Prosiecka dolina v Chočských vrchoch patrí medzi turisticky najobľúbenejšie doliny na Slovensku. Niet sa čo čudovať, keďže z prírodného hľadiska toho ponúka naozaj veľa. Návšteva Prosieckej doliny je vhodná aj pre deti, ktoré chcete zasvätiť do tajov mierne technickejšej turistiky. Na trase sa nachádza totiž niekoľko technických zariadení v podobe rebríkov a reťazí.
Kde sa nachádza Prosiecka dolina
Prosiecku dolinu nájdeme na Liptove, severne od vodnej nádrže Liptovská Mara pri obci Prosiek. Nachádza sa vo východnej časti pohoria Chočské vrchy a prepája Liptovskú kotlinu s Podtatranskou brázdou. Miesto je v rámci Liptova dobre dostupné, keďže do Prosieka sa dá vcelku rýchlo dostať z diaľnice, či už smerom z Liptovského Mikuláša, alebo z Ružomberka.
Ako sa dostať do Prosieckej doliny
Typickým východiskovým bodom na výlety do Prosieckej doliny je obec Prosiek z jej severného konca. Nachádza sa tu väčšie parkovisko, ktoré je spoplatnené (minimálne v hlavnej turistickej sezóne). Natrafíte tu i na bufet, kde sa môžete občerstviť pred cestou. Od parkoviska sa potom do ústia Prosieckej doliny dostanete po modrej turistickej značke za pár minút.
Druhým východiskovým bodom na túru do Prosieckej doliny je obec Veľké Borové. Výlet z tade do Prosieckej doliny je menej praktickejší. Jednak sa obec nachádza ďalej od Prosieckej doliny a budete k nej musieť šľapať zhruba 45 minút. Tak isto je obec o dosť horšie dostupná autom, prípadne autobusom. Každopádne ak už sa z tade vyberiete do Prosieckej doliny, stačí nasledovať modrú turistickú značku, ktorá za koncom obce prechádza najmä lúčnym terénom. Dolina začína, resp. končí pri mieste s názvom Svorad.
Prechod Prosieckou dolinou
Prechod Prosieckou dolinou je ideálne začať z Prosieka a tak sa budeme venovať práve tomuto prechodovému variantu. Po opustení parkoviska prejdete kratším lúčnym úsekom, kde z viacerých miest sa vám naskytnú pekné pohľady na skalnaté bralá, obkolesujúce dolinu Prosiečanky. Ešte pred vstupom do doliny natrafíte na zopár informačných tabúľ, altánkov a lavičiek.
Hneď úvodné metre Prosieckou dolinou sú veľmi zaujímavé, keďže budete prechádzať popri potoku v obkolesení strmých skál. Bol tu inštalovaný drevený chodník pre lepšiu priechodnosť. Za chodníkom pomocou mosta prejdete na opačnú stranu potoka a po chvíli prídete k reťaziam, vďaka ktorým zdoláte kratší technickejší úsek.
Za ním je dlhšia časť trasy, kde pôjdete korytom potoka. V našom prípade bol značne vyschnutý a tak sme sa ani nenamočili. Ak je však po dažďoch alebo topení snehu, situácia môže byť úplne iná. V koryte sa potom vyskytuje množstvo kamenia rôznej veľkosti. Po prekonaní tohto úseku nasleduje kratší lesný úsek, ktorý je príjemný najmä počas sparných dní. Po chvíli sa však opäť dostanete do koryta Prosiečanky, ktoré vás privedie až k rázcestiu s názvom Červené piesky, Sokol. Nachádza sa tu prístrešok. V týchto miestach budete mať možnosť odbehnúť si k vodopádu Červené piesky, prípadne pokračovať ďalej v túre.
Za rázcestím prechádza chvíľu trasa lesom, až sa dostanete k záverečnému skalnému úseku v Prosieckej doline. Jedná sa o mimoriadne fotogenickú oblasť. Je tu tiež niekoľko rebríkov a reťazí. Rebríky nie sú extrémne vysoké, čo dozaista poteší rodičov s deťmi. V tejto časti Prosieckej doliny je mnoho pekných zákutí a zaujímavých skalných útvarov, takže ak ste sem prišli fotiť, počítajte s miernym zdržaním.
