Protiturecká pevnosť v Komárne predstavuje jednu z najvýznamnejších pamiatok mesta a tak isto patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky svojho druhu na Slovensku. Pevnosť je súčasťou rozsiahlejšieho obranného systému, ktorý sa nachádza nielen v Komárne, ale aj v susednom meste Komárom, kde nájdete ďalšie stavby podobného charakteru.

Pevnosť Komárno

Návšteva pevnosti v Komárne je povinnou jazdou, ak sa už v meste nachádzate. Napriek tomu, že stavba nie je úplne v najlepšom stave, konajú sa tu pravidelné prehliadky. Dobrou správou je, že postupne sa rekonštruujú viaceré časti pevnosti.

Ako sa dostať k pevnosti

Protiturecká pevnosť sa nachádza v juhovýchodnej časti Komárna, v mieste kde sa vlieva Váh do Dunaja. Z centra Komárna to sem nie je ďaleko a od železničnej stanice ste tu zhruba za 25 minút pešo. Neďaleko vstupnej brány do pevnosti sa nachádza parkovisko, takže prísť sem autom nepredstavuje žiaden problém. Parkovisko bolo v čase našej návštevy bezplatné. Ak budete hľadať budovu, kde sa organizujú vstupy do pevnosti, tak tá sa nachádza oproti parkovisku. V budove okrem informačného centra sídli aj polícia.

Prehliadka komárňanskej pevnosti

Pevnosť Komárno je prístupná pre verejnosť len so sprievodcom. Prehliadky by mali byť organizované po celý rok, v stanovených časoch. Pred príchodom sem si preto overte otváracie hodiny na webovej stránke pevnosti. My sme absolvovali prehliadku v skupinke zhruba 8 ľudí. Prehliadka trvala 50 minút. Prešli sme viaceré časti pevnosti a vypočuli si zaujímavý výklad z histórie pevnosti a tiež niečo o Komárne, keďže sme sa dosť vypytovali :).

Počas prehliadky si prejdete viacerými časťami opevnenia. Je tu pomerne veľa miestností a chodieb. Nie všetko je však prístupné pre verejnosť. Hneď na začiatku vás privíta majestátna vstupná brána. Počas prehliadky sa prejdete starou aj novou pevnosťou, ktorým dominujú pomerne rozsiahle nádvoria. V jednom mieste sme mali možnosť aj vyjsť na časť hradieb a pozrieť si pevnosť trocha z výšky.

Pevnosť Komárno

História pevnosti

Najstaršia, tzv. Stará pevnosť bola postavená v rokoch 1546 – 1557 podľa plánov talianskeho staviteľa Pietra Ferraboscu na mieste niekdajšieho stredovekého hradu. Impulzom výstavy bolo zrejme dobitia Budína turkami v roku 1541. Rozšírená bola neskôr o tzv. Novú pevnosť v 17. storočí, v dôsledku ofenzívy Osmanskej ríše a dobytie pevnosti v Nových Zámkoch. Opevňovacie práce boli vykonané podľa plánov Františka Wymesa. Po tom čo pevnosť zasiahli zemetrasenia v roku 1763 a 1783 stratila postupne svoju obranú funkciu, keďže oprava pevnosti nebola príliš rentabilná.

Svoju vojenskú funkciu však pevnosť v Komárne začala plniť v dôsledku vojenských ťažení francúzskeho cisára Napoleona I. Pevnosť bola začiatkom 19. storočia obnovená, modernizovaná a rozšírená na najrozsiahlejší pevnostný systém Rakúsko-Uhorska. V prípade potreby mala pevnosť pojať až 200 000 vojakov. Na vojenské účely slúžila pevnosť aj v 20. storočí. Využívaná bola napr. Sovietskou armádou od roku 1968. Po jej odchode v roku 1993 sa pevnosť stáva majetkom Slovenskej armády. V roku 2003 ju odkúpilo mesto Komárno.

V súčasnosti spravuje pevnosť mesto Komárno. V poslednom obdobnú tu prebehlo viacero obnov niektorých častí, no vzhľadom na to že komplex pevnosti je značne rozsiahly, mnohé jej časti sú v horšom stave. Zistíte to počas prehliadky pevnosti, ktoré sa tú pravidelne organizujú.

Pevnosť Komárno

Otváracie hodiny a vstupné

Pevnosť Komárno je otvorená po celý rok. Prehliadky sa však konajú len v stanovené dni a v stanovené časy. Prehliadka je spoplatnená. Za parkovanie pred pevnosťou sme neplatili.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Pevnosť Komárno
 • Obec / Mesto: Komárno
 • Ulica / Lokalita: Hradná
 • PSČ: 94501
 • Okres: Komárno
 • Kraj: Nitriansky kraj
 • GPS: 47.75359,18.13651
 • Geomorfologický celok: Podunajská rovina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: História
 • Kategórie: Historické pamiatky, Kultúrne pamiatky, Vojenské objekty a pamiatky