Jednou z atraktivít v meste Kolárovo je krytý drevený most, ktorý bol vybudovaný na jednom z mŕtvych ramien Malého Dunaja. Nie je to však obyčajný drevený most. Vďaka svojej dĺžke 86 metrov je jedným z najdlhších celodrevených mostov v Európe. Drevený most je ľahko dostupný a hneď vedľa neho sa nachádza ďalšia zaujímavosť v podobe vodného plávajúceho mlyna. Návštevu oboch atraktivít určite odporúčame, ak sa už v Kolárove nachádzate.

Drevený most v Kolárove

Ako sa dostať k drevenému mostu

Drevený most sa nachádza vo východnej časti mesta Kolárovo. V týchto miestach ohraničuje východnú časť mesta rameno Malého Dunaja, na ktorom sa most nachádza. Na most sa dostanete po hrádzi ktorá tu bola vybudovaná a to buď po asfaltke z juhovýchodu, alebo po betónových blokoch zo severozápadu.

Ak ste prišli autom, tak dá sa parkovať poniže mosta, pod hrádzou, kde sa spája Jesenského nábrežie s Mostovou ulicou. Je tu menšie parkovisko. K mostu sa však bez problémov dostanete aj pešo z centra mesta. Stačí sa len vybrať na východ smerom k mŕtvemu ramenu alebo k rieke Váh a následne po hrádzi prídete k samotnému mostu.

Prehliadka dreveného mosta

Most je celoročne prístupný, bez obmedzení, takže prejsť si ho budete môcť v každom ročnom období. Počas leta ho zrejme osádzajú kvetináčmi s okrasnými rastlinami. Aspoň tak sme ho tu kedysi zažili. Boli sme tu však aj na jar, keď bol bez kvetináčov. Každopádne drevený most je vcelku fotogenický aj bez kvetináčov a určite poteší srdce nejedného fotografa.

Most vás premostí na menší ostrov, resp. polostrov, kde sa okrem lodného mlyna nachádza i krčma a kultúrno-spoločenský areál. Prechádzka mosta je bezproblémová. Most pôsobí zatiaľ vcelku zachovalo, tak snáď to tak čo najdlhšie ostane.

Z mosta sú potom fajn výhľady či už na rameno Malého Dunaja, ale najmä na priľahlý vodný mlyn, ktorý sa nachádza vo vzdialenosti len pár desiatok metrov od mosta. Na moste sa už nič ďalšie zaujímavé nenachádza, možno tak zopár infopanelov pri jeho vstupe.

Drevený most v Kolárove

O drevenom moste

Krytý celodrevený most v Kolárove meria 86 metrov a široký je 2,25 metra. Vďaka svojej dĺžke ho mnohí považujú za najdlhší krytý celodrevený most v Európe. Most je postavený na agátových pilotoch a premosťuje jedno z mŕtvych ramien Malého Dunaja. V minulosti na týchto miestach premával prievozník. V roku 1877 tu bol postavený most, po ktorom by ľudia vedeli prejsť do chotára. V 50. rokoch minulého storočia ho však zničili ľadové kryhy. Za nízkeho stavu vody v ramene by mali byť zvyšky pôvodného mosta dodnes viditeľné.

Súčasný drevený most bol postavený v roku 1992. Postavili ochrancovia prírody za rekordných 9 dní. Most vnikol ako kópia už neexistujúceho mosta z 50-tych rokov minulého storočia, podľa spomienok ľudí, ktorí si pamätali jeho vzhľad. Most dnešnú podobu však získal až po výraznejšej rekonštrukcii v roku 1997. Zaujímavosťou pôvodného mosta je, že meral len 62 metrov, no po úpravách v roku 1997 bol predĺžený o ďalších 24 metrov.

Drevený most v Kolárove

Okolie mosta

Okolie dreveného mosta v Kolárove je pomerne atraktívne, keďže ponúka okrem mosta viacero zaujímavostí na preskúmanie. Tou najväčšou zaujímavosťou je bezpochyby drevený plávajúci vodný mlyn s Múzeom vodného mlynárstva, ktorý si môžete pozrieť, ak je prítomný sprievodca. Navštíviť tiež môžete krčmu na ostrove, pri ktorej sa nachádza technické múzeum s rôznymi strojmi, zariadeniami a predmetmi, ktoré boli používané v remeslách typických pre tunajších región.

V týchto miestach sa nachádza i voľnočasový areál s pódiom a viacerými budovami, v ktorom sa zrejme konajú rôzne akcie pre deti, či rôzne kultúrno-spoločenské akcie. Ďalej na ostrove potom natrafíte na vyvýšeninu, ktorá predstavuje pozostatky niekdajšej pevnosti s názvom Žabí hrad. Okolie je pekne upravené aj na druhej strane mosta, kde sa nachádza drevená socha, zopár lavičiek a tiež prístrešok.

Drevený most v Kolárove

Otváracie hodiny a vstupné

Krytý drevený most v Kolárove je prístupný počas celého roka bez obmedzení. Neplatí sa za vstup a ani za parkovanie neďaleko mosta.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Drevený most v Kolárove
 • Obec / Mesto: Kolárovo
 • Ulica / Lokalita: Petőfiho rad
 • PSČ: 94603
 • Okres: Komárno
 • Kraj: Nitriansky kraj
 • GPS: 47.92071,18.00110
 • Geomorfologický celok: Podunajská rovina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Voľný čas
 • Kategórie: Mosty