Kastel Kelemantia je rímsky vojenský tábor pri obci Iža, ktorý nájdete neďaleko hrádze rieky Dunaj. Natrafíte tu na zvyšky ruín opevnenia niekdajšieho vojenského tábora ešte z čias Rímskej ríše. Jedná sa o pomerne významnú historickú lokalitu – v súčasnosti národnú kultúrnu pamiatku. Spolu s rímskym vojenským táborom Gerulata v Rusovciach je rímsky vojenský tábor v Iži zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO ako súčasť rímskeho opevnenia v oblasti Dunaja.

Kastel Kelemantia - Rímsky vojenský tábor v Iži

Ako sa dostať k vojenskému táboru

Kastel Kelemantia sa nachádza medzi Komárnom (časť Veľký Harčáš) a obcou Iža. Pohodlne sa sem dostanete pešo z obidvoch miest. Ak sa sem chystáte autom, tak zaparkovať môžete za obcami, neďaleko dunajskej hrádze. Za Ižou sa nachádza i väčšia odstavná plocha pre autá. Do rímskeho vojenského tábora sa potom dostanete z Iže a Veľkého Harčáša buď po hrádzi, prípadne po panelovej ceste, ak parkujete za Ižou. Z Veľkého Harčáša sa sem tiež môžete vydať po poľnej ceste z východnej časti obce.

Z Iže aj z Veľkého Harčáša sem pešo prídete za zhruba 20-30 minút. Ak ste však nechali auto odparkované za obcami, čas si viete o pár minút skrátiť. Výlet sem je potom nenáročný, prísť sem viete aj s detským kočiarom, keďže trasa vedie po spevnenej ceste. Výlet sem sa mimochodom oplatí absolvovať po hrádzi na bicykli, keďže pri Kelemantii prechádza cyklotrasa spájajúca Komárno so Štúrovom.

Prehliadka rímskeho vojenského tábora

Areál rímskeho vojenského tábora je vcelku rozsiahly. Nájdete to zrekonštruované základy viacerých objektov. Napríklad náznakovú rekonštrukciu južnej časti opevnenia s medzivežami a nárožnými vežami. Nájdete tu i zrekonštruovaný pôdorys severnej brány s nárožnými vežami a prístavbou zo 4. storočia. V areáli tábora sa ešte nachádza menší prístrešok v ktorom sa skrýva odkrytá časť nádrže na vodu.

Lokalita je pekne upravená a okrem spomínaných ruín tu natrafíte na rôzne „doplnky“ v podobe dizajnových infopanelov postavených z umelého kameňa s kovovými textovými platňami o význame a histórii tábora. Ďalší infopanel sa nachádza priamo na hrádzi.

Kastel Kelemantia - Rímsky vojenský tábor v Iži

Z histórie vojenského tábora

Rímsky vojenský tábor Kelemantia vznikol počas vlády cisára Marca Aurélia (161-180). Vojenský tábor bol súčasťou známeho obranného hraničného systému Limes Romanus. Prvé opevnenie malo podobu drevozemného tábora, ktorý bol postavený v časoch markomanských vojen v 70-tych rokoch 2. storočia. Tento tábor neskôr zanikol po útoku Germánov.

Koncom 2. storočia bol pôvodne drevený tábor nahradený kamenným kastelom, ktorý slúžil pre pomocnú vojenskú jednotku. Tábor mal štvorcový pôdorys so zaoblenými nárožiami s rozmermi 172 x 172 m. Tábor mal opevnený múr, ktorý dosahoval výšku 4 m s hrúbkou 2 m. Súčasťou vybudovaných hradieb bolo 20 veží, ktoré chránili 4 vstupné brány, nárožia a aj úseky medzi bránami a nárožiami. Okolo tábora boli vybudované priekopy.

Kamenný kastel Kelemantia bol v polovici 3. storočia vážne poškodený, no následne bol opäť obnovený. Svoju funkciu plnil až do konca 4 storočia. Koncom 4. a začiatkom 5. storočia územie kastela obývali zmiešané skupiny domácich Germánov a prisťahovalcov. Po ich odchode zostal tento priestor neosídlený.

Kastel Kelemantia - Rímsky vojenský tábor v Iži

Otváracie hodiny a vstupné

Rímsky vojenský tábor v Iži je voľne prístupný po celý rok, bez obmedzení. Za vstup sa neplatí.

Fotogriafie

 • Mapa:
 • Názov: Kastel Kelemantia - Rímsky vojenský tábor v Iži
 • Obec / Mesto: Iža
 • Ulica / Lokalita: Kelemantia
 • Okres: Komárno
 • Kraj: Nitriansky kraj
 • GPS: 47.74438,18.19905
 • Geomorfologický celok: Podunajská rovina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: História, Voľný čas
 • Kategórie: Historické pamiatky, Kultúrne pamiatky, Vojenské objekty a pamiatky