame si sem vziať ďalekohľad, alebo teleobjektív.
Parížske močiare
Parížske močiare patria medzi najvýznamnejšie mokrade na Slovensku. V roku 1966 boli vyhlásené za Národnú prírodnú rezerváciu s rozlohou 184,046 ha. V roku 2008 boli Parížske močiare vyhlásené aj ako chránené vtáčie územie.
Parížske močiare sa rozkladajú v údolí potoka Paríž, v katastroch obcí Gbelce, Nová Vieska, Strekov a Svodín. Ide o rozsiahle mokrade s charakteristickými rozsiahlymi porastami trstiny. Žije tu 1000 – 1500 párov rôznych trstinových druhov vtáctva. Mnohé z nich patria medzi výnimočné druhy nie len z hľadiska Slovenska, ale i celej Európy. Parížske močiare tiež predstavujú významnú lokalitu počas migrácií vtáctva. Vtáky tu zastavujú počas sťahovania sa na jar a na jeseň. Okrem vtáctva však Parížske močiare poskytujú úkryt ďalším skupinám živočíchov, napríklad rôznym skupinám hmyzu, obojživelníkov, plazov, rýb a cicavcov.
Otváracie hodiny a vstupné
Rozhľadňa Parížske močiare je prístupná počas celého roka bez obmedzení a poplatkov.