Ružomberská kalvária je menšia, no vcelku atraktívna kalvária, ktorá okrem náboženskej funkcie predstavuje i zaujímavý tip na kratší výlet. Z miesta sú i výborné výhľady na Ružomberok. Zároveň je Ružomberská kalvária východiskovým bodom na niekoľko túr v tejto časti Veľkej Fatry. Kalvária je navyše ľahko prístupná, či už autom, alebo pešo ze centra mesta.

Ružomberská kalvária

Ružomberská kalvária je najstaršou kalváriou na Liptove. Dokončená bola v roku 1859. Tvorí ju 14 kaplniek so zastaveniami krížovej cesty. Na jej vrchole sa nachádza Kostol povýšenia Svätého kríža, pred ktorým sú tri kríže. Posviacka kostola sa konala 14. septembra 1859 a zúčastnilo sa jej približne 5000 osôb. Prvá prestavba kalvária sa uskutočnila za Farára Antona Kurimského v roku 1902. Ďalších renovácií sa kalvária dočkala za pôsobenia Andreja Hlinku v rokoch 1927 a 1935. Generálna oprava areálu Ružomberskej kalvárie sa potom realizovala v rokoch 1947-1948. Po nej bola slávnostne posvätená spišským biskupom Jánom Vojtaššákom. Poslednú opravu Ružomberskej kalvárie vykonal miestny rodák a architekt František Šlachta v roku 1995.

V súčasnosti (2023) by si Ružomberská kalvária zaslúžila obnovu, vzhľadom na to, že jednotlivé kaplnky, vrátane interiéru vyzerajú byť v dosť úbohom stave. To vás však nemusí odrádzať pri jej návšteve. Kalvária nie je príliš „rozťahaná“ a tak sa dá prejsť pomerne rýchlo. Začiatok kalvárie začína na okraji mestskej zástavby, záver kalvárie je uprostred drobného lesíka, resp. aleje stromov, kde sa nachádza aj Kostol povýšenia Sv. kríža. Tento areál je oplotený, no nie je problém sa cez bránku dostať dnu.

Tak ako budete stúpať kalváriou, budú sa vám za chrbtom vynárať čoraz krajšie výhľady na Ružomberok, Liptovskú kotlinu, Chočsské vrchy, severnú časť Veľkej Fatry a tatranské štíty. Zaujímavým kontrastom je vysoký komín z továrne celulózky Mondi SCP v pozadí s vysokotatranským Kriváňom. Hneď vedľa kalvárie je menší kopec z ktorého sa dá v zime sánkovať a tak isto ponúka aj najlepšie výhľady. Povedľa kostola na ceste je tiež smerovník pri ktorom je posedenie a dokonca smetný kôš. Okolo Ružomberskej kalvárie prechádzajú turistické trasy, ktorými sa dostanete napríklad na Veľkú Skalu, Sidorovo, do Vlkolínca, alebo do Hrabova, či lyžiarskeho strediska Malinô brdo a na vrch Malinné. Miesto je preto výborným východiskovým bodom na túru. Vrelo odporúčame si tu spraviť nejaký turistický okruh.

Ružomberská kalvária

Ako sa dostať k Ružomberskej kalvárii

Kalvária sa nachádza na okraji mestskej zástavby v centrálnej časti Ružomberka. Aj vďaka tomu sa sem viete ľahko dostať pešo z Námestia Andreja Hlinku. Prechádzka sem z námestia zaberie možno pol hodinku času. Táto trasa je značená modrou a červenou turistickou značkou. Ak by sa vám však nechcelo šľapať pešo, prísť sa dá priamo ku kalvárii na aute. Je tu odstavná plocha, kde je niekoľko miest na parkovanie. Ďalšie parkovisko je potom kúsok poniže, pri mestskom cintoríne.

Ružomberská kalvária

Náročnosť

Návšteva Ružomberskej kalvárie je nenáročná, vhodná pre celú rodinu. Ku kalvárii sa dá prísť priamo autom.

Otváracie hodiny a vstupné

Ružomberská kalvária je otvorená celoročne, návšteva je bezplatná. Bezplatné je aj parkovisko pri kalvárii.

Ružomberská kalvária

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Ružomberská kalvária
  • Obec / Mesto: Ružomberok
  • Ulica / Lokalita: Zelená
  • Okres: Ružomberok
  • Kraj: Žilinský kraj
  • GPS: 49.0748,19.2873
  • Geomorfologický celok: Veľká Fatra
  • Náročnosť: 1 / 10
  • Aktivita: Turistika, Kultúra, História, Voľný čas
  • Kategórie: Historické pamiatky, Kalvárie, Kostoly, Náboženské pamiatky, Výhľady