Po prekonaní tohto malebného miesta sa ocitnete na rázcestí s názvom Svorad, kde máte možnosť vrátiť sa naspäť do Prosieka a absolvovať celý výlet, ale opačným smerom, prípadne zísť do obce Veľké Borové. Z tade sa potom môžete vydať na ďalšie dobrodružstvá, napr. na prechod Kvačianskou dolinou a pozrieť si po ceste Ráztocký vodopád, či vodné mlyny Oblazy a niekoľko vyhliadok (napr. vyhliadku Malý Roháč). Spravíte si tak okružnú trasu do Prosieka, ktorá stojí za to. Je však fyzicky a časovo dosť náročná.
Náročnosť prechodu Prosieckou dolinou
Celý prechod Prosieckou dolinou sa dá absolvovať približne za 2-3 hodiny v závislosti od oddychovania, fotenia a od toho či sa zastavíte pri vodopáde Červené piesky. Zostup, ak sa už nikde nebudete zastavovať sa dá zvládnuť aj za 1,5 hodiny. V prípade, že sa vydáte naspäť do Prosieka cez Kvačiansku dolinu, počítajte so zhruba 5-8 hodinami celkovo. Na okružnej trase je množstvo zaujímavostí a tak sa vám vie výlet vcelku pretiahnúť.
Z hľadiska technickej náročnosti, tak výlet Prosieckou dolinou stále nepatrí medzi príliš ťažké. Rebríky tu nie sú vysoké a tak isto miesta s reťazami sú pomerne dobre schodné, s trochou opatrnosti vhodné aj pre deti. Na tie tu mimochodom natrafíte veľmi často. V tomto smere sa určite jedná o jednoduchšiu túru, napríklad v porovnaní s takou Suchou Belou.
Vodopád Červené piesky
Veľkou atrakciou na túre Prosieckou dolinou je vodopád Červené piesky. Ak ho chcete navštíviť, budete si musieť odbehnúť z hlavnej trasy na rázcestí s názvom Červené piesky, Sokol. K vodopádu vás odnaviguje smerovník. V podstate pôjdete po vrstevnici, po okraji svahu, kde v závere je strmejší zostup, zabezpečený reťazou.
Vodopád meria 15 metrov, je však menej výdatný v čase sucha, keď vytvára len menší pramienok vody. Pod vodopádom je jazierko, obkolesené skalnými stenami. Našťastie v okolí jazierka je trocha priestoru a tak tu zvyknú ľudia posedávať na skalách a kamenných blokoch. Je to mimochodom atraktívne miesto, ktoré vhodné poslúži na oddych, počas prechodu Prosieckou dolinou.
O Prosieckej doline
Prosiecku dolinu vyhĺbil potok Prosiečanka, cez dvíhajúce sa Chočské vrchy. Voda tu svojou činnosťou rozrušila mäkké vápencové hodiny a tak vytvorila unikátnu tiesňavu s množstvom krasových útvarov.
Dolina má 3 časti. Úvodnú časť predstavujú tzv. Vráta – jedná sa o kaňonovitý priesek s vyvieračkou potoka Prosiečanka. Stredný a najdlhší úsek má kamenistý a rozovretý charakter. Záverečný úsek je typický hlbokým vstupným kaňonom, ktorý vyusťuje na planinu Svorad.
Vďaka špecifickému reliéfu dochádza v Prosieckej doline k značnému kolísaniu nadmorských výšok. Striedajú sa tu oblasti slnečných a teplých skalných brál s tienitými kaňonovitými oblasťami. Tak isto sú tu rôzne ekologické podmienky na južných a na severných svahoch. Aj preto v Prosieckej doline nájdete napríklad druhy teplého stredomoria, no i alpínske, vysokohorské druhy, či druhy typické pre suché, no i tieňomilné oblasti. Vzniká tak pestrá paleta stanovíšť, ktorú pre svoj život využíva mnoho rastlín a živočíchov. Mnohé z nich sú vzácne a ohrozené.
Prosiecka dolina bola v roku 1967 vyhlásená za štátnu prírodnú rezerváciu (v súčasnosti národnú prírodnú rezerváciu). Má celkovú rozlohu 375,95 ha. Väčšina územia je vo vlastníctve pozemkového spoločenstva Prosiek. Menšia časť je vo vlastníctve štátu a súkromných vlastníkov.
Otváracie hodiny a vstupné
Prosiecka dolina je prístupná celoročne, bez obmedzení a poplatkov. Platí sa však za parkovanie pred vstupom do Prosieckej doliny.