Obec Mojtín sa nachádza sa v nadmorskej výške 636 metrov a jej návštevu ocenia predovšetkým milovníci prírody Rozkladá sa na menšej náhornej planine v Strážovských vrchoch. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1364. Vtedy sa uvádzal názov obce ako Moite, neskôr Mahtyn alebo aj ako Moythin. Obec Mojtín nepatrí síce medzi najznámejšie obce na Slovensku, avšak ak budete mať cestu po D1 smerom na Žilinu, určite sa sem môžete prísť pozrieť. Už cestu ku samotnej obci lemuje malebná príroda Belušských Slatín a tiež Slatinský potok.

Obec je prvýkrát spomínaná ako Moite v roku 1364, v roku 1397 sa jej názov zmenil na Mahtyn a ďalšie názvy potom viedli až k aktuálnemu názvu dediny Mojtín. Hoci sa v neskorších časoch obec nespomína, predpokladá sa, že bola znovuosídlená v 18. storočí. Jej obyvatelia sa zaoberali predovšetkým poľnohospodárstvom.

Ako sa dostať do Mojtína

Región Považia ponúka veľa zaujímavostí a prírodných krás. Patrí medzi ne i oblasť v okolí obce Mojtín, ktorá sa nachádza iba niekoľko kilometrov od Ilavy, Púchova, či Považskej Bystrice. Považská Bystrica je pritom vzdialená severozápadne 25 kilometrov a Ilava 21 kilometrov.

Jedinou prístupovou cestou autom k obci je priechod cez Belušské Slatiny (časť obce Beluša). Na Mojtín vedie pekná cesta, ktorá je síce kľukatá, no je obkolesená krásnou prírodou. Vybrať sa sem môžete aj na bicykli, ale radšej upozorníme vopred, že ide skutočne o jednu z náročnejších trás, obec sa nachádza pomerne vysoko. Preto je omnoho jednoduchšie prísť sem autom cez obec Beluša. Do obce sa však dostanete aj autobusom z okolitých miest.

Obec sa nachádza v malej kotline zvanej Zliechovská hornatina, ktorá je súčasťou Strážovských vrchov. Nadmorská výška Mojtína má rozpätie od 600 do 700 metrov (najviac položená je časť zvaná Kučmín). Východne od obce nájdete aj Mojtínsky potok, ktorý tečie severným smerom do Pružinky. Súčasťou obce sú aj náhorné planiny.

Obec Mojtín

Zaujímavosti a pamiatky v obci

Samotná obec patrí skôr medzi klasické slovenské obce, ale aj napriek tomu tu môžete nájsť niekoľko zaujímavostí. Patrí medzi ne Rímskokatolícky Kostol sv. Cyrila a Metoda z roku 1863. Interiér je zaklenutý valenou klenbou. Nájdete tu mnohé pekné maľby rôznych autorov. Fasády sú vytvorené v neorománskom štýle a je a sú členené opornými piliermi.

Oproti kostolu natrafíte na pomník s bronzovou sochou vojaka sediaceho na koni. Socha bola venovaná Ladislavovi Škultéty Gábrišovi, rodákovi z Mojtína. Pôsobil ako husár v službách štyroch cisárov viac ako osemdesiat rokov. Južnejšie v obci sa potom rozkladá menšie lyžiarske stredisko Ski Mojtín

Obec Mojtín

Možnosti turistiky

Obec ponúka pomerne pekné možnosti na turistiku. Poloha v údolí Strážovských vrchoch ponúka pekné možnosti na vychutnanie si okolitej prírody a nachádzajú sa tu aj zaujímavé krasové útvary. Patria medzi ne napríklad jaskyne Májová priepastná jaskyňa, Jaskyňa na Rúbani či Mojtínska jaskyňa. Zaujímavosťou Mojtínskej jaskyne je, že sa tu kedysi konali omše. K jaskyni môžete podstúpiť kratší výlet z obce.

Zaujímavý hrebeň sa nachádza severne nad obcou v smere na Malenicu. Prechádza tade zelená turistická značka. Hrebeň síce výhľadový moc nie je a tak túru sem skôr treba brať ako výlet lesom. Zopár výhľadov je však v oblasti Rohatína, ktorý sa nachádza neďaleko turistického chodníka. Terén je tu však viac svahovitejší a technickejší. Mimochodom ak vás lákajú výhľady, tak tie si viete užiť z vrcholových častí lyžiarskeho strediska v oblasti Javoriny.

Počas cesty z Belušských Slatín do Mojtína natrafíte na zaujímavé úseky, pripomínajúce drobné tiesňavy, ohraničené skalami z oboch strán. Jedná sa o Kamenné vráta (prvé a druhé, resp. horné a dolné), ktoré vytvoril Slatinský potok, ktorý si tak prerezal cestu naprieč skalným terénom.

Obec Mojtín

Fotografie

  • Mapa:
  • Okres: Púchov
  • Kraj: Trenčiansky kraj
  • GPS: 48.9835,18.4024
  • Geomorfologický celok: Strážovské vrchy
  • Náročnosť: 1 / 10