Rakytov patrí medzi najkrajšie a zároveň najvyššie vrcholy vo Veľkej Fatre. Svojim návštevníkom okrem skvelej turistiky ponúka i famózne kruhové výhľady do diaľav. Navštíviť Rakytov je jednoducho povinná jazda v pohorí Veľká Fatra. Miesto je dostupné z viacerých smerov s rozlične obtiažnymi trasami a tak výlet sem si budete môcť do istej miery prispôsobiť vašim fyzickým zdatnostiam.

Rakytov - Veľká Fatra

Poloha

Vrchol Rakytova leží v centrálnej časti Veľkej Fatry. Tento majestátny vrchol sa týči nad obcami Liptovské Revúce a Liptovské Osada, do ktorých viete prísť autom smerom z Ružomberka, prípadne z Banskej Bystrice cez Donovaly. Dostupnosť vrchola je najlepšia najmä z oblasti Liptova, najmä z jeho južnej časti. Výlet na Rakytov sa oplatí podstúpiť, ak napríklad prechádzate z východu, smerom na západ cez Donovaly, keďže sa jedná o jeden z hlavných dopravných ťahov v tomto smere.

Rakytov - Veľká Fatra

Z kade vyraziť na Rakytov

Na vrchol Rakytova sa môžete vybrať z niekoľkých smerov. Ten najjednoduchší a fyzicky najmenej náročný je z oblasti Smrekovice, čo je menší rekreačný areál s niekoľkými ubytovacími a športovými zariadeniami. Miesto zároveň slúži ako vojenská zotavovňa. Väčšinu roka sa sem dá priviesť autom, ak nie sú na ceste nánosy snehu. Zo Smrekovice vedie na Rakytov zelený turistický chodník, ktorý je členitejší s najväčším stúpaním v závere. Výlet zo Smrekovice na Rakytov sa dá zvládnuť zhruba za 1,5 – 2 hodiny v závislosti od kondície. Nastúpate pri tom okolo 400 výškových metrov.

Náročnejšie výstupy na Rakytov predstavujú trasy z obce Liptovské Revúce. Vybrať sa môžete z Hájovňe pred Teplou dolinou (žltá/zelená turistická značka), prípadne z centra Liptovských Revúc po červeno/zelenej značke. Obe trasy sú typické dlhými stúpaniami s prevýšením okolo 1000 metrov. Trasa z Hájovne je o niečo prijateľnejšia, keďže je o niečo kratšia a najmä si výstup budete môcť spestriť zastávkou v Horskej útulni Lima pod Rakytovom. Tieto výstupové trasy zaberú zhruba 2,5 – 3,5 hodiny. Ak do toho započítame i cestu späť, jedná sa už o slušné poldňové, no skôr celodenné výlety.

Rakytov - Veľká Fatra

Náročnosť výstupu na Rakytov

Výstup na Rakytov zo Smrekovice sa dá považovať za menej, max. stredne náročný výlet v závislosti od vašej kondície. Pre turistu, čo má niečo odchodené to bude pekná prechádzka, pre človeka bez kondície naopak mierna „makačka“ najmä v strmejších úsekoch výstupu. Ak by ste chceli ísť na Rakytov s deťmi tak odporúčame práve tento variant (zo Smrekovice), keďže je najkratší. Deti by však mali mať dobrú kondíciu. Po ceste sme narazili na vyvrátený strom, ktorý bolo mierne problematické obchádzať, keďže to bolo v strmšom svahu.

Varianty výstupu z Liptovskej Osady patria už medzi stredne náročné až náročnejšie výstupy a to najmä kvôli vzdialenosti a hlavne prevýšeniu, ktoré sa pohybuje okolo 1000 metrov. Tieto dlhé stúpania nemusia každému sedieť. Odporúčame ich preto skôr skúsenejším turistom. Tieto výstupy sú vhodnejšie skôr pre staršie deti s veľmi dobrou kondíciou.

Rakytov - Veľká Fatra

Na Rakytove

Vrchol Rakytova predstavuje masívny kopec, dobre badateľný z viacerých smerov. Jeho svahy sú pokryté buď trávou, zakrpatenými borovicami, či pásmi nevysokého ihličnatého lesa. Samotný vrchol je odlesnený, kde zo zeme sporadicky vytŕčajú na povrch menšie skalky a kamene. Vrchol je osadený krížom, vedľa ktorého nájdeme výhľadovú ružicu a samozrejme návštevnú knihu.

Veľkú časť vrcholu si viete bez problémov pochodiť, keďže tu nie sú nejaké extrémne strmé zrázy. Niektoré časti však zaberajú vyrastajúce drobné borovice, medzi ktorými nie je moc praktické prechádzať sa. Na vrchole sa nenachádza žiaden prístrešok, ani lavičky, takže ak neradi sedíte na zemi, prineste si so sebou niečo pod zadok.

Rakytov - Veľká Fatra

Výhľady z Rakytova

Rakytov je výborný výhľadový vrchol. Ako na dlani tu budete mať veľmi veľkú čast Veľkej Fatry, vzhľadom na to, že sa vrchol nachádza v centrálnej časti pohoria. Dovidíte však i na niektoré vrcholy okolitých pohorí Nízkych Tatier, Starohorských vrchov, Malej Fatry, Chočských vrchov, Vysokých, či Západných Tatier. Dovidieť by ste mali dokonca na vrch Vtáčnik (Vtáčnik), či na Skalku (Kremnické vrchy).

Z vrcholu si užijete západy aj východy slnka, keďže výhľady sú panoramatické, na všetky svetové strany. Za zhoršeného počasia sa môže stať, že na vrchole bude hmla. Vrchol Rakytova je dobre viditeľný z viacerých smerov a tak je pred začiatkom výletu dobré sledovať, či je nad ním obloha zatiahnutá, alebo nie.

Rakytov - Veľká Fatra

Otváracie hodiny a vstupné

Vrchol Rakytova je prístupný počas celého roka, bez obmedzení. Za vstup sa neplatí.

Rakytov - Veľká Fatra

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Rakytov
  • Obec / Mesto: Liptovské Revúce
  • Okres: Ružomberok
  • Kraj: Žilinský kraj
  • GPS: 48.96068,19.17915
  • Geomorfologický celok: Veľká Fatra
  • Náročnosť: 4 / 10
  • Aktivita: Turistika
  • Kategórie: Vrchy a kopce, Výhľady