Ak sa niekedy ocitnete na Liptove, určite by ste mali navštíviť Bešeňovú. Obec je známa svojimi termálnymi prameňmi a tiež ako obľúbené rekreačné stredisko. Nachádza sa v blízkosti miest Ružomberok a Liptovský Mikuláš. Svojim návštevníkom ponúka množstvo atrakcií. Tie rozhodne stoja za pozornosť. Čím všetkým Bešeňová vyniká? Na to sme sa pozreli bližšie!

Obec Bešeňová

Obec Bešeňová leží v Liptovskej kotline, na brehu rieky Váh. V jej tesnej blízkosti sa nachádzajú dve vodné nádrže – vodná nádrž Bešeňová a Liptovská Mara. Obec má z hľadiska dostupnosti vďačnú polohu, keďže sa nachádza na hlavnom dopravnom ťahu, ktorý prepája mestá ako Žilina, Martin, Ružomberok, Liptovský Mikuláš a Poprad. Výhodou polohy obce je tiež rýchla dostupnosť do okresných miest Ružomberok a Liptovský Mikuláš.

Bešeňová je známa najmä bohatým výskytom liečivých termálnych prameňov a prítomnosťou travertínových útvarov. Bol tu vybudovaný Vodný park s termálnym kúpaliskom. Miesto vďaka svojej polohe tiež predstavuje dobrý východiskový bod na túry do okolitých pohorí, ako sú Chočské vrchy, Nízke Tatry, či Veľká Fatra. Vďaka prítomnosti neďalekej vodnej nádrže Liptovská Mara, Bešeňová môže predstavovať i skvelú dovolenkovú destináciu počas leta, za účelom rekreácie pri vode.

Bešeňová vám rozhodne má čo ponúknuť. Vybrať sa sem môžete aj na viac dní a vždy budete mať čo robiť.

Vodný park Bešeňová

Bešeňovú vo väčšine prípadov poznajú všetci turisti najmä kvôli Vodnému parku, ktorý sa v tejto obci nachádza. Ide o aquapark, ktorý je spojený s liečivými kúpeľmi. Vyšantia sa tu tí najmenší, ale aj dospelí ľudia. Preto neváhajte prísť do Vodného parku v Bešeňovej aj vy spolu s priateľmi či rodinou. Budete sa tu mať možnosť aj ubytovať v moderných hoteloch, prípadne penziónoch, ktoré sa nachádzajú v blízkosti.

Obec Bešeňová

Bešeňovské travertíny

To, že príroda má jedinečnú a silnú moc všetci dobre vedia. Dôkazom toho sú aj útvary, ktoré boli vytvorené práve našou prírodou. Ide o Bešeňovské travertíny, ktoré sa zapísali aj do prírodných pamiatok a slovenského bohatstva v jednom. Táto jedinečná pamiatka vás už na prvý pohľad zaujme jasnou červenou farbou.

Okrem iného, vyviera tu aj špeciálna liečivá voda, ktorá má typickú železitú príchuť. Prináša aj množstvo liečivých účinkov. Dokáže zlepšiť funkcie pohybového aparátu a imunitný systém.

Obec Bešeňová

Vodná nádrž Bešeňová

Keď budete v Bešeňovej, určite by ste mali navštíviť aj Vodnú nádrž Bešeňová, ktorá predstavuje vodné dielo na rieke Váh. Slúži aj ako vyrovnávacia nádrž, najmä v čase, keď je elektráreň Liptovská Mara v špičkovej prevádzke. Ak sa chystáte navštíviť túto vodnú nádrž, bezpochyby sa máte na čo tešiť. Čakať vás totiž budú jedinečné výhľady na okolitú prírodu Liptova.

Obec Bešeňová

Pamiatky

V Bešeňovej sa nachádza niekoľko zaujímavých pamiatok, napríklad kaštieľ Mitošiny. Jedná sa o renesančný kaštieľ zo 17. storočia. V súčasnosti je kultúrnou pamiatkou. Ďalšou kultúrnou pamiatkou v obci je sýpka v jeho areáli. Nás pri potulkách obcou ešte zaujal netradične vyzerajúci Kostol Najsvätejšej trojice.

Obec Bešeňová

Zaujímavé miesta v okolí obce

V okolí Bešeňovej sa nachádza viacero lokalít, ktoré sa určite oplatí navštíviť. Patrí medzi ne kúpeľná obec Lúčky s nádherným Lúčanským vodopádom. Pri tejto obci sa tiež nachádza nevšedná atrakcia v podobe termálneho jazierka Kalameny. Ďalšou zaujímavou obcou v okolí je atraktívna historická obec Partizánska Ľupča s viacerými pamiatkami.

Z Bešeňovej sa veľmi rýchlo dostanete do Bobrovníka, čo je menšia obec na brehu Liptovskej Mary. Nachádza sa tu Športovo – rekreačné stredisko MARINA LIPTOV. V neposlednom rade odporúčame návštevu miest Ružomberok a Liptovský Mikuláš. V každom z nich môžete stráviť deň návštevou rôznych atrakcií, pamiatok, či múzeí.

Lúčanský vodopád - Lúčky

Kam na výlet v okolí Bešeňovej

Bešeňová je vcelku vďačným východiskovým bodom na turistiku. A hoci priamo z obce veľa turistických trás nevedie v jej blízkosti je množstvo lokalít z ktorých sa môžete vybrať na túry. Najbližšie je to obec Bobrovník z ktorej môžete podstúpiť kratší výlet na Havránok, kde sa nachádza archeoskanzen, prípadne sa z tade pozrieť na priehradu Liptovskej Mary.

Medzi najkrajšie túry, čo môžete v okolí podstúpiť patrí prechod Prosieckou a Kvačianskou dolinou z obcí Prosiek a Kvačany. Ak máte radi výhľady, odporúčame výlet do Liptovskej Anny a z tade absolvovať výstup na Čerenovú skalu s atraktívnou vyhliadkou na veľkú časť Liptova. Z tejto obce si viete „odskočiť“ i na vrchol Pravnáč. Peknú túru tiež môžete podstúpiť na Liptovský hrad z obce Kalameny.

Skvelé turistické potulky zažijete i pri Ružomberku, napríklad návštevou vrchu Sidorovo, Veľkej skaly, či Malinného, ktorý predstavuje vrchol lanovky miestneho lyžiarskeho strediska Malinô Brdo. Ak máte radi Nízke Tatry, tak z oblasti Partizánskej Ľupče môžete navštíviť miesta ako Predná Magura, prípadne sa vybrať na značne náročnú túru na Salatín.

Kvačianska dolina

Fotografie

  • Mapa:
  • Okres: Ružomberok
  • Kraj: Žilinský kraj
  • GPS: 49.0998,19.4349
  • Geomorfologický celok: Podtatranská kotlina
  • Náročnosť: 1 / 10