Plávajúci vodný mlyn v Kolárove je unikátna technická pamiatka v podobe zrekonštruovaného lodného mlyna na jednom z mŕtvych ramien Malého Dunaja. Vodný mlyn v Kolárove nie je len vodný, ale zároveň i lodný a plávajúci. V prípadne posledných dvoch prívlastkov je dokonca jediný na Slovensku. Sídli v ňom Múzeum vodného mlynárstva a je súčasťou atraktívneho prírodného areálu, kde sa nachádza viacero ďalších zaujímavostí.

Vodný mlyn - Kolárovo

Ako sa dostať k vodnému mlynu v Kolárove

Vodný mlyn sa nachádza v meste Kolárovo, na ostrovčeku, ktorý je ohraničený Malým Dunajom, riekou Váh a mŕtvym ramenom Malého Dunaja, na ktorom sa nachádza i samotný mlyn. Vodný mlyn leží vo východnej časti mesta a dostanete sa k nemu poľahky po drevenom moste, čo je ďalšia unikátna pamiatka v tejto oblasti. Neďaleko mosta je možné odparkovať auto v oblasti Jesenského nábrežia a Mostovej ulice.

Prísť sem však môžete bez problémov aj pešo z centra mesta. Kolárovo nie je príliš veľké mesto a tak sem z väčšiny jeho častí prídete do 15-20 minút. Stačí sa vybrať smerom k nábrežiu mŕtveho ramena Malého Dunaja. Keďže rameno ohraničuje celú severovýchodnú časť mesta, prísť sem by z hľadiska navigácie nemal byť až taký problém. Je tu navyše vybudovaná hrádza, čo značne uľahčuje pohyb v okolí ramena.

Prehliadka vodného mlyna

Okolie vodného mlyna v Kolárove je bežne prístupné, vstup však do samotného mlyna je možný len v rámci prehliadky. Mlyn by mal byť otvorený v zimnej aj letnej sezóne. Počas našej poslednej návštevy bol na mlyne prítomný sprievodca. Pri predchádzajúcich návštevách sa však na mlyne nikto nenachádzal a tak pre istotu pred návštevou mlyna je lepšie skontrolovať otváracie hodiny na ich webovej stránke.

Prehliadka mlynu netrvá dlho, pomerne rýchlo si ho celý prezriete. Všetko však bude závisieť od toho ako veľmi si budete mlyn obhliadať, prípadne ako veľmi sa budete sprievodcu vypytovať. Je tu i viacero infopanelov o mlynoch všeobecne. Interiér je veľmi pekne zrekonštruovaný. Budete si samozrejme môcť vyjsť aj na „palubu“ a obzrieť si vodné koleso. Sú z tade i pekné výhľady na priľahlý drevený most a na vodný tok.

Vodný mlyn - Kolárovo

Okolie vodného mlyna

Vodný mlyn v Kolárove je súčasťou prírodného areálu, ktorý bol vybudovaný ako súčasť kultúrnej pamiatky Plávajúci mlyn. Okrem vodného mlyna tu nájdete i unikátny 86 metrov dlhý celodrevený most, ktorý patri medzi najdlhšie mosty svojho druhu v Európe. V lokalite sa tiež nachádza voľne prístupné malé technické múzeum s rôznymi strojmi, zariadeniami a predmetmi, ktoré boli používané v remeslách typických pre tunajších región.

V lokalite nájdete i krčmu a voľnočasový areál s pódiom a viacerými budovami, v ktorom sa zrejme konajú rôzne akcie pre deti, či rôzne kultúrno-spoločenské akcie. Areál nepôsobí najhoršie, no ani najlepšie. Ťažko povedať, či sa o tento voľnočasový areál v súčasnosti niekto stará, keďže miesto má veľmi veľký potenciál. Mimochodom na ostrovčeku, kde sa vodný mlyn nachádza sa v minulosti nachádzala pevnosť s názvom Žabí hrad. My sme sa ju vydali hľadať, no zostali po nej len zvyšky akejsi vyvýšeniny.

Vodný mlyn - Kolárovo

História vodného mlyna v Kolárove

Vodný mlyn v Kolárove vznikol ako rekonštrukcia niekdajšieho vodného plávajúceho mlyna z Radvane nad Dunajom, ktorý bol postavený okolo roku 1920, no za záhadných okolností v roku 1945 vyhorel. S inciatívou rekonštrukcie mlyna prišla v roku 1980 Okresná pamiatková správa v Komárne. Ideou myšlienky mala byť rekonštrukcia aspoň jedného reprezentanta plávajúceho mlyna ako exponátu k náučno-vzdelávacej a muzeálnej funkcii.

Stavba plávajúceho mlyna bola dokončená v roku 1982. Za jeho výstavbou stáli Lodenice v Komárne. Kvôli nezhodám ohľadom jeho využitia však značný čas strávil v prístavných vodách komárňanských lodeníc a postupne chátral. Iniciatívy za jeho záchranu sa však chopili kolárovskí ochranári a tak bol vodný mlyn v roku 1990 premiestnený do Kolárova na jedno z ramien Malého Dunaja. 25. mája 1995 sa stal majetkom ochranárov a v súčasnosti, už ako Národná kultúrna pamiatka, je sprístupnený pre širokú verejnosť.

Vodný mlyn - Kolárovo

Otváracie hodiny a vstupné

 • Letná sezóna: 10.00 - 17.00 hod.
 • Zimná sezóna: 13.00 - 17.00 hod.
 • Vstupné: dospelí 3 eur, deti, študenti a dôchodcovia, ZŤP, - 2 eur

V areáli je možné turistické ubytovanie, stanovanie, k dispozícii sú sociálne zariadenia ako aj možnosť občerstvenia v Krčme u Mlyna. Bezplatné parkovanie je možné neďaleko vstupu na drevený most, medzi Jesenského nábrežím a Mostovej ulice.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Vodný mlyn v Kolárove
 • Obec / Mesto: Kolárovo
 • Ulica / Lokalita: Petőfiho rad
 • PSČ: 94603
 • Okres: Komárno
 • Kraj: Nitriansky kraj
 • GPS: 47.92053,18.00170
 • Geomorfologický celok: Podunajská rovina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Kultúra, História, Relax
 • Kategórie: Historické pamiatky, Kultúrne pamiatky, Múzeá a galérie, Technické pamiatky, Voľnočasové lokality