V obci Svodín nájdeme ruinu niekdajšieho Kostola sv. Michala z prvej polovice 13. storočia. Ruina kostola sa nachádza v oplotenej záhrade v južnejšej časti obce. Miesto odporúčame navštíviť, ak prechádzate obcou, keďže prehliadka ruiny nezaberie veľa času.

Ruina Kostola sv. Michala - Svodín

Ako sa dostať k ruine Kostola sv. Michala

Ruina kostola sa nachádza na Malokostolnej ulici v južnej časti obce Svodín. V rámci Slovenska je obec najlepšie dostupná z oblasti Podunajskej nížiny z miest ako sú Komárno, Štúrovo a Nové Zámky.

Samotná ruina kostola sa potom nachádza uprostred záhrady, ktorá je síce oplotená, no do vnútra sa dostanete bez problémov cez bránu. Oproti kostolu cez cestu si mimochodom môžete všimnúť budovu Domu ľudových tradícií. Čo sa týka parkovania, tak parkovisko v okolí ruiny sme si nevšimli. Teoreticky sa však dá zaparkovať na okraji bočných ciest v okolí areálu záhrady.

Pri ruine

Ruina Kostola sv. Michala sa rozkladá uprostred upravenej záhrady, ktorú ohraničujú zo všetkých strán stromy. Miesto tak pôsobí i mierne „prírodne“. Okrem zvyškov kostola, resp. jeho pôdorysu tu natrafíte i na sochu anjela, tri kríže a akýsi drevený stĺp. Naprieč časťou areálu prechádza chodník, pri ktorom sú zastavenia krížovej cesty.

Zvyšky ruín kostola predstavujú možno meter (nikde menej, niekde viac) vysoké steny, s jednou vyššou stenou v oblasti oltára. Máte tak dobrú predstavu o pôdoryse kostola. V závere kostola je provizórny oltár a drevený kríž.

Ruina Kostola sv. Michala - Svodín

O kostole

Kostol sv. Michala v obci Svodín bol postavený v 13. storočí. V 17. storočí sa kostol stal základom pre protitureckú pevnosť, čo výrazne poznačilo budovu kostola. Bola to vybudovaná bašta, vyhĺbená priekopa a postavený val s palisádou. Kostol sa ku svojej náboženskej funkcii opäť vrátil po vytlačení tureckých vojsk z územia Slovenska koncom 17. storočia.

V 18. storočí prevzal v obci funkciu farského kostola nový kostol Panny Márie, postavený v rokoch 1792 – 1799. Kostol sv. Michala tak postupne strácal na význame. Počas druhej svetovej vojny bol kostol viac krát zasiahnutý a kostolné veže boli vyhodené do vzduchu, počas ústupu nemeckých vojsk. Zničený kostol postupne chátral, až v rokoch 1995 – 2000 sa tu z iniciatívy obce uskutočnil podrobný archeologický prieskum. Priamo na mieste zaniknutej stavby bol pamiatkovo prezentovaný jej pôdorys aj s jednoduchým oltárom pri zvýšenom východnom múre svätyne.

Ruina Kostola sv. Michala - Svodín

Otváracie hodiny a vstupné

Areál kostola je prístupný po celý rok. Nejaké obmedzenia ohľadom otváracích hodín sme si tu nevšimli.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Kostol sv. Michala
 • Obec / Mesto: Svodín
 • Ulica / Lokalita: Malokostolná, Maďarský Svodín
 • PSČ: 94354
 • Okres: Nové Zámky
 • Kraj: Nitriansky kraj
 • GPS: 47.90729,18.49862
 • Geomorfologický celok: Podunajská pahorkatina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Kultúra, História
 • Kategórie: Historické pamiatky, Kostoly, Kultúrne pamiatky, Náboženské pamiatky