Lednický hrad je ruina neveľkého hradu, rozpínajúca sa na skalnom brale, priamo nad obcou Lednica. Hrad je známy najmä svojou vyhliadkou, ku ktorej vedie úzke schodisko vytesané do skalného brala. Na hrade v súčasnosti prebieha rekonštrukcia, no napriek tomu sa ho oplatí navštíviť, minimálne kvôli výhľadom a trochu adrenalínovému výstupu po rebríku a schodoch na vyhliadku.

Hrad Lednica

Ako sa dostať na Lednický hrad

Na hrad Lednica je jednoduchý prístup. Avšak samotná obec Lednica, kde sa hrad nachádza je tak trochu mimo civilizácie, ukrytá uprostred kopcov Bielych Karpát. Môžete sem prísť autobusom, alebo ideálne autom, prípadne na bicykli (na bicykli sa dá prísť až k samotnému hradu). Ak ste sem prišli autom, stačí ak zaparkujete napríklad pri miestom obecnom úrade. Je tu vybudované menšie parkovisko. Niekoľko áut sme si všimli parkovať aj okolo neďalekej sochy.

Hrad Lednica sa nachádza na západnej strane obce a je pomerne dobre viditeľný, najmä z protiľahlých svahov nad obcou - kam si mimochodom môžete spraviť krátky výlet, napr. na neďaleké menšie skaly, ktoré tu vystupujú na povrch. Sú z nich pekné výhľady. K Lednickému hradu vedie z centra obce Lednica nenáročný chodník, kde po ceste narazíte na prameň a tak isto občerstvenie. Pred vstupom do hradu je menšia búdka, kde si zakúpite vstup. Dá sa tu kúpiť i nejaké občerstvenie v podobe nápojov.

Od obecného úradu sa na hrad dostanete za zhruba 5 - 10 minút (ak ste s deťmi). Stačí ak odbočíte doľava niekoľko desiatok metrov za obecným úradom severným smerom. Tu narazíte na pohostinstvo, vedľa ktorého je prameň s vodou (Katarínkin prameň). Následne prejdete po vyšľapanej ceste až k Lednickému hradu. Stratiť by ste sa tu nemali. Mimochodom, po ceste, kúsok pod hradom si zrejme ešte všimnete infopanel, ktorý informuje o prítomnosti ruiny niekdajšieho kostola.

Prehliadka hradu

Na hrade v súčasnosti prebieha rekonštrukcia a tak na mnohých miestach nájdete stavebný materiál hŕbu kamenia či lešenie. Dá sa tu však poväčšinou bez problémov pohybovať po drevených doskách. Hrad nie je príliš rozľahlý a tak jeho prehliadka nezaberie príliš veľa času. Sprvoti prejdete menšou vstupnou bránou osadenou mrežou. Následne sa schodmi a menšou uličkou cez tunel dostanete do pomerne priestranného centra Lednického hradu. Z tade je možné navštíviť niekoľko jeho častí, kde sa zväčša nič nenachádza. My sme tu stretli pracujúcich robotníkov a niekoľko turistov. Nebyť výstupu na vyhliadku, tak samotný hrad Lednica prejdete doslova za pár minút.

Bezpochyby najväčším lákadlom hradu je práve skalná vyhliadka. Na ňu sa dá dostať po rebríku a následne treba vyjsť úzkym schodiskom, ktoré bolo vytesané do skaly. Je to vcelku zážitok. Ten kto nemá rád výšky tu môže mať menší problém. Samotná vyhliadka Lednického hradu potom ponúka 360 stupňové výhľady do okolia obce Lednica a priľahlé pahorky Bielych Karpát. Zaujme tiež pohľad na pokračovanie skalného brala na ktorom sa hrad nachádza. V prípade, že by na hrade bolo viacero ľudí, môžu na vyhliadke vznikať zápchy, keďže po rebríku a po schodoch sa dá ísť iba jedným smerom. V podstate tu ľudí nemáte ako obísť a tak treba počkať kým prejdú.

Hrad Lednica

Náročnosť + výstup na skalnú vyhliadku

Hrad Lednica je ľahko dostupný hrad. Prísť sem z obce by mal zvládnuť každý i menšie deti. Náročnejší je však výstup na vyhliadku Lednického hradu. Treba sa vyšplhať po vyššom rebríku a následne prejsť po schodoch, ktoré majú dosť vysoké stupne, čo určite neocenia ľudia s krátkymi nohami. Ak však nemáte problémy s výškami a rebríkmi, výstup by ste mali zvládnuť.

