Oravský Podzámok patrí medzi najatraktívnejšie a najnavštevovanejšie obce na Orave. Nachádza sa tu viacero pamiatok a zaujímavostí, ktorým jednoznačne dominuje Oravský hrad. Ten sa veľkolepo týči nad obcou na výraznom skalnom brale. V obci sa tiež nachádza viacero reštauračných a ubytovacích zariadení, takže oplatí sa sem prísť i na viac dní a objavovať z tade oravský región.

Obec Oravský Podzámok

Ako sa dostať do Oravského Podzámku

Oravský Podzámok sa nachádza severovýchodne od Dolného Kubína na križovatke ciest, ktoré ďalej pokračujú buď na Námestovo, alebo Tvrdošín. Dostanete sa sem bez problémov autom. V obci sa nachádza viacero parkovísk, zväčša sú však spoplatnené.

Do obce sa dá dobre dostať aj autobusom, či dokonca železnicou, napríklad z Dolného Kubína. Spoje sem chodia pomerne často, najmä smerom z Dolného Kubína, takže ak ste tu napríklad na dovolenke, do Oravského Podzámku sa pokojne vyberte verejnou dopravou.

O Oravskom Podzámku

Oravský Podzámok je známa oravská obec na Slovensku, ktorá sa nachádza v okrese Dolný Kubín. Obec leží v Oravskej vrchovine, na brehu rieky Orava. Obec leží vo výške 511 m nm a jej kataster má výmeru 35,248 km². Rozkladá sa okolo hradného brala.

Jej vznik je nerozlučne spätý s existenciou Oravského hradu. Prvá zmienka o tomto mieste je z roku 1267, ale vzťahuje sa predovšetkým k existencii Oravského hradu. Hrad sa spomína taktiež v polovici 13. storočia, ale obec pravdepodobne vznikla až neskôr. Ďalšie zmienky totiž pochádzajú až z roku 1559.

Oravský Podzámok zo začiatku podliehal iba hradným pánom. Jeho obyvatelia pracovali predovšetkým pre hrad. Samostatnou obcou sa stalo toto miesto až v druhej polovici 19. storočia. V roku 1800 hrad úplne vyhorel a zostal opustený až do roku 1868, kedy bolo do nevyužitého hradného komplexu umiestnené jedno z prvých múzeí na Slovensku.

Obec Oravský Podzámok

Pamiatky a zaujímavosti v Oravskom Podzámku

Najväčšou pamiatkou obce je jednoznačne Oravský hrad, ale určite nie je jedinou. V prípade Oravského hradu ide o súbor historických objektov, ktoré postupne vznikali od 13. do 17. storočia. Hrad sa delí na Horný, Stredný a Dolný hrad. V hrade môžete absolvovať prehliadku, ktorej súčasťou je niekedy i kultúrny program. Prehliadka je skutočne „výživná“ a vcelku sa nachodíte. Návšteva obce stojí predovšetkým za to, ak túto návštevu spojíte s návštevou hradu a ďalších pamiatok v okolí.

V obci nachádza pekný Rímskokatolícky kostol sv. Jána Nepomuckého, jednoloďová empírová stavba s polygonálnym ukončením presbytéria a predstavanou vežou z roku 1831. Nájdete tu aj starú poštu, klasicistickú dvojpodlažnú stavbu z prelomu 18. a 19. storočia. Zaujímavým objektom je Stara prefektúra - obdĺžniková dvojtraktová stavba s manzardovou strechou z roku 1797.

V Oravskom Podzámku tiež môžete navštíviť Múzeum šľachtických kočiarov a saní s najväčšou zbierkou týchto „dopravných prostriedkov“ na Slovensku. Ďalšou atrakciou v obci je potom vyhliadková plavba na pltiach po rieke Orava. Plavba začína v Hornej Lehote a končí v Oravskom Podzámku. Trvá zhruba 1 hodinu. V časti Oravského Podzámku s názvom Dolná Lehota potom natrafíte na zaujímavý 101 metrov dlhý lanový most cez rieku Orava.

Obec Oravský Podzámok

Kam v okolí obce

Oravský Podzámok má v rámci Oravy vcelku vďačnú polohu a tak sa z tade vcelku rýchlo dostanete do viacerých jej častí. Odporúčame spraviť si výlet do miest ako Dolný Kubín, Tvrdošín, či Námestovo. Sú dobre dostupné autom, ale i verejnou dopravou a určite majú návštevníkom čo ponúknuť. Ak máte radi „vodné radovánky“, určite nevynechajte návštevu Oravskej priehrady.

V blízkom okolí Oravského Podzámku sa nachádza viacero zaujímavých dedín. Tak napríklad v neďalekej Hornej Lehote sa nachádza Kaštieľ Abaggyovcov. Ďalšia dedina za Hornou Lehotou je obec Sedliacka Dubová, v ktorej sa nachádzajú dva zaujímavé kostoly – Kostol sv. Michala Archanjela a ruina Kostola sv. Kzomu a Damiána, od ktorého sú i pekné výhľady na Obec. Oplatí sa tiež navštíviť obec Podbiel s Rezerváciou ľudovej architektúry v podobe dobových dreveníc. Pri obci sa nachádza tiež ruina Františkovej huty, ktorá v súčasnosti predstavuje významnú technickú pamiatku.

Čo sa týka výletov do prírody, tak odporúčame navštíviť oblasť Kubínskej hole, kde sa nachádza viacero vrcholov s peknými výhľadmi. Na hrebeň Kubínskej hole sa dostanete buď priamo z Oravského Podzámku (od Penziónu Racibor), no jedná sa o náročnejšiu turistiku. Ak chcete ušetriť čas, je lepšie sa na úpätie Kubínskej hole priviezť autom. Na Kubínsku hoľu môžete vyraziť aj hrebeňovou trasou zo sedla Príslop, ktoré sa nachádza v smere na obec Hruštín.

Obec Oravský Podzámok

Fotografie

  • Mapa:
  • Okres: Dolný Kubín
  • Kraj: Žilinský kraj
  • GPS: 49.2607,19.3588
  • Geomorfologický celok: Ondavská vrchovina
  • Náročnosť: 1 / 10