Protipožiarne vodné nádrže Strednica pri obci Ždiar predstavujú príjemné oddychové miesto vhodné na nenáročnú prechádzku z miestneho lyžiarskeho strediska. Lokalita je veľmi dobre zasadená do podhoria Belianskych Tatier, ktoré vám budú robiť fotogenickú kulisu, počas návštevy tohto miesta. Lokalita sa oplatí navštíviť, ak sa už v Ždiari nachádzate, keďže je veľmi ľahko prístupná a jej návšteva nezaberie veľa času.

Protipožiarne nádrže Strednica - Ždiar

Sústava vodných nádrží vznikla v období rokov 2010-2011, ako reakcia na nebezpečenstvo vzniku požiarov v tejto časti Belianskych Tatier. Väčšina lesov v Belianskych Tatrách sa rozprestiera v najprísnejšom stupni ochrany, kde sa nesmú odstraňovať ani suché stromy a riziko požiaru je preto počas horúcich dní mimoriadne vysoké. Aj preto výstavba protipožiarnych nádrží bola veľmi aktuálna. Dovtedy tu totiž nebola možnosť čerpania vody pri požiaroch a tak sa pri hasení musela dovážať z väčších diaľok. Protipožiarnu vodnú nádrž tvorí sústava troch nádrží s objemom 20 000 metrov kubických a hĺbkou vody od 3 do 5 metrov. Z nádrží je možné čerpať vodu pozemnou hasičskou technikou, alebo pomocou vrtuľníkov s bambi vakmi.

Protipožiarna vodná nádrž Strednica po väčšinu roka predstavuje veľmi pekné miesto na oddych. Môžete si tu sadnúť na lavičku či na niekoľko balvanov v tráve a kochať sa výhľadmi na Belianky s majestátnymi štítmi, akými sú napríklad Havran a Ždiarska vidla. Lokalite dominujú dve nádrže, medzi ktorými sa dá pešo prejsť. Jedna nádrž je vyššie položená než druhá. Oddelené sú trávnatou hrádzou. Do samotných vodných nádrží je mimochodom zakázané vstupovať a kúpať sa. Počas prechádzky začiatkom leta sme vo viacerých miestach narazili na stovky takmer dospelých žubrienok.

Kúsok nad protipožiarnymi nádržami sa nachádza lyžiarske stredisko Strednica, kde je aj veľké parkovisko. Návštevu nádrží preto môžete spojiť aj s prechádzkou po lyžiarskom stredisku. Je tu niekoľko zaujímavých vyhliadok a tak isto i možnosť občerstvenia. V zime sa tu dá samozrejme lyžovať.

Protipožiarne nádrže Strednica - Ždiar

Ako sa dostať k Protipožiarnym nádržiam

K nádržiam sa dá dostať veľmi jednoducho, z lyžiarskeho strediska Skicentrum Strednica – Ždiar. Leží na západnom okraji obce Ždiar, hneď vedľa hlavnej cesty. Bez problémov sa sem dostanete pešo z obce, autobusom (je tu autobusová zástavka) a aj autom. Pre autá tu je určené veľké parkovisko. Zo západného okraja parkoviska potom vedie k nádržiam široká štrková cesta. Nádrže sú viditeľné zo samotného lyžiarskeho strediska a tak by nemal byť problém ich nájsť. Prechádzka k nim trvá len niekoľko minút dole kopcom.

Protipožiarne nádrže Strednica - Ždiar

Náročnosť

Návšteva protipožiarnych nádrží je nenáročná. Výlet sem je vhodný pre celú rodinu a všetky vekové kategórie.

Otváracie hodiny a vstupné

Vstup k vodným nádržiam je bezplatný, bez obmedzení počas celého roka. Kúpanie a vchádzanie do vody je však zakázané. Parkovisko pri lyžiarskom stredisku bolo počas našej návštevy (2022) bezplatné.

Protipožiarne nádrže Strednica - Ždiar

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Protipožiarne nádrže Strednica - Ždiar
 • Obec / Mesto: Ždiar
 • Ulica / Lokalita: Strednica
 • Okres: Poprad
 • Kraj: Prešovský kraj
 • GPS: 49.2723,20.2228
 • Geomorfologický celok: Podtatranská brázda
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Voľný čas, Relax
 • Kategórie: Jazerá, Vodné nádrže