Výstup na vyhliadku by mohli zvládnuť aj deti školského veku, čo majú skúsenosti s lezením po rebríkoch. S najmenšími deťmi výstup na vyhliadku neodporúčame, keďže ich na rebríku nemáte ako pridržiavať. Čo sa týka schodiska v skale, tak to je široké tak pre jednu osobu. Vyhýbať sa tu ľuďom moc nejde. Je tiež mierne šmykľavé a to najmä ak je mokré, takže tu treba zvýšiť opatrnosť. Vyhliadka samotná je priestrannejšia a vojde sa na ňu viacero ľudí.

Hrad Lednica

O hrade Lenica

Hrad Lednica, postavený na pahorkatine nad obcou Lednica, je pôsobivým príkladom stredovekého opevnenia. Dnes je už síce v ruinách, ale stále pôsobí majestátne a navodzuje atmosféru minulých čias. Počas prehliadky hradu sa môžete prejsť cez rôzne časti hradu, ktoré ukazujú jeho rôzne fázy výstavby. Vrchol hradného kopca zdobí mohutná vstupná brána, ktorá svedčí o významnosti tohto miesta v minulosti.

Hrad Lednica vznikol ako ochranný hrad v roku 1259. Stojí na vápencovom brale, ktorý ovplyvnil jeho vzhľad. Hrad sa skladá z troch úrovní. Najnižšia je predhradie, z ktorého sa vstupovalo do stredného hradu cez tunel vytesaný v skale - bol to jediný prístup do hornej časti. Tu boli umiestnené paláce a delové bašty. Na vrchole sa nachádzala pozorovateľňa Straka, kde viedlo 80 schodov vytesaných do skaly, ktoré sú dodnes zachované. Hrad Lednica disponoval 45 izbami, bez miestností v pozorovateľni-veži Straka.

Vo všeobecnosti hrady na Považí zažili mnohých majiteľov, vrátane slávnej rodiny Rákociových, ale aj divokých Podmanických bratov a Maťašovských. Bojové udalosti a neľútostné konflikty s nepriateľmi ale pripravili tieto pamiatky o ich pôvodnú nádheru. Našťastie, hrad Lednica sa vyznamenal a prežil niekoľko storočí vo veľmi dobrom stave - zrúcanina sa z neho stala až na začiatku 20. storočia. Avšak napriek tomu, že je dnes v zlej kondícii, už sa vynaložilo veľa úsilia na jeho obnovu, čo je dobrou správou pre budúcnosť.

Hrad Lednica

Zaujímavosti v okolí hradu

Pod hradom v obci Lednica sa nachádza veľmi pekný kostol zasvätený svätému Jánovi Nepomuckému, ktorého základný kameň bol položený dňa 10. 05. 1732. Jeho stavba trvala len 3 roky. Svoj domov tu našli umelecké sochy, ktoré sú dielom Jozefa Maťašovského - talentovaného umelca a príbuzného zemepána Ladislava Maťašovského.

Pekným tipom na výlet môžu byť chodníky v okolí Lednice, z ktorých sú výhľady smerom na hrad a priľahlé Lednické bradlo. Takým miestom je napríklad protiľahlý kopec, kde sa nachádza viacero skalných výbežkov. Už po ceste k nim sa vám otvoria skvelé výhľady na Lednicu, hrad aj Lednické bradlo.

Hrad Lednica

Otváracie hodiny a vstupné

Hrad Lednica nie je voľne prístupný hrad a tak si pred jeho návštevou treba vždy overiť či je otvorené. Tak isto sa môže stať, že počas nepriaznivého počasia bude zatvorený. V čase našej návštevy (piatok, počas letných prázdnin) bol otvorený do 14:00. Pri vstupe sa tiež platí vstupné (2,50 EUR).

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Hrad Lednica
 • Obec / Mesto: Lednica
 • Ulica / Lokalita: 403
 • PSČ: 02063
 • Okres: Púchov
 • Kraj: Trenčiansky kraj
 • GPS: 49.11046, 18.21122
 • Geomorfologický celok: Biele Karpaty
 • Náročnosť: 2 / 10
 • Aktivita: História, Voľný čas
 • Kategórie: Historické pamiatky, Hrady a zámky, Kultúrne pamiatky, Rozhľadne a vyhliadky, Skaly, Výhľady