Chmeľová je atraktívny výhľadový kopec ležiaci v pásme Vršatských brál v Bielych Karpatoch, neďaleko obce Vršatské Podhradie. Chmeľová je tiež druhým najvyšším vrcholom tohto pohoria. Lokalita nie je až tak známa a väčšina ľudí navštevuje skôr neďaleký hrad Vršatec, na ktorý sú mimochodom z Chmeľovej dobré výhľady. Lokalitu odporúčame navštíviť, ak už sa do týchto končín vyberiete, keďže prísť sem netrvá dlho.

 

Ako sa dostať na Chmeľovú

Vrch Chmeľová nájdeme severne nad obcou Vršatské Podhradie, neďaleko Ilavy. Vrch leží zhruba v centrálnej časti Vršatských bradiel, ktoré zaberajú severnú časť pohoria Biele Karpaty. Prísť sem nie je až tak náročné, ak máte auto, keďže okolo Ilavy prechádza diaľnica a z diaľničného zjazdu ste tu za zhruba 15-20 minút. Parkovať sa zvykne pod Vršatským hradom.

Na vrch Chmeľová sa najrýchlejšie dostanete z Vršatského Podhradia a ak ste prišli autom, tak z parkoviska, na ktoré narazíte pod hradom Vršatec, neďaleko stavby miestneho hotela. Miesto má označenie Chata Vršatec. Ak vyrážate pešo z obce, spočiatku pôjdete po modrej turistickej značke asfaltkou, ktorou sa dostanete na vyššie spomínané parkovisko. Z tade vedie na Chmeľovú žltá turistická značka.

Za parkoviskom pôjdete zhruba 500 metrov vyšľapaným chodníkom, kde narazíte aj a niekoľko infopanelov náučného chodníka „Okolo Vršatca“. Po zhruba 500 metroch prídete na miesto, kde sa chodník výraznejšie stočí smerom do lesa, do prudšieho kopca. Následne sa strmším výšľapom naprieč lesom dostanete až na samotný vrchol. Nám výstup na vrchol od Chaty Vršatec zabral zhruba 30 minút od parkoviska a prekonali sme pri tom cca 200 výškových metrov. Ak by ste vyrazili z Vršatského Podhradia, pripočítajte si nejakých 15 minút navyše a zhruba 70 výškových metrov.

Ak máte času nazvyš, môžete si na Chmeľovú vybehnúť aj z obce Červený Kameň. Výlet je však o dosť dlhší a aj s oveľa väčším prevýšením. V výhodou však je, že počas výletu sa vám naskytnú na viacerých miestach pekné pohľady na skaly Vršatských brál. Navyše po absolvovaní výletu si budete môcť pozrieť aj Červenokamenské bradlo, nachádzajúce sa priamo nad obcou.

Chmeľová - Biele Karpaty

Náročnosť

Výstup na Chmeľovú nie je náročný, aj keď je prevažne do kopca. Najstrmší výstup je najmä v záverečnej časti, kde sa zrejme i trochu zapotíte. Je tu i horší terén, najmä ak je po daždi. Záverečný výstup našťastie netrvá dlho. Môžete sem vziať i deti, ideálne však keď je pôda suchá. Tiež by bolo fajn, aby zvládli šľapať 15-20 minút strmejším kopcom.

Chmeľová - Biele Karpaty

Na Chmeľovej

Vrchol Chmeľovej je sčasti obkolesený korunami stromov, ktoré vyrastajú v jeho blízkom okolí. Z jednej strany je však vrchol bez stromov a vďaka tomu si z tade budete môcť užiť dobré výhľady. Odlesnená časť vrcholu je trávnatá a sčasti i kamenistá. Na vrchole je pomerne dosť priestoru a tak a tu dá i trocha poprechádzať. Výhľady sú však z rôznych častí podobné a tak je úplne jedno z kade si ich budete užívať.

Tesne pod vrcholom potom natrafíte na akýsi domček, alebo chatku. Vrchol samotný je značený tyčou a kótou. Na vrchole sme ešte natrafili na ohnisko. Nič ďalšie sa tu už potom nenachádza. Ak si budete chcieť sadnúť, radšej si so sebou prineste niečo pod zadok.

Chmeľová - Biele Karpaty

Výhľady z Chmeľovej

Chmeľová je atraktívny vrchol, čo sa výhľadov týka. Poloha vrcholu je vcelku vďačná v tomto smere, keďže hneď neďaleko sa nachádza jedno z Vršatských brál, na ktorom sa nachádzajú hradné múry niekdajšieho hradu. Takto budete mať výhľady vhodne doplnené o tento vizuálny element.

Za bralom sa potom rozkladá množstvo kopcov rôznych pohorí, akými sú Biele Karpaty, Považský Inovec, Vtáčnik, či Strážovské vrchy. Za dobrej viditeľnosti by malo byť údajne vidno až na vrcholky kopcov Malej Fatry, Vtáčnika alebo pohoria Tribeč. Vyhliadka je orientovaná juhovýchodným smerom a tak treba počítať s tým, že tu časť dňa budete mať nepríjemné protisvetlo.

Chmeľová - Biele Karpaty

Otváracie hodiny a vstupné

Vrchol Chmeľovej je prístupný po celý rok, bez obmedzení. Za vstup sa neplatí, neplatí sa ani za parkovanie v lokalite Chata Vršatec.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Chmeľová
 • Obec / Mesto: Vršatské Podhradie
 • Ulica / Lokalita: Chmeľová
 • Okres: Ilava
 • Kraj: Trenčiansky kraj
 • GPS: 49.0738,18.1542
 • Geomorfologický celok: Biele Karpaty
 • Náročnosť: 3 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Vrchy a kopce, Výhľady